Užsiprenumeruok „Galvę“ 2017 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,89 EUR; 3 mėn. – 7,69 EUR; 6 mėn. – 15,39 EUR; 12 mėn. – 30,77 EUR; PDF metams – 19,99 EUR. Akcija senjorams, mokytojams, moksleiviams, studentams ir neįgaliesiems iki lapkričio 30 d. metinė prenumerata tik 19,99 EUR!  

Trakų rajono savivaldybės informacija

Atsinaujinusios mokyklos sutiko mokinių klegesio kupiną rugsėjį

Per prabėgusią vasarą nemažai rajono švietimo įstaigų sulaukė pokyčių. Daugelyje įstaigų buvo renovuojamos klasės, koridoriai, inžinerinė įranga, įrengiami sporto aikštynai.

Lentvario Henriko Senkevičiaus sporto salėje išklota nauja grindų danga

Rugsėjo 1-ąją mūsų rajone pasitiko ne viena atsinaujinusi mokykla, gimnazija. Kai kur remonto, statybų darbai dar tęsiami, tačiau jie ilgai neužtruks ir iki šių metų pabaigos džiugins gražiai sutvarkytomis erdvėmis, geresne aplinka mokytis.
Atnaujinimo darbams buvo skirta 789 088 eurų, iš jų vien savivaldybės lėšų – 524 923 eurai.
Nemažai darbų – Paluknio Longino Komolovskio gimnazijoje. Atlikta daug, kai kurie dar vyksta: suremontuotos laiptinės, koridoriai, klasės, užsiėmimų patalpos rūsyje. Gimnazija prašviesėjo, tapo dar jaukesnė, šiuolakiškesnė. Tam buvo skirta beveik 175 tūkst. eurų. Trakų gimnazijoje buvo suremontuota informatikos klasė, koridorius, netrukus bus užbaigti persirengimo ir dušų patalpų, mokytojų kambariai. Remonto darbams buvo skirta beveik 65 tūkst. eurų. Lentvario „Versmės“ gimnazija pagaliau gali džiaugtis atnaujinta sporto sale, kuriai sutvarkyti prireikė apie 52 tūkst. eurų. Pastarųjų ugdymo įstaigų investicijos yra skirtos iš Lenkijos (Draugija „Wspolnota Polska“) bei rajono savivaldybės biudžeto.

Suremontuoti Paluknio Longino Komolovskio mokyklos koridoriai – šviesūs ir jaukūs

Aukštadvario gimnazija šiuos mokslo metus pradėjo gražiau, įspūdingiau nei visada, nes čia įvyko gerų permainų, kurių laukta tikrai ne vienerius metus. Buvo pakeista dar sovietmetį menanti dviejų aukštų koridorių danga, šildymo sistema, vandentieko vamzdynai, kriauklės, buvo dažomos sienos, pakeistos durys. Aukštadvario gimnazijos remontui panaudota 165 tūkst. eurų, iš jų 80 tūkst. skyrė Švietimo ir mokslo ministerija, o 85 tūkst. eurų – rajono savivaldybė.
Lentvario pradinės mokyklos vaikai jau gali naudotis nauja mini futbolo aikšte, kuriai įrengti savivaldybė skyrė 24 tūkst. eurų. Išklota nauja danga, įrengtas aikštelės apšvietimas ir aptvėrimas.
Bus įrengiama bei suremontuota ir daugiau sporto salių, aikštynų. Per pastaruosius du mėnesius bus atnaujinama Onuškio Donato Malinausko gimnazijos krepšinio aikštelė – tam skirta apie 38 tūkst. eurų. Visai netrukus bus baigti Lentvario Henriko Senkevičiaus sporto salės dangos atnaujinimo darbai, kuriems prireikė bemaž 12 tūkst. eurų. Šį mėnesį bus baigtas aptverti Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos stadionas, kuriam iš savivaldybės biudžeto buvo skirta beveik 27,5 tūkst. eurų.

