Užsiprenumeruok „Galvę“ 2019 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,95 EUR; 3 mėn. – 7,84 EUR; 6 mėn. – 15,70 EUR; 12 mėn. – 31,39 EUR; PDF metams – 19,99 EUR!  

Baidarėmis grafo K.Tiškevičiaus keliu

Senųjų Trakų neformali grupė „Ainiai“ kartu su Trakų rajono jaunimo turizmo ir laisvalaikio centro darbuotoju Gintautu Valainiu vykdė jaunimo veiklos projektą „Grafo K. Tiškevičiaus keliu: Neries upe“. Apie žygį baidarėmis pasakoja jo dalyvė Gabija Karlonaitė.

Keliavome Neries upe. Žygis prasidėjo šiek tiek netradiciškai. Startavome vakare, taigi turėjome galimybę pasigrožėti naktinio Vilniaus vaizdais. Mus, išplaukusius iš triukšmingo net ir naktį Vilniaus, apgaubė tirštas nakties rūkas. Prašvitus įsirengėme stovyklą ir pavargę, šiek tiek sušalę, bet kupini neišdildomų įspūdžių greit užmigome. Ši naktis paliko didžiausią įspūdį, nes visi pirmą kartą plaukėme upe naktį.
Ryte visus pažadino kaitri saulė, kuri neleido tinginiauti visas kelionės dienas. Apsižvalgę po apylinkes ir išsimaudę upelyje Saidė, plaukėme tolyn, kur Neris nešė.
Plaukti baidarėmis upe – nuostabu! Akino unikalūs gamtos vaizdai, pamatę piliakalnį, didesnę atodangą ar gerą krantą, sustodavome apsižvalgyti, išsimaudyti. Vakare apsistojome stovykloje ir nusprendėme pailsėti, kitą dieną niekur neplaukti. Nuobodžiauti neteko ir poilsio dieną, nes netoli stovyklos stūksojo mūsų protėvių supilti piliakalniai, viliojantys savo praeitimi. Nuo piliakalnių atsiverianti Neries panorama užgniaužė kvapą – pamatyti tai tikrai verta. Grįžę iš žygio į stovyklavietę, maudėmės, o kas nebijojo, šokinėjo nuo medžio į upę. Šia ekstremalia pramoga susidomėjo ir vadovas.  
Trečiąją dieną priplaukėme gražiausią kelionės vietą – Kernavę. Suvilioti gamtos grožio ir istorijos paslapčių, čia įsirengėme stovyklą. Palapines pastatėme prie plačios upės, o už mūsų nugarų stūksojo piliakalniai, kurie vakare apgaubti rūko atrodė pasakiškai. Maudytis buvo keista, nes upė šioje vietoje labai sekli. Vėliau sužinojome, kad žmonės anksčiau brisdavo per šią upės vietą į kitą krantą.
Ketvirtosios dienos rytą mus pažadino ne saulė, o lietus. Tai reiškė, kad kelionė gali ir baigtis, nes lyjant plaukti baidarėmis nesmagu. Tačiau lietus baigėsi o nušvitusi saulė  pakėlė nuotaiką visiems. Sėdome į baidares ir išplaukėme, palikę istorinius piliakalnius. Irkluoti, maudytis ir juoktis – tokia veikla padėjo pajusti tikrą vasarą. Vakarop po patirtų nuotykių, vadovas pranešė, kad kitą dieną baigsime savo kelionę, nes lis lietus, o sušlapus nebus kur išsidžiovinti. Šiek tiek nuliūdome, bet kelione mėgautis nusprendėme iki paskutinės akimirkos. Sutemus sėdėjome prie laužo, dainavome, skambinome gitara. Paskutinę dieną lijo, bet tai nesutrukdė mums maudytis ir mėgautis kelione. Vakare važiuojant namo miegojome ir sapnavome kelionės akimirkas. Šiame žygyje kaip ir kituose dar kartą patyrėme, ką reiškia būti tikrais turistais. O patirtus sunkumus atpirko pamatyti vaizdai ir patirti nuotykiai, kuriuos prisiminsime dar ilgai.

