Užsiprenumeruok „Galvę“ 2019 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,95 EUR; 3 mėn. – 7,84 EUR; 6 mėn. – 15,70 EUR; 12 mėn. – 31,39 EUR; PDF metams – 19,99 EUR!  

Elektrėnuose baiminamasi legioneliozės protrūkio

Elektrėnų savivaldybė paskutinėmis praėjusių metų dienomis vykdė legioneliozės profilaktiką. Elektrėnų miesto daugiabučiuose ir kituose pastatuose buvo atliekamas vadinamasis „termošokas“.
Nurodytomis dienomis į daugiabučius buvo tiekiamas iki 65 laipsnių pakaitintas vanduo, tad gyventojai buvo raginami bent 5 minutėms atsukti maišytuvus ir leisti karštą vandenį. Taip būtų sunaikintos pavojingos legionelių bakterijos. Gyventojams patariama neleisti vandeniui užsistovėti, rytais ar ilgiau nenaudojus karšto ir šalto vandens periodiškai nuleisti vandenį kelias minutes, valyti ir dezinfekuoti vandens filtrus (ne rečiau kas 3 mėn.), valyti dušus, dušų galvutes ir vandens čiaupus, kad nesikauptų nuosėdos.

Legionelėmis užsikrėtęs elektrėnietis sukėlė paniką
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamentas, gavęs iš sveikatos priežiūros įstaigos informaciją apie Elektrėnų savivaldybės gyventojui diagnozuotą legioneliozę, gruodžio pradžioje atliko vandens tyrimus gyventojo bute ir jo darbovietėje, siekdamas nustatyti užkrečiamosios ligos atsiradimo priežastį ir židinį. Gavus vandens tyrimo rezultatus paaiškėjo, kad imtuose vandens mėginiuose ligonio gyvenamojoje ir darbo aplinkoje buvo aptikta Legionella bakterijų, sukeliančių legioneliozę. Patikrinimo metu Elektrėnų savivaldybėje atliktas vandens temperatūros matavimas parodė, kad karšto vandens temperatūros rodikliai svyravo nuo 51,6 iki 52,8 laipsnių C ir atitiko Lietuvos higienos normą.
Teigiama, kad Legionella bakterijoms daugintis palankiausia vandens temperatūra 20-45ºC, žemesnėje nei 20ºC ir aukštesnėje nei 50ºC legionelės gyvuoja, tačiau nebesidaugina. Kad legioneliozė negrėstų, karštas vanduo sistemoje turi cirkuliuoti, jo temperatūra turi būti ne mažesnė kaip 51 laipsnis C, o šaltas vanduo turi būti ne aukštesnės nei 20 laipsnių temperatūros. Karšto vandens sistemose nusėdęs dumblas, rūdys pagerina sąlygas legionelėms daugintis.

Legioneliozė – ūminė infekcija
Tai yra ūminė infekcinė liga, kuria užsikrečiama įkvepiant vandens dulksnos (aerozolio) su legionelėmis, dažniausiai pasireiškianti plaučių uždegimu bei netipiška ligos eiga. Dažniausiai šia liga suserga silpno imuniteto asmenys, taip pat sergantys lėtinėmis ligomis. Ligai būdingas plaučių uždegimas, lydimas karščiavimo, kosulio, dusulio, raumenų ir galvos skausmo.
Legionelioze užsikrečiama įkvėpus legionelėmis užkrėsto aerozolio, kuris susidaro dušo galvutėje, čiaupuose, mineralinio vandens ir sūkurinėse voniose, saunose, turkiškose pirtyse bei patalpose, kuriose yra oro kondicionavimo sistemos. Neužsikrečiama geriant vandenį, valgant bei gaminant maistą. Negalima užsikrėsti ir nuo legionelioze sergančio žmogaus.
Legionella bakterijomis užterštos šalto ir karšto vandens sistemos, dušo galvutės, tualetų bakeliai, baseinai, gydomosios vonios, oro drėkintuvai ir kt. Legionella bakterijos gali daugintis vamzdžiuose, kur neteka vanduo, apnašomis padengtuose ir korozijos apimtuose vamzdžiuose, dušo galvutėse ir čiaupuose, purvinuose, dumblu padengtuose vamzdžiuose ir talpyklų vidiniuose paviršiuose.
Legioneliozės ligos prevencijos esmė – tinkama vandens sistemų eksploatacija. Tinkamas vandens temperatūros palaikymas vandens sistemose yra vienas iš pagrindinių legioneliozės prevencijos būdų. Karšto vandens temperatūra jo išleidimo čiaupuose neturi būti mažesnė nei 50ºC. Šalto vandens temperatūra turi būti ne aukštesnė nei 20°C. Svarbu prižiūrėti ir valyti dušus, dušų galvutes ir čiaupus, kad nesikauptų nuosėdos, valyti ir dezinfekuoti vandens talpyklas ir kt.

„Galvės“ inf.