Prie Lentvario pradinės mokyklos įrengtas mini futbolo stadionas

Per du mėnesius Onuškio Donato Malinausko krepšinio aikštelė bus atnaujinta ir šį vaizdą pamiršime

Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinė mokykla taip pat džiaugiasi gerais pokyčiais. Mokykloje ne tik paremontuotos vidaus patalpos. Dar svarbiau, kad mokykla aptverta, įrengti takai. Nuo šiol mokinaims ir jaukiau, ir saugiau. Šiems darbams atlikti rajono savivaldybė skyrė 58 600 eurų. Pastebimų pokyčių akivaizdžiai matyti ir Aukštadvario darželyje-mokykloje „Gandriukas“, atnaujinus vidaus patalpas. Remonto darbams panaudota 71 tūkst. eurų. Per du mėnesius bus suremontuotos 7-ios Paluknio „Medeinos“ gimnazijos klasės, tam skirta daugiau nei 40 tūkst. eurų.
Investuota ne vien į vidaus patalpų, bet ir teritorijų sutvarkymo darbus. Štai renovuotas, modernus Trakų vaikų darželis „Ežerėlis“ glosto akį ir pagražėjusia aplinka. Buvo sutvarkyti darželį juosiantys takai, lauko laiptai, bus atnaujintos arba pakeistos ir senosios pavėsinės. Šiems darbams atlikti skirta 41 tūkst. eurų iš rajono savivaldybės biudžeto. Nauji pėsčiųjų takai tiesiami ir prie Rykantų daugiafunkcio kultūros centro, kuriems finansuoti numatyta 12 tūkst. eurų. Aplinką pasigražino ir Lentvario vaikų lopšelis-darželis „Šilas“, išpjovęs senus medžius.
„Kasmet rajono švietimo įstaigos gražėja, gerėja mokymosi ir mokymo sąlygos. Žinoma, dar yra kur tobulėti, tačiau pastarojo meto pokyčiai labai akivaizdūs. Ugdymo įstaigoms skiriame nuolatinį dėmesį bei lėšas. Pavyzdžiui, šiemet rajono savivaldybė naujųjų mokslo metų pasirengimui išleido gerokai daugiau nei pusę milijono eurų. Juk investuojame į mūsų vaikų, vadinasi, mūsų visų ateitį“, – sakė rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė, pridūrusi, kad švietimo srityje stengiamasi išnaudoti įvairius finansavimo išteklius.

Trakų vaikų darželio „Ežerėlis“ teritorijoje iškloti trinkelėmis takai

Vienas iš tokių, kuris pastebimai pagerins vaikų, jaunimo mokymosi, užimtumo galimybes, yra pradėtas vykdyti projektas „Daugiafunkcių aikštelių prie Lentvario Motiejaus Šimelionio, Lentvario m. Versmės ir Henriko Senkevičiaus gimnazijų įrengimas“. Rugpjūtį buvo pasirašyta projekto statybos rangos sutartis.
Projekto biudžetas siekia net 964 560,72 Eur, iš kurių 751 174,62 Eur – Europos Sąjungos struktūrinių fondų, 66 280,12 Eur – Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir 147 105,98 Eur Trakų rajono savivaldybės biudžeto lėšos.
Pasitelkus Europos Sąjungos paramą, šiemet pradėtas įgyvendinti ir labai svarbus Trakų meno mokyklos atnaujinimo projektas, kuris parengtas kartu su partneriais Lenkijoje. Ilgus metus laukęs renovacijos mokyklos pastatas bus baigtas iki kitų metų pabaigos. Trakų rajono savivaldybei tenkanti investicijų dalis yra 722 543,28 eurų, iš jų Europos Sąjungos parama – 614 161,78 eurų.
Šiuo metu vykdomi viešieji pirkimai Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos rekonstravimo ir atnaujinimo (modernizavimo) darbams vykdyti. Planuojama maksimali darbų vertė – beveik 3mln. 195 tūkst.eurų. Tai vienas iš tų projektų, kurių labai laukė Lentvario mokiniai, mokytojai ir miesto bendruomenė.

Trakų rajono savivaldybės informacija

 

Puiki žinia Trakams ir Lietuvai

Rugsėjo 3 dieną, Trakinių atlaidų metu, Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas paskelbė, kad nuo šiol turime Trakų Šv. Mergelės Marijos baziliką. Šis vardas Trakų bažnyčiai suteiktas specialiuoju Romos popiežiaus Pranciškaus dekretu. Trakų bazilika – aštuntoji visoje Lietuvoje.

