Užsiprenumeruok „Galvę“ 2019 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,95 EUR; 3 mėn. – 7,84 EUR; 6 mėn. – 15,70 EUR; 12 mėn. – 31,39 EUR; PDF metams – 19,99 EUR!  

Baigėsi aštuntoji karaimų vasaros mokykla

Aštuntus metus,  įpusėjus liepai, karaimų tautos atstovai Trakuose susibūrė  į karaimų kalbos ir kultūros vasaros stovyklą. Kasmet į dvisavaitinę vasaros mokyklą atvyksta norintys pramokti ar pagilinti kalbos žinias karaimai iš Lietuvos, Lenkijos, Rusijos, Ukrainos ir Prancūzijos.  Be kalbos mokslo, vasaros mokymų dalyviai daugiau sužinojo apie Trakus, Lietuvos ir karaimų tautos istoriją, išgirdo legendų, pasakojimų ir smagių istorijų, kurias stovyklos dalyviams mielai pasakojo karaimų tautos senoliai.
Be įprastinių karaimų kalbos pamokų, vasaros mokyklos dalyviams buvo organizuojamos sporto, draugystės, kelionių dienos. Tokiu būdu  puoselėjama karaimų kalba, papročiai ir tradicijos. Be to, skatinamas vasaros mokymų dalyvių kūrybiškumas ir artistiniai sugebėjimai, nes kasmet mokslo vasarą vainikuoja koncertas – egzaminas, kurio metu skirtingo amžiaus grupėmis suskirstyti moksleiviai parengia skirtingus pasirodymus. Baigiamojo vakaro metu susirinkusius džiugino vaikučių deklamuojami eilėraštukai ir dainuojamos dainelės karaimų kalba, šokiai ir vaidinimai. Labiausiai šiemet įsiminė publikai didžiausią juoko dozę užtikrinęs vaidinimas „Sapnas“.  

Maloni žinia iš Švedijos
Šiemet vykusią karaimų kalbos ir kultūros stovyklą, kaip ir kasmet rengė Lietuvos karaimų kultūros bendrija, tačiau pagrindinė tarptautinės vasaros mokyklos iniciatorė – vengrė Eva Csato – Johanson, dirbanti Upsalos universitete Švedijoje. Upsalos universiteto profesorė tiurkologė susidomėjusi karaimų kalba, pati jos pramoko ir aktyviai ėmėsi iniciatyvos rengti tarptautines karaimų kalbos mokymo vasaros stovyklas. Evos Csato – Johanson projektą remia Švedijos institutas. Šiemet karaimų kalbos ir kultūros vasaros stovyklos projekto įgyvendinimą parėmė ir Trakų rajono savivaldybė.  
Sveikindama susirinkusius į vasaros mokyklos stovyklos baigiamąjį vakarą, Eva Csato –Johanson padėkojo visiems dalyviams už nuoširdų darbą ir bendradarbiavimą ir pranešė, kad išvakarėse ją pasiekė maloni žinia: Švedijos Universitetas parems karaimų kalbos ir kultūros stovyklą ir kitais metais. Be to, prasidės pasiruošimas karaimų kalbos studijoms Upsalos (Švedija), Vilniaus ir Kijevo (Ukraina) universitetuose.

Būrys mokytojų
Šiemet vykusioje karaimų kalbos ir kultūros vasaros mokykloje pradedantiesiems karaimų kalbos žinias dėstė  Julija Lavrinovič, Severina Špakovska ir Eugenija Ešvovič. Pati Eva Czato dėstė pamokas „pažengusiųjų“ grupei. Vyresnio amžiaus gupei skaitymų pamokas vedė Adam Dubinski, Markas Lavrinovičius, Marijolia Abkovič, Ania Sulimovič ir Nadežda Zajančkovska. Apie Trakus, kenesę, pilis ir salas, apie Trakų muziejų vasaros stovyklos dalyviams paskojo Zoja Dubinska, Michailas Zajančkovskis, Andžej Pilecki. Jurijaus  Špakovskio,  Aleksandro Firkovičiaus ir Artūro Lavrinovičiaus rūpesčiu  vasaros stovyklos dalyviai, skanaudami kibinus ir kitus karaimų virtuvės patiekalus, „praktiškai“ pažino kulinarinį paveldą. Organizaciniais klausimais rūpinosi Karina Firkavičiūtė ir Irina Abkovič.

Mokosi ir kitataučiai
Lietuvos karaimų kultūros bendrijos pirmininkė Karina Firkavičiūtė pasakojo, kad ir šiemet į vasaros mokyklą susibūrė apie 60 dalyvių, kurių amžius siekė maždaug nuo 5-kerių iki aštuoniasdešimties metų. Tarp vasaros mokyklos dalyvių kasmet būna ir kitų tautų (lietuvių, lenkų) atstovų, norinčių pramokti karaimų kalbą. Tai, dažniausiai, mišrių šeimų atstovai.
„Kalbą įmanoma išmokti. Yra mūsų vasaros mokykloje žmonių, kurie pramoko prieš tai nieko nemokėdami. Yra lietuvių, lenkų, kurie jau pirmais metais puikiausiai išmoko dainelių, tekstų ir supranta karaimų kalbą“, – sakė Karina Firkavičiūtė.
Kiekvienas iš mūsų savo tautinę savastį brangina, teigė Karina Firkavičiūtė ir džiaugėsi, kad jau aštuntą kartą Trakuose pavyko suburti karaimų kalbos ir kultūros vasaros mokyklos stovyklą.  Norintys prisijungti prie tradicija tapusios tarptautinės mokyklos ir pasimokyti karaimų kalbos daugiau informacijos turėtų rasti Lietuvos karaimų kultūros bendrijos interneto svetainėje: www.karaim.eu


Gražina Noreikienė{jcomments on}