 

Nenuobodu mokytis ir vasarą

Vasarą, kaip įprasta, nemažai laiko jaunimas praleidžia dalyvaudamas įvairiuose laisvalaikio užimtumo pramoginiuose projektuose,  tačiau yra tokių, kurie ir atostogoms įpusėjus, noriai mokosi.  Kodėl vietoj „bimbinėjimo“ pasirenkamas toks laisvalaikio praleidimo  būdas pakalbinome penkis iš 7 jaunų žmonių, kurie dalyvavo liepos pabaigoje tarptautiniame seminare, organizuotame įgyvendinant Trakų rajono savivaldybei projektą „International projects for active youth participation and intercultural dialog”, remiamą iš ES programos „Veiklus jaunimas“. Mokymuose dalyvavo šešių šalių septynių miestų jaunimo grupių atstovai iš Vokietijos (Reinė), Turkijos (Alanija), Lenkijos (Gižyckas, Malborkas), Latvijos (Liepoja), Švedijos (Treleborgas).

Aš labai laiminga gavusi progą dalyvauti mokymuose. Pirmiausia dėl to, kad susipažinau su daugybe žmonių iš skirtingų šalių, bendraudama su jais, patobulinau savo anglų kalbą, daug sužinojau apie valstybes, iš kurių jie atvažiavo ir organizacijas, kurioms jie atstovavo.
Be to daug ko išmokau ir  gavau naudingos informacijos, sužinojau apie jaunimo organizacijas ir politiką, kaip reikia rašyti projektus. Svarbiausia tai, kad nors mokymai vyko kiekvieną dieną, jie nebuvo nuobodūs, nes vadovai sugalvojo, kaip viską pateikti taip, kad mums būtų įdomu. Šie mokymai buvo tarsi įkvėpimas, dabar turiu daug naujų idėjų, kurias planuoju įgyvendinti, jų metu radau partnerių ir dabar mes planuojame rašyti tarptautinį projektą.  Šie mokymai man buvo pirmi, bet labai tikiuosi, kad ne paskutiniai.
Jaunė Stadalnykaitė

Dalyvaudamas mokymuose įgavau ne tik patirties, bet ir ryžto, kuris, manau, dar ilgokai neišblės, bent jau iki pirmojo savo parašyto projekto įgyvendinimo. Čia daug sužinojau: tai ne tik tarptautinių projektų rašymas ar kiti su jaunimo (ir ne tik jaunimo) organizacijų veikla susiję dalykai, bet ir išmokau geriau bendrauti ir suprasti žmones, nes teko susidurti su daug skirtingų žmonių, kurių ir kultūra skiriasi nuo lietuvių. Po seminaro galvoje liko be galo daug idėjų, kai kurias iš jų tikrai manau įgyvendinti, o vienas seminaro metu kaip užduotis užgimęs projektas jau pakeliui į savo gimimą, dabar laukiame tik partnerių atsakymo. Labiausiai patiko tai, jog dauguma dalyvių buvo moteriškos lyties o šiaip visos šalys patiko maždaug vienodai. Be abejo, tikrai norėčiau dar kartą dalyvauti tokiame projekte ir su tokia pat nuostabia LIETUVIŲ grupe.
Karolis Semionovas

