Užsiprenumeruok „Galvę“ 2019 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,95 EUR; 3 mėn. – 7,84 EUR; 6 mėn. – 15,70 EUR; 12 mėn. – 31,39 EUR; PDF metams – 19,99 EUR!  

Apie smurtą – šiuolaikiškai ir atvirai

Apie tai vengiama kalbėti ir atvirauti, nes smurtas artimoje aplinkoje labai skaudi tema. Tyrimas atskleidė, jog Lietuvoje viena iš trijų moterų, vyresnių nei 15 metų, yra patyrusi smurtą. Surinkti duomenys rodo, jog smurtas yra dažnas ne tik artimoje aplinkoje, tačiau ir viešose vietose, tokiose kaip mokyklos ar darbovietės. Ilgalaikė fizinė ir psichologinė žala moters sveikatai – tokios smurto pasekmės.
Smurtą patyrusios moterys bijo apie tai kalbėti, nes Lietuvos visuomenės požiūris šiuo atžvilgiu yra konservatyvus, 2016 metais atlikta Eurobarometro apklausa atskleidė, jog beveik pusė lietuvių mano, kad smurtą dažnai išprovokuoja pati auka. Šis skaičius yra beveik 3 kartus didesnis, nei ES vidurkis. Be to, 42 proc. lietuvių mano, kad moterys dažnai išsigalvoja ar „sutirština“ patirtą fizinį ar seksualinį smurtą. Šis rodiklis Lietuvoje yra du kartus didesnis, nei ES vidurkis.
Oficiali statistika neatskleidžia tikrosios padėties Europos Sąjungoje, beveik pusė smurto aukų apie tai niekada nekalbėjo. Paviešinti seksualinio priekabiavimo atvejai Holivude ir Europos Parlamente skatina moteris atskleisti savo istorijas pasauliui. Liudijimų gausa rodo, jog moterys su priekabiavimu susiduria labai dažnai, tačiau apie tai nutyli. Dažniausiai moterys nukenčia nuo vyrų, nuo kurių priklauso jų gerovė ar darbas.
Rūdiškių biblioteka lapkričio 22 d. pakvietė į pirmojo Lietuvoje smurto prevencijos komikso pristatymą ir susitikimą su viena iš komikso „Birutė Bebaimė“ autorių – Marija Norvaišaite. Susitikime taip pat dalyvavo Lietuvos visuomenės veikėja, lygių galimybių puoselėtoja Margarita Jankauskaitė bei tyrėjas-konsultantas iš Žmogaus teisių stebėjimo instituto Mažvydas Karalius.
Pirmasis Lietuvoje išleistas smurto prevencijos komiksas „Birutė Bebaimė“ siekia keisti požiūrį į smurtą artimoje aplinkoje nestandartinėmis priemonėmis.
Šio projekto iniciatorės – Violeta Masteikienė, Modesta Kairytė ir Marija Norvaišaitė bei sėkmingai socialinius projektus įgyvendinusios organizacijos: VšĮ „Gerų Minčių Magijos projektai“ ir „Moterys kalba“. Iliustracijų autorė Akvilė Magicdust, dizainerė Lilija Lozovich, komiksų tekstų autorė Urtė Karalaitė.
Susitikime, panaudojant komikso mediją, apie smurtą kalbėjome šiuolaikiškai. Viena iš projekto iniciatorių – Marija Norvaišaitė – aptarė smurtines situacijas, aiškino, kaip elgtis jų metu ir kur kreiptis pagalbos moteriai susidūrus su smurtu.
Komikso siunčiama žinutė yra labai aiški – joks smurtas negali būti pateisinamas, o smurtą patiriančios moterys turi nebijoti kreiptis pagalbos. Tam reikia ir visuomenės pagalbos, nukreipiant moteris teisinga linkme. Informacinio pobūdžio leidinyje yra skirta vieta užrašinei, kad moterys savo susikaupusias emocijas galėtų aprašyti. Įdomi detalė, jog leidinys yra su dvigubu viršeliu – pašalinus pirmąjį, aplinkiniai negalės suprasti, kad leidinyje yra informacija apie pagalbą, esant smurtinėje situacijoje.
Pasisakė ir Lygių galimybių plėtros centro ekspertė dr. Margarita Jankauskaitė. Ji kalbėjo su dalyvavusiais apie orų elgesį, drąsą būti kitokiam ir išskirtiniam bei nesitaikstymą su nepagarba bei patyčiomis ir, žinoma, smurtu.
Renginyje dalyvavusiems buvo įteikti „Birutė Bebaimė“ komiksai. O mes raginame nesitaikstyti su smurtu, nebūti abejingais ir smurto atveju kreiptis pagalbos į policiją arba į specializuotos pagalbos centrus, krizių centrus, telefonines paramos linijas.
Danguolė Paliulienė,
TVB Rūdiškių filialo vyr. bibliotekininkė

Praneškite:
• Skubios pagalbos telefonu – 112
• Policijai:
policijos elektroninių paslaugų sistemoje www.epolicija.lt
policijos pasitikėjimo telefonu (8 5) 272 5372
el. paštu: artimas.smurtas@policija.lt
• Trakų raj. Moterų informacijos centro specialistams:
telefonais: (8 5) 262 9003,
8 650 95216
el. paštu: spc@lygus.lt