Užsiprenumeruok „Galvę“ 2019 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,95 EUR; 3 mėn. – 7,84 EUR; 6 mėn. – 15,70 EUR; 12 mėn. – 31,39 EUR; PDF metams – 19,99 EUR!  

Miškasodžio darbus paspartino talkininkai

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAuksė Komičienė,

Trakų miškų urėdijos Ryšių su visuomene specialistė

Kiekvienas lankomės miškuose, tačiau ar kiekvienas susimąstome kiek reikia pastangų įdėti, kad miškas užaugtų? Daugelis mano, kad miškai auga savaime ir visai nebūtina jų sodinti. Deja, taip nėra. Tik labai maža dalis miškų galėtų atsikurti savaime be žmogaus pagalbos. Didžioji dalis žemių užaugtų tiesiog krūmais su vienu kitu vertingu medeliu. Todėl miškininkai kasmet atkuria iškirstus miškų plotus ir, kiek tik leidžia galimybės, užsodina laisvai dirvonuojančias žemes. Ir tai nėra taip parasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Šis darbas prasideda nuo mažų sėklelių, kurių reikia surinkti šimtus kilogramų ir ne iš bet kur, o iš genetinių draustinių, sėklinių plantacijų ar medynų tam, kad jos turėtų kuo geresnės genetinės savybes. Surinktos sėklos pasėjamos medelyne, ir tik po 2 – 4 metų intensyvios priežiūros, išauginti sodinukai, kurių dydis siekia nuo 20 – 40 cm iškasami, išrūšiuojami, ir tik tada sodinami miške.

Pavasaris miškininkams yra intensyvus ir atsakingas darbymetis. Atkurti iškirstą mišką privaloma ne vėliau, kaip per tris metus, tačiau stengiamasi tai padaryti jau pirmais metais po iškirtimo. Miškasodžio laikotarpis dažniausiai būna trumpas. Per anksti pradėti sodinimo darbus nevalia, nes šalnos iškilnoja jaunus daigelius, uždelsti taip pat pavojinga, nes geram prigijimui reikalinga šlapia dirva. Todėl prasidėjus šio auksinio viduriuko laikotarpiui reikia įdėti daug žmogaus rankų darbo.

Šiemet Trakų miškų miškininkai dėkoja itin dideliam būriui talkininkų. Pirmieji miškasodžio sezoną atidarė Nacionalinės mokėjimo agentūros darbuotojai. Atvykę ankstų kovo 29 dienos rytą, su šeimomis ir net pačiais mažiausiai pagalbininkais, energingai darbavosi Ropėjų girininkijos miške, kur pasodino per 5 tūkstančius pušies sodinukų. Wester Union kompanijos atstovai taip pat pasodino per 5 tūkstančius sodinukų Semeliškių ir Ropėjų girininkijų miškuose. Negailėdami savo laisvadienių į pagalbą atvyko Valstybės kontrolės specialistai su šeimomis, kurie darbštumu nenusileido prieš tai buvusiems talkininkams ir pasodino dar 5 tūkstančius sodinukų. Nepamiršo mūsų ir nuolatiniai talkininkai medienos perdirbimo įmonės „Baltwood“ atstovai, kurie Lentvario girininkijoje pasodino per 6 tūkstančius sodinukų. Na ir žinoma nepakeičiami miškininkų pagalbininkai, jaunieji miško bičiuliai, kaip ir kasmet darbavosi Trakų miškų urėdijos miškuose sodinant mišką. Ir paskutinieji, bet neprasčiausieji talkininkai iš Aplinkos apsaugos agentūros, užbaigsiantys Trakų miškų urėdijos miškasodžio talkų sezoną, ketina pasodinti per 7 tūkstančius pušies ir beržo sodinukų. Per šį miškasodį, kartu su talkininkais, Trakų miškų urėdija 230 hektarų plote pasodino per 900 tūkstančių vienetų sodinukų

Visų talkininkų pagalba miškininkams yra svarbi ir reikalinga ne tiek ekonomine, kiek edukacine – prevencine prasme. Juk žmogus, kuris pasodins savo rankomis bent vieną medelį, nepakels tos pačios rankos jį nulaužti, padegti ar kitaip suniokoti. O gal ir kito ranką sustabdys nuo tokio poelgio.

O sodinuko priežiūros darbai tęsiasi. Ir kol iš šių mažų daigelių išaugs miškas, miškininkas dar ne vieną kartą sugrįš prie jo patikrinti: ar jis tikrai prigijo, ar neužstelbė gležno sodinuko žolė, apteps repelentais, kad nenugraužtų žvėrys. Ir tik po septynių priežiūros metų, atlikus nuodugnius vertinimus, galima bus teigti, kad šioje vietoje auga miškas.