Trakų bazilikos vardo suteikimo iškilmių dalyviai (iš kairės): Europos  Parlamento narys V. Tomaševski, rajono savivaldybės merės pavaduotoja M. Puč, Seimo narys J. Narkevič, rajono savivaldybės merė E. Rudelienė, Seimo pirmininkas V. Pranckietis, Seimo narė R. Tamašunienė

Kartu su šia žinia oficialiai pradėti ir Trakų Dievo Motinos, Lietuvos globėjos, metai. Kitąmet minėsime stebuklinguoju laikomo Trakų Dievo Motinos paveikslo karūnavimo 300-ąsias metines ir Lietuvos valstybės 100-metį. Šias puikias žinias skambiu garsu palydėjo ir naujieji bazilikos varpai.
Iškilmėse dalyvavo šalies Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis su žmona, Seimo nariai, Vyriausybės atstovai, rajono savivaldybės vadovai, aukščiausi dvasininkijos atstovai, gausiai susirinkusi visuomenė.
Trakų bažnyčios paskelbimas bazilika – puiki žinia ne tik Trakams, bet visai Lietuvai. Baziliką daugiau nei prieš 600 fundavo apsikrikštijęs pats Vytautas Didysis, o šventovė Trakų kraštovaizdyje iš bet kurios pusės geriau matoma net nei Trakų pilis.
Po iškilmingų mišių vyko nuotaikinga „Spalvotųjų šypsenų šventė“, Trakų šauliai vaišino kareiviška koše, arbata.

Trakų rajono savivaldybės informacija

 

