- Galvė - http://www.galve.lt -

COMENIUS PROGRAMOS PROJEKTINIS VIZITAS KIPRE

Du tarptautiniai projektai

Šie mokslo metai mokyklai ypač turiningi ir aktyvūs. Nuo rugsėjo pradėtas vykdyti daugiašalės partnerystės projektas „Prisijunk prie mūsų ekoeuropos, džiaukis mūsų šalimi“ su Graikija, Italija, Ispanija, Kipru, Rumunija ir Turkija. Gruodžio mėnesį pasiekė žinia, kad gautas finansavimas ir dvišalės partnerystės su Turkija įgyvendinimui. Tarptautiniai projektai nedidelėje Senųjų Trakų mokykloje yra didelis įvykis. Į šią veiklą įtraukiami visi mokiniai, visi turi galimybę pakeliauti po Europą, pažinti kitas kultūras. Pusė mokyklos mokinių projektų dėka jau yra bent po kartą išvykę į kurią nors užsienio šalį, kita pusė – mažesnieji – kantriai laukia savo eilės, kadangi Comenius programoje gali dalyvauti vaikai nuo 12 metų.

Gurkšnis egzotikos

Iki projekto, daugeliui mūsų Kipras tebuvo tolima šalis saloje, skalaujamoje Viduržemio jūros ir garsėjančioje puikiais kurortais. Projektinė kelionė atvėrė daug nepažintų klodų apie šį nuostabų kraštą.

Kipras yra trečia pagal dydį, pati sausiausia ir karščiausia Viduržemio regiono sala. Čia per metus 340 dienų šviečia saulė. Vasara čia svečiuojasi nuo gegužės iki spalio mėnesio. Lietuvoje palikus 26 laipsnių speigą, Kipre vasario viduryje pasitiko malonus Viduržemio klimatas, gaivus pajūrio brizas bei giedras ir skaidrus dangus. Gruodis, sausis ir vasaris — Kipro žiemos metas, kuomet iškrenta nedaug kritulių, bet ištisas šešias valandas per dieną kaitina saulė. Šiuo metų laikotarpiu saloje vyksta įvairiapusiška kultūrinė programa, leidžianti mėgautis vietinių žmonių menų ir įgūdžių įvairove, liaudies ir užsienio atlikėjų pasirodymais.

Beje, gyventojų skaičius Kipre nesiekia nė milijono, tačiau mažos tautos komplekso tikrai nepajusi. Žmonės paliko labai malonų įspūdį. Kipriečiai – savo krašto tradicijas gerbianti tauta, mokanti dirbti ir atsipalaiduoti.

Afroditės gimtinėje

Partnerių iš Kipro mokykla Gymnasio Lykeio Polemiou įsikūrusi Pafose. Tai  uostamiestis pietvakarinėje Kipro pakrantėje, graikų-romėnų laikais buvęs Kipro sostine. Pafosas yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą kaip pasaulio kultūros ir gamtinis lobynas. Kipro partneriai sudarė galimybes svečiams pamatyti Pafoso ir jo apylinkių priešistorinius laikus menančius architektūros paminklus: IV a. pr. Kr. Karalių kapavietes, antikinį Odeono teatrą, romėnų Agoros ir miesto sienų liekanas, vyno dievo Dionizo vilą, kurioje aptiktos įspūdingos antikinės mozaikos, Solomono katakombas, Pafoso tvirtovę, Ayios Neophytos vienuolyną, Etnografijos muziejų, kuriame saugomi eksponatai apie Kiprą nuo neolitinių laikų, Afroditės vonias – vietą, kur, pasak legendos, maudydavosi ši deivė. Senoji Kipro sostinė Pafosas laikomas graikų meilės, vaisingumo ir grožio deivės Afroditės gimtine. Pasak mitologijos, ši auksaplaukė deivė, grožio ir jaunystės simbolis, gimė iš jūros putos. Pasižvalgius po Pafoso apylinkes mitu apie grožio gimimą patikėti nesunku: vaizdingas uolas ir smėlio paplūdimius skalauja dangaus žydrumo jūra, o trykštančių požeminių šaltinių dėka miestą supa vaiski žaluma.