Dalyvaudama šiame seminare pasisėmiau be galo daug patirties iš kitų dalyvių, taip pat pasitvirtinau savo tiesas. Buvo įdomu stebėti, kaip kiti tobulėja, o dar įdomiau – suvokti, kiek kartų perlipai per save ir kiek kartų patobulėjai vos per porą valandų. Maža to, kad pasitobulinau savo anglų kalbos įgūdžius, suvokiau kas yra jaunimo politika, sugalvojau idėją naujam projektui – tai dar ir linksmai laiką praleidau.
Kiekvienas dalyvis  man kažką „davė“. Pavyzdžiui,  lietuvių dėka supratau, kokią didelę reikšmę turi palaikymas net pačiuose mažiausiuose dalykuose, kaip svarbu būti tikra komanda, ir kaip svarbu kartais tiesiog paplepėti ir nuoširdžiai pasijuokti.
Lenkų komanda man buvo kaip varikliukas, latviai – tai mūsų broliukai, su kuriais jaučiausi galinti kalbėti apie viską: nuo politikos iki asmeninių santykių. Švedija ir Vokietija – dvi šalys, kurios  parodė, kiek daug reiškia turėti aiškų tikslą ir koncentruotis tik ties juo. Turkės  priminė apie labai paprastą, tačiau svarbų dalyką – apie atvirumą ir buvimą savimi bet kokioje situacijoje. Aišku  pasimokiau ir iš mokymų vadovų Nerijaus ir Viliaus,  bei  organizatorės Editos.  Noriu paraginti jaunimą dalyvauti tokiuose projektuose, nes per juos ateina suvokimas, jog tikrai gali kažką pakeisti…
Eugenija Snitkova

Šis seminaras man atvėrė naujas galimybes ir įrodė, jog kiekvienas iš mūsų gali padaryti labai daug. Sužinojau, kur kreiptis ir kaip elgtis, jei noriu įgyvendinti kokį nors projektą, kaip jį parašyti, ir kaip įrodyti, jog jis tikrai reikalingas. Dabar galvoje sukasi ne viena idėja apie projektus. Iš kitų dalyvių pasisėmiau neįtikėtinai daug idėjų tolimesnei veiklai, dalyviai iš kitų šalių pasidalino savo bėdomis ir pasiekimais, dauguma bėdų paprastai sutampa su mūsiškėmis, tačiau ne visada ir jie gali pasiūlyti sprendimo būdų. Smagu dalyvauti tokiuose mokymuose ir vėliau įrodyti, jog dalyvavai ne šiaip sau, o tam, jog tikrai kažką padarytum.
Karolis Vosylius

Seminaras buvo daug naudingesnis, nei tikėjausi. Įgijau įvairiapusės patirties, žinių, lavinau bendravimo su kitų kultūrų atstovais, bendravimo užsienio kalba įgūdžių. Seminaro programa puikiai atitiko neformalaus ugdymo principus – mokymų vadovai išradingai pateikė daug informacijos apie projektų vadybą, „Youth in Action” programą, jaunimo politiką, naudojo vaizdines priemones, taikė įdomius mokymo metodus, kurie leido visas įgytas žinias pritaikyti veikiant, atliekant užduotis.  Esu įsitikinusi, kad įgyta patirtis pravers dirbant su dabartiniais ir  būsimais projektais, kad gauta informacija padės geriau užtikrinti jų  kokybės kriterijus, ir daugybė idėjų pagaliau bus išvystytos, įgis projektų pavidalą. Svarbu atrodo ir tai, kad seminaras suteikė dar daugiau motyvacijos užsiimti jaunimo veikla, atskleidė jaunimo ir valdžios institucijų bendradarbiavimo galimybes.
Visi seminaro dalyviai buvo suinteresuoti asmenys, todėl nebuvo sunku surasti galimybių tolesniam bendravimui ir bendradarbiavimui. Mes ieškojome idėjų, kurios atitiktų įvairių tautų atstovų interesus, jas plėtojome, jungėme, vertinome, ir tikimės įgyvendinti bent dalį jų, nustebinti jų neįprastumu. Maža to, pavyko suplanuoti ne vien tarptautinių projektų, bet kurio veiklos bus vykdomos čia – Lietuvoje.
Visi buvome skirtingi, tokiais ir likome, bet pažinome skirtumus, pasimokėme iš jų, suvokėme savo individualybę, o kartu atradome save tarpkultūrinėje visuomenėje.    

Irma Stadalnykaitė{jcomments on}