Užsiprenumeruok „Galvę“ 2019 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,95 EUR; 3 mėn. – 7,84 EUR; 6 mėn. – 15,70 EUR; 12 mėn. – 31,39 EUR; PDF metams – 19,99 EUR!  

Langas

Kandidatus į Prezidento postą suskirstė į tris tipus: kurį pasirinks Lietuva?

Vienas kandidatas į šalies vadovus su tauta stebi krepšinio rungtynes, kitas skaito ir cituoja Jaroslavo Hašeko „Šauniojo kareivio Šveiko nuotykius“, o trečias rudenį maudosi ledinėje Baltijos jūroje ir vėliau tai transliuoja „Facebook“ paskyroje. Viešųjų ryšių ekspertai ir sociologai teigia, jog artėjant prezidento rinkimams išvysime vis daugiau kandidatų norų būti pastebėtiems rinkėjų – pasak komunikacijos konsultanto Lino Kontrimo, visus politikus pagal charizmą galima suskirstyti į tris tipus, o tautai reikėtų jų rinkinio.
Komunikacijos konsultantas L. Kontrimas teigia, jog visus politikus pagal charizmą galima suskirstyti į tris tipus. „Gali būti prigimtinis charizmatinis lyderis, institucinis charizmatinis lyderis arba išsiugdęs, išsilavinęs charizmą. Tai instituciniam lyderių tipui akivaizdžiai atstovauja V. Ušackas ir I. Šimonytė. Kitą kandidatę į prezidento postą Aušrą Maldeikienę galima priskirti prie išsiugdžiusių charizmą. O Arvydą Juozaitį galime priskirti prie prigimtinių lyderių. Koks yra premjeras S. Skvernelis? Jis – dar jaunas politikas, papuolęs ir į dėkingą, ir nedėkingą padėtį. Jis yra vykdomoji valdžia ir tai reiškia, kad jis turi būti labai subalansuotas. Jis per daug negali pasireikšti, bet iš jo pajuokavimų ir kartais lengvų kalbų matyti, kad yra tarp institucinio ir prigimtinio charizmatinio lyderio“, – kalbėjo L. Kontrimas.
Pasak komunikacijos konsultanto, Lietuvos rinkėjai norėtų, kad būsimas šalies prezidentas turėtų visų savybių rinkinį. „Mums reikia rinkinio tarp prigimtinio charizmatiško lyderio ir išsiugdžiusio, nes institucinius lyderius turėjome iki šiol. Jie paprastai nesuvokdavo visų emocijų, kuriomis gyvendavo tauta ir dažniausiai nusileisdavo ryšių su visuomene konsultantų patarimams arba žiniasklaidos įtakai. O prezidentas Lietuvoje vis dėlto yra ta asmenybė ir pozicija, kuri turi brėžti vertybinius vektorius, o ne tik kalbėti apie lenteles. Ir toks kandidatas tarp pasiskelbusių dalyvauti yra“, – tęsė L. Kontrimas.
Kaip pavyzdį charizmatiško politiko komunikacijos konsultantas pateikė buvusį Čekijos prezidentą Vaclavą Havelą. Jis padėjo taikiai nuversti komunizmą buvusioje Čekoslovakijoje ir tapo epinės, Šaltąjį karą užbaigusios kovos didvyriu. „Mes gyvojoje istorijoje neturėjome daug prezidentų, bet net ir tarpukariu buvo tokių, kurie švietė savo charizma. Be reikalo užmirštame Aleksandrą Stulginskį, kuris buvo labai įdomi asmenybė. Lygiai taip pat ir šiandien turime galvoti ne apie tai, kaip prezidentas reaguoja į aktualijas – nes tai yra Vyriausybės reikalas, o kiek žmogus suvokia procesus, kurie vyksta tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje, ir kaip tuose procesuose išlaikyti balansą. Jei girdime kandidatų kalbose gebėjimą artikuliuotai sudėlioti ne tik šiandien, bet kas dar bus po 50 metų – tai yra vertinga. O reakcija į aktualijas yra viso labo mada“, – LRT.lt komentavo L. Kontrimas.
Kol kas 2019 metų gegužę vykstančiuose prezidento rinkimuose pareiškė norą dalyvauti šie kandidatai: Naglis Puteikis, A. Maldeikienė, Valentinas Mazuronis, Petras Auštrevičius, Žygimantas Pavilionis ir V. Ušackas, G. Nausėda, A. Juozaitis. Kandidatuoti prezidento rinkimuose svarsto ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderis, europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis.

Bernardinai.lt