Užsiprenumeruok „Galvę“ 2019 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,95 EUR; 3 mėn. – 7,84 EUR; 6 mėn. – 15,70 EUR; 12 mėn. – 31,39 EUR; PDF metams – 19,99 EUR!  

Įgyvendinta dešimtmetį puoselėta idėja

Žiniasklaida taip pat neslepia nuostabos, kad pirmasis paplūdimys atsirado ne Trakuose, o būtent Grendavėje, vaizdingoje Vilkokšnio ežero pakrantėje, Aukštadvario regioninio parko teritorijoje.

Pavyko išsaugoti
Nesiimu šiandien nagrinėti priežasčių, kodėl iki šiol Trakuose nėra įrengto nei vieno paplūdimio, bet galime pasidžiaugti, kad Grendavėje jis jau yra. Viskas prasidėjo 2001 metais, kuomet bendromis Grendavės seniūnės Vidos Jankauskienės, vietos bendruomenės „Žiburys“ narių bei pirmininko Vytauto Žuromsko ir Trakų rajono savivaldybės vadovų pastangomis nuo vykdomos žemės reformos ir spartaus žemės dalinimo privatiems asmenims visuomenės poreikiams buvo išsaugotas beveik hektaras Vilkokšnio ežero pakrantės. Grendaviškiai šiandien pelnytai didžiuojasi, kad jiems pavyko apginti viešą interesą ir palikti vietos paplūdimiui, kurį lankyti gali kiekvienas.

ES suteikė vilčių
Išsaugotas 0,93 ha sklypas Grendavėje prie Vilkokšnio ežero džiugino seniūnę ir vietos bendruomenę, tačiau įgyvendinti idėją įrengti jame paplūdymį pavyko tik tuomet, kai Lietuvai atsivėrė Europos Sąjungos struktūrinių fondų teikiamos galimybės. Grendaviškius palaikanti Trakų rajono savivaldybė inicijavo projekto „Viešosios turizmo infrastruktūros plėtra Grendavės seniūnijoje, Trakų r. sav.“ parengimą. Iš ES Sanglaudos skatinimo veiksmų programos buvo skirta beveik 330 tūkstančių litų europinės paramos. Bendra šio projekto vertė siekia beveik 400 tūkstančius litų.
Grendavės paplūdimio įrengimas – tai geras vietos bendruomenės, savivaldos ir Europos Sąjungos bendradarbiavimo pavyzdys. Šis objektas prie vieno iš gražiausių rajono ežerų  papildys esamą viešąją turizmo infrastruktūrą ir sudarys sąlygas vietos ir atvykstamojo turizmo srautų didėjimui.

Neišnaudotos galimybės
Toks būtent ir buvo pagrindinis projekto sumanymas – kuo efektyviau išnaudoti didžiulį Trakų rajono turistinį potencialą, kuris, deja, kol kas naudojamas nepakankamai. Pagrindinės problemos, stabdančios spartesnę atvykstamo turizmo plėtrą, yra netolygus turizmo paslaugų išdėstymas, nes didžioji dalis traukos centrų koncentruojasi pačiuose Trakuose. Nors rajone yra net 200 ežerų, tačiau iki šiol čia nebuvo nei vieno oficialaus paplūdimio, kuris atitiktų higienos normas. Vilkokšnio ežeras yra Aukštadvario regioninio parko teritorijoje, kuri visoje šalyje garsėja unikaliu natūralios gamtos grožiu, kuris masina tiek tautiečius, tiek užsienio turistus. Aplinkui ežerą yra nemažai kaimo turizmo sodybų, poilsio bazių ir kompleksų, o taip pat kuriasi naujos, tačiau nėra sutvarkyta ar įrengta viešoji turizmo infrastruktūra.

Svajonė išsipildė
Grendaviškių svajonė turėti viešą paplūdimį išsipildė tik jų pačių atkaklaus tikslo siekimo bei ES paramos dėka. Už europinius pinigus bendrovė „Melinga“ iš Molėtų įgyvendino šį projektą. Apie 100 metrų ežero pakrantės buvo išvalyta nuo nendrių, praretinti tankiai pakrantėje augantys menkaverčiai medžiai ir krūmokšniai, privežta smulkaus žvyro. Akmenimis išgrįsta ir dalis Samės upelio, įtekenčio į Vilkokšnio ežerą, pakrantės. Molėtiškiai pastatė du pontoninius tiltus, įrengė paplūdimyje kelis stalų ir suolų poilsiautojams komplektus, tinklinio aikštę, persirengimo kabinas, žaidimų aikštelę vaikams, pasivaikščiojimų takus, nepamiršo ir stilingų medinių šiukšliadėžių. Šalia paplūdimio įrengė automobilių stovėjimo aikštelę, pastatė du biotualetus, šiukšlių konteinerius. „Dabar čia taip gražu ir neįprasta, tiek daug poilsiautojų suvažiuoja, kad kartais žiurėdama į mūsų paplūdimį suabejoju, ar tai tikrai Grendavė“, – atvirauja seniūnė V. Jankauskienė.

Nauji iššūkiai
Seniūnė nuogastavo dėl tvarkos ir švaros užtikrinimo naujame paplūdimyje, bet dabar kiek nusiramino. „Matau, kad kuo daugiau poilsiautojų lankosi, tuo labiau žmonės žiūri vieni į kitus ir tai, matyt, paskatina juos laikytis visiems priimtinų elgesio normų“, – pastebėjo V. Jankauskienė. Tačiau ji pripažįsta, kad sutvarkyti paplūdimį vargu ar pavyktų be iš darbo biržos siunčiamų viešųjų darbų atlikti bedarbių. Pastaraisiais savaitgaliais į Grendavės paplūdimį kasdien sugužėdavo apie du šimtus poilsiautojų. Galima buvo išgirsti ir vokiškai, ir angliškai kalbančių žmonių.
Pasak Grendavės bendruomenės „Žiburys“ valdybos pirmininko V. Žuromsko, paplūdimys kelia vietos gyventojams naujus iššūkius ir suteikia naujų galimybių. „Būtina įrengti apšvietimą ir užtikrinti kokybiško geriamojo vandens tiekimą į paplūdimį,“ – įsitikinęs V. Žuromskas. Jo manymu, vietos gyventojams atsirado galimybių užsidirbti. Naujoje poilsiavietėje jau steigiasi prekybvietės, galbūt atsiras valčių ar kitos pramoginės įrangos nuomos punktai. Bendruomenės steigėjas turi daug gerų minčių, ne prastesnių nei toji apie viešą paplūdimį Grendavėje.

Parengė Sabina Rainska