Užsiprenumeruok „Galvę“ 2019 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,95 EUR; 3 mėn. – 7,84 EUR; 6 mėn. – 15,70 EUR; 12 mėn. – 31,39 EUR; PDF metams – 19,99 EUR!  

Gamtos saugumui ir mūsų patogumui

konteineriai

Palengva atšilantys orai ir įsibėgėjusio pavasario dvelksmas kviečia ne tik aplinkos švarinimo akcijomis žadinti gamtą, bet ir peržiūrėti namų ūkį.Tokiu laiku nepakenks dar kartą prisiminti, kad ne visos buitinės atliekos gali keliauti į bendrą šiukšlių konteinerį, nes yra daugybė nereikalingų daiktų, kuriuos galima panaudoti antriniam perdirbimui. Dar kartą verta prisiminti atliekų rūšiavimo naudą, juk rūšiuodami atliekas saugome aplinką, tausojame gamtos išteklius ir rūpinamės savo, ateinančių kartų sveikata.

Aktualu ir šiandien

„Nors po švaros akcijų gyventojai susitvarkė savo aplinką ir atsikratė daugybės atliekų, tačiu atliekų tvarkymas išlieka viena aktualiausių gamtosauginių problemų Trakų rajono savivaldybėje, – teigia ekologė, Trakų rajono savivaldybės Architektūros skyriaus vyr.specialistė Inutė Neverauskienė. – Valstybiniame strateginiame atliekų tvarkymo plane pateiktose regionų aplinkos apsaugos departamentų atliekų tvarkymo ataskaitų duomenimis, tarp šalies savivaldybių, kuriose rūšiuojamos atliekos, trakiečiai – pirmaujančių gretose, tačiau iki europinio lygio mums dar toli. Didžiąją dalį Iki 2020 metų mažiausiai 50 procentų (vertinant pagal atliekų kiekį) komunalinių atliekų sraute esančių popieriaus ir kartono, metalų, plastikų ir stiklo atliekų būtų paruošiama naudoti pakartotinai ir perdirbti. Iki šiol didžąją dalį atliekų išrūšiuodavo vežėjas. Siekiant sumažinti apdorojamų atliekų kiekius, svarbu kiek įmanoma daugiau atliekų atskirti jų susidarymo vietoje, panaudojant jau šiuo metu įdiegtą atliekų rūšiavimą ir kitas priemones. Jau kitą savaitę Trakų komunalinių įmonių kombinatas individualių namų gyventojams pradės dalinti kontenerius stiklui, popieriui, plastikui ir metalo rūšiavimui. Tikėtina, kad plastikinius maišus rūšiavimui pakeitę konteineriai paskatins gyventojus aktyviau rūšiuoti buitines atliekas “.

Aprūpinus gyventojus specialiais konteineriais, tikimasi, į sąvartynus išmetamų atliekų kiekiai sumažės iki 840 tonų per metus.

Atskiri stiklui

„Individualių namų gyventojams pristatysime dar po du konteinerius – vienas jų bus 120 litrų, skirtas stiklui, kitas, kurio talpa 240 litrų – skirtas metalo, popieriaus ir plastiko atliekoms, – sako Andrejus Barinovas, Trakų komunalinių įmonių kombinato direktorius. – Šios atliekos bus išvežamos kartą per dvi savaites. Viskas daroma gyventojų patogumui, kad atsakingi namų valdų šeimininkai turėtų galimybę kuo patogiau rūšiuoti perdirbimui tinkamas atliekas. Į vieną konteinerį bus renkamas stiklas, į kitą – popieriaus, plastiko ir metalo atliekos. Tačiau reikia nepamiršti, kad ne visas stiklas, popierius ar metalas tinkamas rūšiavimui. Į metalui skirtą konteinerį, reikia mesti metalines (skardines) pakuotes nuo limoado ir kitų gėrimų, konservų dėžutes. Pakuotėse neturi būti maisto ar gėrimų likučių. Eikečių nebūtina plėšyti“.

Į stiklui skirtą konteinerį galima mesti: stiklinius butelius, stiklainius, stiklo duženas, stiklinius indus, stiklines pakuotes.

Verta įsiminti, kad stiklui skirtame konteineryje neturi atsidurti seni veidrodžiai, porcelianas, krištolas, keramika, visų rūšių elektros lemputės ar armuoti, langų ir automobilių langų stiklai.

Ką mesti ir ko ne

Į 240 litrų konteinerį popieriui, metalui ir plastikui turėtų keliauti seni laikraščiai, žurnalai (gali būti su pavaržėlėmis), kartonas, gofruotasis kartonas, lakštai (gali būti su lipnia juostele), kartoninės gėrimų pakuotės, popierius ir kiti spaudiniai iš popieriaus. Plastikiniai buteliai (nuo gėrimų ir kitų maisto pakuočių), buitinių priemonių plastikinė tara, plastikiniai maišeliai, plastikiniai indai, plėvelė nuo maisto produktų, plastikiniai žaislai, tetrapakai. Skardinės nuo gėrimų, konservų dėžutės, metaliniai dangteliai, aliuminio folija, kitos metalinės panašios atliekos.

Šis konteineris netinkama vieta riebalais sutepto popieriaus (picos dėžutės, sviesto) atliekoms. Negalima į jį mesti popierinių nosinaičių, servetėlių, kalkinio, parafinuoto, vaškuoto, tepaluoto popieriaus, popieriaus padengto plastiku celofanu, folija, bitumu, panaudotų tapetų. Rūšiavimui taip pat netinka riebalais ar kita chemine medžiaga suteptos plastikinė ar metalinė tara, plastikiniai žaislai su elektroniniais įtaisais. Šiame konteineryje neturėtų atsidurti plastikinės medicinos priemonės, skutimosi peiliukai, dantų šepetėliai ir kitos higienos reikmenų atliekos.

P.S.

Įsidėmėtina, kad gali būti perdirbama iki 60 proc. šiukšlių, patenkančių į bendrą šiukšliadėžę. Rūšiuodami atliekas išsaugosime švarią aplinką, nes mažiau atliekų pateks į sąvartynus, sumažės jų apkrovos, į aplinką nepateks ilgai yrančios ir pavojingos medžiagos. Be to, sutaupysime gamtos išteklių ir energijos, nes perdirbtas antrines žaliavas galima bus naudoti pakartotinai. Teigiama, kad vieno plastikinio butelio perdirbimas sutaupo pakankamai energijos 60 vatų elektros lemputei šviesti apie 6 valandas. O gaminant polietileninius pirkimo maišelius iš atliekų, energijos suvartojimas sumažėja dviem trečdaliais, vandens – 90 proc., o anglies dioksido (CO2) patekimas į atmosferą – 2,5 karto.

Parengė Gražina Noreikienė
ES_kuriame_Lietuvos_ateiti_logoAM_logo