Užsiprenumeruok „Galvę“ 2019 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,95 EUR; 3 mėn. – 7,84 EUR; 6 mėn. – 15,70 EUR; 12 mėn. – 31,39 EUR; PDF metams – 19,99 EUR!  

Mugėje – lakios vaizduotės ir vikrių rankų dirbiniai

IMGP8211IMGP807910623312_783158378413091_859949618192585403_o

Trakų rajono tradicinių amatų centras, kaip ir turizmo informacijos centras, oficialiai bus atidarytas kiek vėliau – kalbama, kad per miesto šventę. Tačiau prasidėjus Kalėdų šventėms, ateinant Naujiems Metams savaitgaliais čia vyksta kalėdinė amatininkų sukurtų darbų mugė.

Liko patenkinti

Amatininkai iš visos Lietuvos amatų centre savo darbus išdėliojo per du aukštus. Surengti mugę švenčių savaitgaliais – gražus sumanymas ir gražus pasiūlymas tiek trakiečiams, tiek miesto svečiams. Nors pirmosiomis dienomis lankytojų ir pirkėjų nebuvo daug, tačiau visi liko patenkinti amatininkų išradingumu, įvairiausių kalėdinių dovanėlių, originalių suvenyrų gausumu. Mugėje pakalbinta Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė pasidžiaugė, kad Trakuose atsirado įdomus kultūros objektas. Sakė tikinti, kad jis bus mėgstamas ir lankomas, o amatininkai turės kur eksponuoti ir parduoti savo darbus. Direktorė kalbėjosi su mugės dalyviais, stebėjosi, kad jau pirmomis dienomis atvažiavo daug meistrų iš visos Lietuvos, kai kurie atsivežė tautiniam paveldui priskiriamus darbus, o Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos pirmininkei Dominykai Dubauskaitei linkėjo puoselėti šią veiklą.

Atsidariusiu amatų centru liko patenkinta ir Trakų savivaldybės merė Edita Rudelienė. Ji gausiai pirko šventinių suvenyrų savo šeimai ir kitiems artimiesiaims.

Suvenyrų  gausybė

Vilnietė Roma Jurevičienė džiugino interjerinėmis lėlėmis ir gėlėmis. Jų kūrimu ir gaminimu užsiiminėja jau aštuonerius metus. Lėles gaminti mokėsi, o dar ir dabar mokosi pas garsius Lietuvos ir Rusijos lėlininkus. Jos sukurtos gražuolės daugiausiai iškeliauja į užsienį.

Birutė Papečkienė į mugę atvežė savo brolio gaminamas kambarines šlepetes, botus. Viskas daroma iš natūralaus kailio, odos. Sudomino maži, labai gražūs minkštučiai vaikiški batukai. Apžiūrinėjant galvojau tiktų anūkėliui. Paskui šovė neįtikėta mintis – batukai šuniukams. Juk jie taip kenčia ne tiek nuo šalčio, kiek nuo ant šaligatvių, takų išbarstytos druskos. Birutė labai susidomėjo pasiūlymu ir žadėjo pati imtis šio verslo. Ją patikinau, kad būtų dėkingi visi šunų augintojai ir mylėtojai.

Dabar madingi šibori technika pagaminti šalikėliai. Vienas šalikėlis turi apie 700 burbuliukų. Vilnietė Eglė Gricevičienė matyt nestokojanti humoro, sakė, kad viskas atliekama rankomis: „Burbuliuoju jau ketveri metai“. Pradėjusi šį darbą atlikdavo tik per savaitę – kol surišdavo tuos burbulus (paskui tuos šalikus virina), dabar nebereikia ir pusdienio. Be to ji siuva specialias pirštines snieguolėms ir velniams. Produkciją parduoda visoje Lietuvoje, dažniausiai mugėse.

Miela akiai buvo matyti iš natūralaus vaško išlietas žvakes – tai Trakų neįgaliųjų centro gaminiai, kuriuos mugėje pristatė šio centro socialinė darbuotoja Inga Klišauskienė. Žvakių pasirinkimas buvo labai didelis: įvairiausių figūrų, išdabintų įmantriausiais raštais, nuo miniatiūrų iki kone metrinių. Jos skyriuje taip pat buvo galima nusipirkti gražių suvenyrinių maišiukų su užrašu „Kalėdų sostinė“. Čia puikavosi ir įvairūs dirbiniai pinti iš vytelių. „Čia mūsų centro vyrų darbas“ – sakė Inga.

Liucija Pavlovska iš Senųjų Trakų turėjo ypač gausią parodą: tai ir lėlės – angelai, įvairiausios kepūrėlės, meškiukai, įvairiausių formų, spalvų, dirbinių, medžiagos rankinės. Lietuvos geležinkelių darbuotojai tai yra užsiėmimas laisvalaikiu.

Negalima nepaminėti tautodailininkės Laimos Saviščiovienės iš Merkinės darbų iš šiaudų. Tai nuostabūs „Šiaudiniai sodai“, „Saulė“, daugybė gražių paukščiukų. Ir balanų pintais krepšiais seniai garsėja ir tautinio paveldo puoselėtojas Pavel Antanevič iš Paluknio.

O štai Rasa Kildišiūtė, kurios papuošalais mugėje visi grožėjosi, atsiuntė mums trumpą žinutę ir nuotraukų, kadangi pabendrauti teko tik labai trumpai. „Esame vilniečiai, auginantys ir veisiantys tropinius drugelius. Drugelius žmonės renkasi įvairioms šventėms – jubiliejai, vestuvės, krikštynos. Jie yra užauginami kiekvienam klientui individualiai pagal poreikius. Kadangi drugeliai yra labai trapūs ir jų gyvenimas tęsiasi nuo paros iki 9 mėnesių, norėdami prikelti juos antram skrydžiui, nutarėme gaminti papuošalus su drugelių sparnais. Papuošalai originalūs, vienetiniai, ryškūs. Tai gali būti puiki dovana Kalėdoms ar kita proga“.

Planuojama veikla

Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos pirmininkė Dominyka Dubauskaitė sakė, kad centro rekonstrukcija dar nėra pilnai užbaigta. Kai baigsis visi statybos darbai, amatų centras įsigys baldus, viską sustatys į reikiamas vietas. O dabar šventėms norėjosi jau suruošti mugę ir patiems pasigarsinti, ir pakviesti amatininkus. „Manome, kad ateityje amatų centras turėtų veikti kasdien, nes įsikūręs ant tako į Trakų pilį. O ten lankytojų netrūksta niekada“ – kalbėjo pirmininkė. Savo veiklos pagrindinėmis kryptimis centras numato nuolat pristatyti amatininkų gaminamus tradicinius produktus ir juos parduoti. Žinoma, organizuoti įvairius renginius, ekspozicijas, parodas, muges, ekspedicijas, paskaitas, konferencijas. Trakų krašto pažinimui skirtoje šviečiamojoje veikloje turėtų atsirasti vietos amatų edukacinių programų centre ir Trakų rajone organizavimui. Manoma, kad su laiku išsiritulios ir kitokių paslaugų bei veiklos, sakysim, kad ir filmavimo, multifunkcinės ir kitos lauko renginiams reikalingos įrangos eksplotacija.

D. Dubauskaitės teigimu, žengiant pirmuosius žingsnius sunku numatyti, kas bus lankytojams patrauklu, ką naujesnio, įdomesnio kaskart centras galės pasiūlyti.

Joana Katinienė