- Galvė - http://www.galve.lt -

GIMDOS KAKLELIO VĖŽYS NESITRAUKIA

 

„Gimdos kaklelio vėžys yra antra iš dažniausių moterų onkologinių ligų ir trečia pagal mirštamumą nuo vėžio. Lietuvoje serga daugiausia 35–49 metų moterys, tačiau susirgti įmanoma ir kur kas jaunesnio amžiaus moterims“, – sako gyd. akušerė-ginekologė A. Markauskienė.

 

Gimdos kaklelio vėžio problema Lietuvoje išlieka aktuali, nors jį gydant ir padaryta didelė pažanga. Šalyje vykdoma atrankinė patikros dėl gimdos kaklelio vėžio patologijos programa, atliekamas onkocitologinis tyrimas, jau yra galimybė moterims ir mergaitėms pasiskiepyti nuo ŽPV.

 

Vis dėlto moterų sergamumas ir mirštamumas Lietuvoje yra vienas didžiausių Baltijos jūros regione ir šiaurinėje Europos dalyje: 4 kartus daugiau nei Suomijoje ir 2 kartus daugiau nei Švedijoje.

 

Užsikrėsti ŽPV≠ susirgti gimdos kaklelio vėžiu

Užsikrėsti ŽPV virusu, sukeliančiu gimdos kaklelio vėžį, gali kiekviena seksualiai aktyvi moteris. ŽPV būna įvairių tipų ir klasifikuojami pagal vėžio sukėlimo rizikos laipsnį. Žinoma maždaug 100 ŽPV tipų, 15 iš jų sukelia gimdos kaklelio vėžį. ŽPV pažeidžia gimdos kaklelio ląsteles ir ilgainiui šie pakitimai transformuojasi į vėžį, tačiau dauguma užsikrėtimų praeina be simptomų ir virusas natūraliai pašalinamas iš organizmo. Statistiškai penkios moterys iš dešimties anksčiau ar vėliau užsikrečia virusu, nors tik nedidelei daliai infekcija gali sukelti ikivėžinius pakitimus. Nuo ŽPV infekcijos patekimo iki invazinio vėžio išsivystymo praeina 10–20 metų.

Kaip išvengti gimdos kaklelio vėžio
Visos priemonės, kurios sumažina lytiniu būdu plintančių ligų dažnį, padeda apsisaugoti nuo gimdos kaklelio vėžio, nors ir neužtikrina visiško saugumo. Tarp jų – vakcinos nuo ŽPV, saugus seksualinis elgesys, brandūs lytiniai santykiai, saikingas alkoholio vartojimas, nerūkymas.
Tačiau svarbiausias ir rezultatyviausias būdas išvengti gimdos kaklelio vėžio – periodiškas profilaktinis patikrinimas, leidžiantis laiku nustatyti ikivėžinius gimdos kaklelio pakitimus. Laiku nustačius gimdos kaklelio pakitimus, jie išgydomi.

 

Gyd. akušerė-ginekologė A. Markauskienė