Užsiprenumeruok „Galvę“ 2019 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,95 EUR; 3 mėn. – 7,84 EUR; 6 mėn. – 15,70 EUR; 12 mėn. – 31,39 EUR; PDF metams – 19,99 EUR!  

Netradicinės pamokos su Trakų vytinės šaparu

Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos 6a klasės mokiniai kartu su savo matematikos mokytoja prieš pat rudens atostogas organizavo žygį į Trakų Vytinę, o iš karto po atostogų susitiko su Trakų vytinės laivavedžiu Vladu Kasperavičiumi.


Laivas vytinė sukėlė vaikams įspūdį, o dar įspūdingesnis buvo juos sutikęs laivavedys, prisistatęs šafaru Vladu. Mokiniai sužinojo, kad šis laivas – vienintelė vytinė ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Vytinės buvo pagrindiniai LDK laikų plokščiadugniai buriniai Nemuno krovininiai transporto laivai, kuriais buvo gabenamos prekės. Prekyba tuomet buvo esminis valstybės ekonomikos variklis. Istorijos šaltiniai byloja, kad Trakų ežeruose 16-tame amžiuje, Žygimanto Augusto laikais taip pat plaukiojo vytinė, kuri ji buvo skirta kunigaikščio ir jo svitos pramogai.
Laivas atkurtas 2012 metais, pagal unikalią 1884 metų nuotrauką. Vaikus nustebino tai, kad vytinės su krovinių burės pagalba gebėjo Nemunu plaukti ne tik pasroviui, bet ir prie srovę. Taip pat pamatė dokumentinį filmą apie vytinės istoriją ir upeivių buitį.
Labiausiai mokiniams patiko praktinės užduotys: užrišti mazgą nepaleidžiant virvės galų, iš 4 plonų virvių surišti vieną storą. Šafaras Vladas net sutiko ateiti pas šeštokus į pamoką ir pratęsti pasakojimą apie upeivių gyvenimą.
Po rudens atostogų V. Kasperavičius atvyko į mokyklą. Jo pasakojimai apie vaikystės svajones ir jų įgyvendinimą, ekologinio plausto „Bliūškis“ atsiradimo istoriją labai sudomino mokinius. Dar labiau jiems patiko dokumentinis filmas apie „Bliūškio“ 10 metų keliones Nemunu ir „išsigelbėjimo“ mazgo rišimas. Taip pat papasakojo apie senovės ilgio matus, kuriuos naudojame iki šiol. Pamokos pabaigoje V.Kasperavičius pasiūlė surengti kelių dienų kelionę upe, pasidarant ekologinius plaustus.
Štai keli vaikų atsiliepimai:
„Sužinojau įdomių faktų ir skaičių apie Trakų vytinę. Buvo labai įdomu išmokti rišti įvairiausius mazgus“. (Gytis).
„Šafaras – geras pasakorius ir linksmas žmogus. Nustebino tai, kad šis laivas – Trakų vytinė gali plaukti prieš srovę.“ (Eimantas).
„Patiko, kaip užrišti mazgą, nepaleidžiant virvės galų, kaip padaryti storą virvę iš 4 plonesnių virvių, kaip užrišti „išsigelbėjimo “ kilpą. Labai patiko dokumentinis filmas“ (Rugilė).
„Labiausiai patiko, kaip užrišti virvės mazgą, su kuriuo galima išgelbėti sau gyvybę išskritus iš laivo, taip pat buvo įdomu žiūrėti, kaip vaikai plaukė plaustu, pagamintu iš daugybės nereikalingų plastikinių butelių“ (Brigita).
„Šis žygis į Trakų Vytinę buvo pats geriausias, nes ten buvo pats šafaras Vladas“ (Augustė).
„Vienas įdomiausių dalykų buvo tai, kad kapitonas Vladas kartu su žmonėmis pastatė plaustą, kurį laikė plastikiniai buteliai. Daug praktinių dalykų parodė, pavyzdžiui: kaip nepaskęsti einant ledu ar pelke, kaip pernakvoti su grupe žmonių, kai nėra kur atsisėsti ar atsigulti ir nesušalti“ (Eikintas).
„Šafaras Vladas įdomiai pasakojo apie savo svajones ir svajonių išsipildymą. Man jo pasakojimai labai padėjo ir įtikino, kad jeigu sieki savo tikslo, jis išsipildys“ (Matas).

DANUTA DEBESIENĖ,
Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos matematikos mokytoja metodininkė