Trakai plačiai atvers „Praeities langus“

Europos paveldo dienų proga, rugsėjo 15–24 d., organizuojamas renginių ciklas „Praeities langai“. Kiekvienas iš šio ciklo įvykių skatina į vietą pažvelgti naujai, patirti nuaidėjusias istorijas, atrasti jų prasmes ir kodus.
Šių metų pagrindinė idėja – tai kultūrinis kraštovaizdis, žmogaus ir jį supančios gamtos sąveika ir sugyvenimas. Tapatumas, pačiu bend-riausiu atveju susijęs su būdingais tam tikrai vietovei požymiais. Trakų rajono unikalumas atskleidžiamas ne tik tautos istoriniam naratyvui svarbių žmonių gyvenimo istorijose, bet ir gamtos peizažuose. „Skaitant“ kraštovaizdį svarbus ne tik pavidalas, bet ir funkcija bei prasminiai kodai.
Dr. Jurgis Bučas yra pasakęs: „Vietos ir jų reikšmės skiriasi pagal tai, kiek jos turi sukaupusios prasmių, kurias joms suteikia paveldo objektai. Kuo daugiau paveldo objektas turi prasmių ir suteikia jas vietai, tuo jos tapatumas ir išskirtinumas tampa reikšmingesnis…“ Žvelgiant iš šios perspektyvos Trakų rajonas vienas reikšmingiausių Lietuvoje. Klausiate „kodėl“? Kviečiame atrasti atsakymą dalyvaujant „Praeities langų“ programoje.
Renginių ciklas prasideda rugsėjo 15 d. 16.00 val. Užutrakio dvaro sodyboje. Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos komanda ekskursijos metu pristatys Užutrakio dvarą Trakų kraštovaizdžio sąveikoje. Turo metu bus detalizuojama aplinkos įtaka dvaro dislokacijai ir dvaro reikšmė istoriniam Trakų kraštovaizdžiui, taip pat aptariami esminiai dvaro komponavimo principai ir jų raiška šiandieninėje erdvėje.
Rugsėjo 16 d. vyks pagrindinis ciklo renginys – „Trakų gatvės gyvos“ – ekskursija su gidu Albertu Kazlausku. Teatralizuotos kelionės mieste metu bus pristatomi neatrasti (ar nepelnytai užmiršti) paveldo objektai ir vietos Trakų mieste. Trakų karališkojo teatro, Vilniaus senjorų teatro ir Trakų meno mokyklos pagalba kelių vietų reikšmės bus teatralizuotai įprasmintos, o jų „dvasia“ prikelta nors vienai dienai…Ekskursijos finalas – Birutės kalnas, kur dalyvių laukia vakarinė programa, kolektyvo „Kūlgrinda“ pasirodymas ir Hefaisto ugnies šou. Šios dalies epicentras – piliakal-
nis – vietos riboženklis, nuo seno turėjęs ypatingą rolę. 2017-ieji LR Seimo paskelbti Piliakalnių metais, todėl šiemet – ypatingai puiki proga pažinti šios vietos prasmę.
Rugsėjo 17 d. vyks dviračių žygis „Neaprėpiamas Trakų kraštovaizdis“, kviečiantis perskaityti kraštovaizdžio pasakojimą. Sudarytas maršrutas atskleis, kad neatsitiktinai šias vietas Lietuvos didieji kunigaikščiai pasirinko bei puoselėjo. Trakų žemės gamtos grožis čia persipina su priešistorinių laikų paslaptimi, Lietuvos valstybingumo ištakomis, įvairių tautų palikimu. Norintys patirti tikrąją Trakų dvasią – kviečiami keliauti dviračiais, žvalgytis nuo aukščiausių apylinkių kalvų!
Rugsėjo 18 d. vyks Totorių skvero iškilmingas atidarymas skiriamas totorių apgyvendinimo Lietuvoje 620-osioms metinėms paminėti.
Rugsėjo 24 d. 13.00 val. Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje prof. dr. Gied-rė Mickūnaitė skaitys paskaitą „Matymas, tikėjimas ir žinojimas: fizinės ir prasminės Trakų miesto ašys“. Paskaitos metu bus atskleista paslaptingoji pilies ir bazilikos sąveika Trakų kraštovaizdyje.
Kviečiame dalyvauti ir įvairiapusiškai pažinti rajono kultūros paveldo vertybes!
Pabaigai: „…palikimas yra tai, ką mums palieka praeitis, paveldas, tai, ką mes iš šio palikimo pasiimame ir kuo disponuojame kaip savastimi, o kultūros paveldo vertybės – tai, ką mes iš kultūros paveldo atsirenkame naudoti ir saugoti ateičiai.“ (Dr. Jurgis Bučas)
Ekskursijų dalyviams – būtina registracija, išsamią programą rasite trakai.lt bei savivaldybės Facebook paskyroje.

EVELINA ŠUSCICKYTĖ,
Trakų rajono savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė

 

Rengiamas Trakų senamiesčio gatvių ir viešųjų erdvių želdinių ir želdynų sutvarkymo projektas

Trakų rajono savivaldybės administracija informuoja apie rengiamą Trakų senamiesčio gatvių ir viešųjų erdvių želdinių ir želdynų sutvarkymo projektą.
Trakų senamiesčio gatvių ir viešųjų erdvių želdinių ir želdynų tvarkymo projektas (toliau projektas) vykdomas vadovaujantis Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2016-09-19 patvirtinta projektavimo užduotimi. Projektuojamos teritorijos apimtis 163,95 ha plotas.
Projekto tikslas –parengti Trakų senamiesčio gatvių ir viešųjų erdvių želdinių ir želdynų atnaujinimo (kūrimo) rekomendacijas, apskaičiuojant reikalingas investicijas.
Šiuo metu galite susipažinti su esamos būklės analize, kuri yra viešai eksponuojama Trakų r. savivaldybės patalpose ir interneto tinklalapyje www.trakai.lt, Naujienų skiltyje.
Visi suinteresuoti asmenys iki 2017 m. spalio 2 d. kviečiami teikti pasiūlymus projekto rengėjams – Valstybės įmonei Valstybės žemės fondui, Kraštotvarkos ir teritorijų planavimo skyriui, Konstitucijos pr. 23, korpusas A, LT-08105, Vilnius, el.p. krastotvarka@vzf.lt, Tel. (8-5) 2618856.

Architektūros skyriaus informacija

Parengė SIGIT NEMEIKAITĖ, Trakų rajono savivaldybės viešųjų ryšių specialistė

Užs. Nr. 4278