- Galvė - http://www.galve.lt -

APIE SVEIKATĄ IŠ PIRMŲ LŪPŲ

Jau tapę įprasta kalbėti apie mokinių laikysenos sutrikimus, tačiau kasmetinės įkyrios kalbos didesnės naudos neatnešė. Anot gydytojos, rodos, jau net nereikia kartoti, jog moksleivių kuprinės dažniausiai yra per sunkios, ilgametis jų nešiojimas neigiamai veikia stuburą, o nuo to prasideda ir kiti negalavimai. Taip pat didelės įtakos turi netinkamai nustatyti mokyklų suolai ir nors daug metų tarsi vykdoma jų markiracija, visgi netaisyklingos laikysenos atvejų randasi kiekvienais metais. Apskritai mokiniai net vaikščiodami nebeišsitiesia. Paklausta, ar didėja vaikų sergamumas, Z. Maksimavičiūtė patikslino, jog didėja sezoniškai – ankstyvą rudenį ir po naujų metų, kada prasideda gripo epidemijos. Jeigu kalbėtume apie negalavimų grupes, tai pirmiausia yra dantų problemos, o toliau – minėti laikysenos sutrikimai. Galima pridurti, jog apskritai kinta vaikų ir paauglių kūno formos, ypač mergaičių: „4, 5 ar 6 klasių mokinės yra daug aukštesnės nei buvo, tarkim, prieš 15 ar 20 metų. Kitas dalykas – rūkalai, alkoholis, jokio fizinio aktyvumo per kūno kultūros pamokas. Ir niekas neturi teisės ką nors pasakyti, nes iškart mokinys gali kreiptis į vaiko teisių specialistą. Tas pats utėlių tikrinimas mokykloje – negalima patikrinti vaiko galvos be tėvų sutikimo, nors pas jį akivaizdžiai galvoje knibžda. Taip užkrečiama ne tik visa klasė, bet ir visa mokykla“.

Ar dabar atsiranda naujų ligų atvejų? Tarkim, vienas pavyko labiau išstumti, o dabar grasina jau visai kitokios?

Žinoma, atsiranda. Imunitetas dabar jau yra įgijęs atsparumą tiems antibiotikams, kuriuos naudojome anksčiau (penicilinas, ampicilinas) virusinėms ligoms gydyti. Dabar tie patys virusai jau yra kažkiek mutavę ir jau šiais vaistais jų gydymas tampa neefektyvus. Kita problema – žmonės važiuoja į užsienį nepasiskiepiję ir parsiveža ligų, kurių anksčiau niekada Lietuvoje nebuvo, tad ir jų gydymas tampa keblus. Kad ir štai, neseniai atrado užsienyje ligą, panašią į AIDS, tačiau dar nepavyko nustatyti, kokia tai mutacijos forma.

Su kokiais nusiskundimais daugiausiai lankosi pacientai?

Vaikų susirgimai daugiausiai yra visos virusinės ligos – vėjaraupiai, anginos, plaučių uždegimai. Suaugusiems, kurie yra darbingo amžiaus, daugiausiai taip pat yra ūminės ligos. Mūsų senjorams – lėtinės ligos.

Kai ateina vaikai ir juos dažniausiai lydintys tėvai, ar visada tėvai išgirsta tai, ką sako gydytojas?

Ne visuomet, tikrai ne visuomet. Kartoju kartais ir šešis kartus, ir dar daugiau, o tėveliai nespėja durų uždaryt ir vėl grįžta su klausimu – „daktare, tai ką man reikia padaryti“? Tačiau tikrai ne piktybiškai, dauguma stengiasi išgirsti, suprasti, tad užsirašo ar kitaip pasižymi.

Ne per seniausiai Lietuvoje nuskambėjo įvykis apie tragediją, kada šeima nusprendė nenaudoti antibiotikų ir ligas, negalavimus gydyti tik homeopatiniais vaistais. Ar esate susidūrusi su panašiais atvejais?

Alius Avčininkas

Daugiau skaitykite lairkaštyje{jcomments on}