Užsiprenumeruok „Galvę“ 2017 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,89 EUR; 3 mėn. – 7,69 EUR; 6 mėn. – 15,39 EUR; 12 mėn. – 30,77 EUR; PDF metams – 19,99 EUR. Akcija senjorams, mokytojams, moksleiviams, studentams ir neįgaliesiems iki lapkričio 30 d. metinė prenumerata tik 19,99 EUR!  

Lietuvos garsių žmonių pėdsakais

garsiu zmoniu pedsakais
Kasmet gegužės 7-ąją Lietuvoje minima Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Lietuviškos spaudos draudimas truko 40 metų (1864-1904 m.) Vis dėlto per tuos metus lietuviškoji spauda ne nyko, bet augo, nepaisant visų persekiojimų ir bausmių.
Gegužės 9 dieną Paluknio Longino Komolovskio gimnazijos mokiniai su lietuvių kalbos ir literatūros vyr. mokytoja Evelina Solovjova nusprendė šią Lietuvai svarbią dieną paminėti Druskininkuose, aplankant patį ryškiausią pėdsaką Lietuvos kultūroje palikusio kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir Lietuvos prozininko, dramaturgo, lietuvių literatūros klasiko Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinius muziejus. Būtent šios iškilios Lietuvą garsinančios kultūros asmenybės gyveno ir kūrė lietuviškos spaudos draudimo metais.
Edukacinė išvyka prasidėjo prie M. K. Čiurlionio paminklo Druskininkuose, kur mokinių laukė gidė Danutė Kašėtaitė. Druskininkai – sveikatos šaltinių kurortas, didingos praeities miestas, išauginęs ne vieną įžymybę, ir garsėjantis savo mineraliniu vandeniu. Šią informaciją mokiniai plačiau sužinojo ir netgi pamatė vaikščiodami gėlėmis papuoštomis gatvėmis ir skverais, aplankydami svarbiausius Druskininkų objektus – paminklus, bažnyčią, garsių žmonių namus, Nemuno intako – Ratnyčios pakrantę ir gydyklas. Ekskursija po miestą buvo labai įdomi, turininga, integruota geografijos, istorijos ir lietuvių kalbos pamoka.
Po pažinties su miesto istorija, mokiniai grožėdamiesi Druskonio ežero pakrante keliavo link M. K. Čiurlionio memorialinio muziejaus. Tai kompozitoriaus tėvų iki šių dienų išlikę namai. Mokiniai susipažino su M. K. Čiurlionio biografija, kūryba, pamatė pagal M. K. Čiurlionio seserų atsiminimus atkurtą autentišką namelių interjerą, pasigrožėjo dailininko paveikslais. Mokytojai Evelinai buvo leista paskambinti fortepijonu, esančiame M.K. Čiurlionio namelyje.
Kupini įspūdžių ir susižavėję M. K. Čiurlionio kūryba, mokiniai keliavo į miško muziejų „Girios aidas“, kuriame susipažino su ekspozicijomis apie šio krašto gamtą – paukščius, vabzdžius, žvėris, augalus, pamatė meninių medžio drožybos, kalvystės, keramikos, gintaro darbų parodas.
Na, o kaip gi neaplankyti Česukų kaimo Merkinės piramidės? Būtent šioje vietoje mokinius pasitiko saulė, graži gamta ir piramidės įkūrėjas. Įkūrėjo Povilo giedamos giesmės kupole mokinių širdis pripildė šiluma ir leido atgauti jėgas.
Pailsėję mokiniai tęsė savo kelionę. Paskutinis kelionės taškas – garsaus lietuvių rašytojo Vinco Krėvės-Mickevičiaus namai Subartonyse. Mokiniams patiko jauki rašytojų tėvų pirkia, kurioje visą jo gyvenimo istoriją papasakojo muziejaus darbuotoja. Užpečkis, baldai, indai, nuotraukos… Kai kuriuos ir šių daiktų mokiniai iškart atpažino iš skaitytų V. Krėvės kūrinių.
Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną mokiniai paminėjo netradicinėje aplinkoje, pasisėmę neišsenkamo šaltinio – žinių.
„Nuostabu prisiliesti prie Lietuvos istorijos. Be galo malonu keliauti Lietuvos garsių žmonių pėdsakais. Graži mūsų Lietuva“, – būtent tokios frazės skambėjo mokinių lūpose, grįžtant namo.

ERNEST RUŠKEVIČ,
Paluknio Liongino Komolovskio gimnazijos mokinys