Užsiprenumeruok „Galvę“ 2019 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,95 EUR; 3 mėn. – 7,84 EUR; 6 mėn. – 15,70 EUR; 12 mėn. – 31,39 EUR; PDF metams – 19,99 EUR!  

Kas baisiau?

 

Bet, vargu, ar tai naujiena. Vytauto gatvėje kažkas pertrenkė katiną. Pasitaiko. Spurdantis gyvūnas – galima buvo matyti iš kelių šimtų metrų – dar kartą buvo pervažiuotas dviejų automobilių. Aišku, katinas neišgyveno. Būtų stebuklas, jei būtų atvirkščiai. Ilgai apie tai galvojau ir prisiminiau F. Dostojevskio piktinimąsi, kad žmogus, žiauriai pasielgęs, apšaukiamas žvėrimi. Ar esate kada matę ar girdėję, kad gyvūnas taip baisiai būtų pasielgęs kaip žmogus? Juk net ir tautosakoj sakoma – „Varnas varnui akies nekerta“. O žmogus? Žmogus žmogui priešas. Dažnai girdime – tai kiaulė, kaip elgiasi; ot karvė – užmynė ant kojos; žvengia kaip kumelė. Kone visi gyvūnai tampa keiksmažodžiu, kada norima įžeisti žmogų. Vargšai gyvūnai. O jei būtų atvirkščiai? Ateini į tvartą, matai netvarką ir rėki – ot žmogus!

Be abejo, nereikia ir gyvūnų, kaip sakoma, dėti į kišenę. Šeškai pjauna vištas, vilkai – avis ir t. t. (pagalvokim, kad mes maistui nudaigojam dar ne tiek sutvėrimų). Prie tokių poelgių visi pripratę. O kaip skambėtų tai: žvirblis išprievartavo beržynvištę; ožka įmetė savo vaikus į šiukšlių konteinerį ir bandė bėgti į Londoną; ir juokas ima. O gal verkti reiktų?

Vos prieš kelis mėnesius viename šalies laikraščių mirgėjo antraštė: „Sugautos trys kengūros, kurioms iš Vokietijos zoologijos sodo padėjo pabėgti šernas ir lapė“. Kaip Jums patinka tai? Nerasime nei rasizmo, nei netolerancijos ar kitokio plauko diskriminacijos. Žinoma, visas nupieštas vaizdas kiek perdėtas, bet iki gyvo kaulo įgriso tai, kad žmonės vis dar nesugeba prisiimti atsakomybės ne tik už savo veiksmus, bet ir už silpnesnį, reikalingą pagalbos. Visi tik šaukia – duokit to, duokit ano ir dar trečio! O kas kada savęs paklausė – ką daviau aš, jog drįstu reikalauti (net ne prašyti), kad man kas nors ką nors duotų?

Alius Avčininkas