Verslumo idėja

Pagrindinė tarptautinio projekto tema – verslumo ugdymas ekoturizmo srityje, todėl su tuo susijusi ir projektinių susitikimų veikla.  Kiekviena priimančioji šalis suinteresuota parodyti kuo daugiau veiklos sričių, būdingų savo kraštui. Dėl švelnaus klimato Kipre populiari vyndarystė, todėl projekto šeimininkai suorganizavo ekskursiją į vyno daryklą, kur svečiai turėjo galimybę pamatyti, kaip gaminamas vynas, kur jis laikomas, kokį kelią nueina, kol patenka ant stalo. Ne mažiau įdomu buvo susipažinti su tradicinių saldumynų ir sūrių gamyba.

Verslumu pagrįstas mąstymas ir įgūdžiai geriausiai skatinami įgyvendinant praktinius projektus ir veiklą. Suvokiant verslumą plačiau nei vien tik gebėjimą pirkti ir parduoti, o ir kaip mokėjimą pristatyti, išreikšti save, bendrauti, logiškai ir kritiškai mąstyti, planuoti laiką, aktyviai dalyvauti gyvenime. Projektinių vizitų tradicija tapo tarptautinis vakarėlis, kurio metu mokiniai pristato savo šalies virtuvę, pasitelkdami bendravimo meną ir išmonę pasakoja apie tradicinius patiekalus, vaišina draugus. Įdomia nauja patirtimi tapo dalyvavimas pokalbyje radijuje „Radio Pafos“. Kiekvienos šalies atstovai turėjo trumpai pristatyti savo šalį, papasakoti apie mokyklą, jaunimo gyvenimą.

Kaip verslaus žmogaus savybių ugdymas yra ir savo krašto pristatymai. Mokiniams tai puiki patirtis anglų kalba užsienio partneriams pristatyti savo šalį, papročius. Pristatymams atsakingai buvo rengiamasi prieš kelionę. Projekto partneriams ypač patiko lietuvių liaudies sutartinė, atlikta 9 kl. mokinių Gretos Okunevič, Katerynos Liachovič ir Justinos Orlovos. Joms akompanavo drauge buvusi muzikos mokytoja Lilija Kieras. Matyt, ši lyriška daina išsiskyrė temperamentingų kipriečių, graikų ir turkų šokių fone. Būtent galimybė pažinti ir toleruoti skirtingas kultūras ir yra vienas svarbiausių tarptautinių projektų tikslų.

Kitokio mąstymo ugdymas

Projekto koordinatorė Kipre anglų kalbos mokytoja Marina Aristodemou, padedant kolegoms,  parengė itin turiningą programą svečiams, kuri leido pažinti ir pamatyti su kaupu. Buvo apgalvota kiekviena smulkmena, tad dalyviai pasijuto ypač lauktais svečiais – galėjo tiesiog mėgautis suplanuota veikla ir džiaugtis nuostabiais vaizdais. Kad šis projektas yra svarbus įvykis Pafose, įrodė tai, jog savo itin užimtoje dienotvarkėje projekto dalyviams laiko rado miesto meras. Apsilankius bet kokiame kaimelyje, svečius pagerbdavo ir jo seniūnas.

Tarptautiniai projektai – tai pačios geriausios anglų kalbos, geografijos, istorijos pamokos. Keliaudamas žmogus ne tik pažįsta kitą kraštą, bet ir daug sužino apie patį save: kiek tolerantiškas, atsakingas, aktyvus, bandantis keistis, supratingas jis yra. A.Stelmachovskio pagrindinėje mokykloje tokių projektų dėka siekiama ugdyti veržlius, kūrybiškus jaunus žmones. Jei nori ko nors pasiekti, turi būti kitoks: gebantis inicijuoti netradicinius sprendimus, valdantis pokyčius, bendraujantis su įvairių kultūrų, interesų žmonėmis. Svarbu nebijoti pokyčių.

Irena Stefanovič, lietuvių kalbos mokytoja — projekto koordinatorė{jcomments on}