Užsiprenumeruok „Galvę“ 2019 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,95 EUR; 3 mėn. – 7,84 EUR; 6 mėn. – 15,70 EUR; 12 mėn. – 31,39 EUR; PDF metams – 19,99 EUR!  

Langas

Politike, pasitikrink savo humoro jausmą

Pradėsiu nuo trijų istorijų, kurias savo knygoje „Brėžinys revoliucijai“ aprašo serbų aktyvistas, diktatoriškam Slobodano Miloševičiaus režimui besipriešinusio judėjimo „Otpor“ vienas lyderių Srdja Popovičius. Taigi savo knygoje jis akcentuoja, kad kovojant ne tik su S. Miloševičiumi, bet ir kitais diktatoriais vienas esminių ginklų yra humoras. Humoras, anot S. Popovičiaus, ne tik padeda visuomenei įveikti režimo baimę, tačiau ir atskleidžia visą autoritarizmo tragikomiškumą.
Pirmoji akcija. „Otpor“ judėjimo dizainerio buvo paprašyta nupiešti S. Miloševičiaus karikatūrą. Pastaroji buvo užklijuota ant statinės. Statinė buvo nugabenta į Serbijos sostinės Belgrado centrą ir palikta viename judriausių pėsčiųjų bulvarų. Šalia statinės aktyvistai paliko lazdą, ir kiekvienas praeivis, įmetęs dinarą, galėjo griebti lazdą ir tvoti per statinę, taip savotiškai suvesdamas sąskaitas su diktatoriumi. Iš pradžių praeiviai jautėsi nedrąsiai, tačiau pirmi keli drąsuoliai paskatino ir kitus, kol galiausiai susidarė visa minia, norinti patrankyti statinę.
Visgi akcijos kulminacija buvo ne tai. Atvykę pareigūnai nusprendė sulaikyti statinę, ją įsimetė į automobilį ir išvažiavo. Būtent to ir laukė „Otpor“ aktyvistai, kurie fotoaparatu įamžino statinės sulaikymą ir nuotraukas paskleidė žiniasklaidoje. Valdžia bijo žmonių, bijo humoro – tokią žinią gavo visa Serbija.
Antroji akcija. Tie patys „Otpor“ aktyvistai pririnko baltų gėlių žiedų, kuriuos sukaišiojo kalakutams į galvas. Baltą plastikinę gėlę kasdien savo plaukuose įsisegusi nešiodavo ir S. Miloševičiaus žmona. Taigi kalakutai buvo paleisti į Serbijos Kragujevaco miesto gatves.
Tačiau kulminaciją akcija pasiekė, kai į vietą prisistatę policininkai ėmė vaikytis ir į savo automobilius kišti vargšus kalakutus. Dar kartą tapo akivaizdu, kaip režimas baiminasi opozicijos ir kaip ši, anot S. Popovičiaus, sėkmingai pasitelkia humorą kaip ginklą, siekdama „prasijuokti kelią į pergalę“.
Galiausiai trečioji istorija nutiko jau ne Serbijoje, o Rusijoje, Sibire esančiame Barnaulo mieste. 2012 metais Vladimirui Putinui laimėjus prezidento rinkimus, opozicija nusprendė surengti protesto akciją, norėdama akcentuoti, kad rinkimai nebuvę sąžiningi. Leidimas protestuoti jiems nebuvo suteiktas, tad į protesto akciją pakilo žaislai – „Kinder“ siurprizo ir „Lego“ figūrėlės, sovietiniai ir holivudinių filmų personažai. Galiausiai valdžia pradėjo aiškinti, kad toks nesankcionuotas figūrėlių su antiputiniškais plakatais susibūrimas prieštarauja įstatymui, ir figūrėles išvaikė. Būtent tai ir vainikavo akciją, nes paaiškėjo, kad režimas, siekdamas išlaikyti savo prekinį ženklą, negali toleruoti net „Lego“ figūrėlių.
Kodėl papasakojau šias tris istorijas? Todėl, kad, mano manymu, Ramūnas Karbauskis ir jo bendražygiai, piktai sureagavę į grupės „G&G Sindikatas“ akciją M.A.M.A. apdovanojimų metu, užkibo ant to paties kabliuko, kaip ir anksčiau aptarti politikai. Juokas yra ne tik geras ginklas prieš esančius diktatorius. Humoras yra nuostabus lakmuso popierėlis, leidžiantis identifikuoti tuos, kurie savyje puoselėja autoritarines tendencijas. Neabejoju, kad muzikantų akcija būtų sukėlusi trumpą rezonansą ir greitai būtų buvusi pamiršta. Tačiau čia priėjo Ramūnas ir pasistengė, kad taip nenutiktų. Juk juokingiausia visų šių akcijų dalis yra ne statinės pastatymas Belgrado pėsčiųjų bulvare, ne Kragujevaco gatvėmis lakstantys kalakutai, ne Sibire į protestą pakilusios „Lego“ figūrėlės ir ne klounu pavaizduotas kontroversiškas politikas. Juokingiausia visose šiose akcijose yra būtent galią turinčiųjų reakcija.

Parengta pagal Bernardinai.lt