Užsiprenumeruok „Galvę“ 2019 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,95 EUR; 3 mėn. – 7,84 EUR; 6 mėn. – 15,70 EUR; 12 mėn. – 31,39 EUR; PDF metams – 19,99 EUR!  

Pažadinta vandens veidrodžių karalystė Užutrakyje

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija Užutrakio gerbėjus buvo perspėjusi, kad dėl didelės apimties dvaro sodybos pertvarkymo ir restauravimo darbų parko lankymas yra apribojamas. Mat nemaža parko teritorija primena statybų aikštelę, o ne išpuoselėtą žymaus prancūzų kraštovaizdžio architekto ir botaniko Eduardo Fransua Andrė XIX a. pabaigoje sukurtą kraštovaizdžio šedevrą.
To nepaisant, šiltomis gražiomis dienomis parko alėjose ir takeliuose lankytojų vis tiek galėjai sutikti. Galima padaryti tik vieną išvadą – Užutrakio, buvusių grafų Tiškevičių rezidencijos, magija yra tokia užburianti, kad jai neįmanoma atsispirti. Ir traktoriai ne kliūtis.

ES parama prikelia dvarą
Šiemet Užutrakyje didieji darbai bus baigti, galbūt dalis jų, mažiau reikšmingų, bus atlikta iki 2011 metų sausio. Užutrakio dvaro sodyboje šį ilgai trunkantį triukšmingą šurmulį įsuko įgyvendinamas projektas „Užutrakio dvaro sodybos muziejinės-reprezentacinės ir memorialinės dalių pritaikymas viešiesiems turizmo poreikiams“, pradėtas 2009 m. Visos projekto lėšos skirtos iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos priemonę “Viešųjų nekilnojamų kultūros paveldo objektų kompleksiškas pritaikymas turizmo reikmėms“ tam bus panaudoti beveik 8 mln. litų.
Tai tęstinis projektas, nes pritaikant dvaro ansamblį turizmo reikmėms, 2006-2008 metais jau panaudota daugiau nei 10 mln. litų ES struktūrinių fondų paramos.
“Pirmajame etape buvo restauruotas rūmų antrasis aukštas, svirnas, įrengtos inžinerinės sistemos, išvalytas vienas iš dvidešimties tvenkinių. Šiuo metu – pačiame įkarštyje antrasis šio dvaro ansamblio atkūrimo etapas”, – tvirtino Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos (TINPD) direktorius Gintaras Abaravičius.  

Parką atrandame iš naujo
“Šiame dvaro sodybos atgaivinimo etape svarbiausią akcentą suteikėme prancūzų peizažisto ir botaniko E.F.Andrė sukurto parko atkūrimui. Projekto metu bus restauruoti reprezentaciniai Dianos ir Bakcho parteriai, juos puošusios terasos, skulptūros, vazos, atkurti kiliminiai gėlynai, pasodinti istoriniai egzotiški medžiai ir krūmai. Be to, bus atkurtas ežero terasos vaizdas su atvirais paviljonais, kurie rūmus puošė iki 1914 m., sutvarkyta Galvės ežero pakrantė. Peizažinėje parko dalyje jau atgimė net trys tvenkiniai. Lankytojų poreikiams bus pritaikyta dalis buvusių dvaro arklidžių bei rekonstruota dalis lauko inžinerinių tinklų”, – pasakojo apie Užutrakyje vykstančias permainas TINPD vadovas G.Abaravičius.
Neveltui sakoma, kad geriau vieną kartą pamatyti, negu šimtą kartų išgirsti. Tai ir padarėme vieną gražią besibaigiančios vasaros dieną.
Kas dar neseniai, vos prieš kelis mėnesius lankėsi parke, gali nustebti – kai kurie jo kampeliai bus tikras atradimas.

Sugrįžo parko švytėjimas

Pasak jau daugiau nei dešimtį metų tyrinėjančio Užutrakio istoriją ir jį atkuriančio TINPD direktoriaus, dvaro sodyba pamažėl įgyja savo istorinį vaizdą. Po ilgų, kruopščių tyrimų, duomenų kaupimo šalies ir užsienio archyvuose, dalykinių ir asmeninių kontaktų įvairiose šalyse, tolydžio dėliojama jo mozaika. Po rūmų gelbėjimo nuo pražūties dar praeito amžiaus pabaigoje, vėliau – jo eksterjero, interjerų atkūrimo, pereita prie galbūt net svarbesnės ansamblio dalies – parko revitalizacijos.
G.Abaravičiaus žodžiais, parkas yra vienas brandžiausių E.F.Andrė kūrybos darbų. Jis buvo sumanytas kaip vandens parkas. Kadaise jį raižė net dvidešimt tvenkinių, kuriuos su unikalia parko augmenija supo Skaisčio ir Galvės ežerai. Suspindusi saulė nuo ežerų atsimušdavo į tvenkinius ir sukeldavo ypatingą švytėjimą. Tvenkiniai žavėjo veidrodiniais atspindžiais ir skaidriomis medžių properšomis į ežerų plotus. Tačiau įstabu tai, kad tokius vaizdus šiandien parke jau galima pamatyti, tereikia nuo rūmų paėjėti gilyn į parką.

Prabudo baltosios lelijos
Pirmiausia, dar prieš dvejus metus, buvo atgaivintas užpelkėjęs tvenkinys, pasitinkamtis parko lankytojus ant tiltelio, per kurį einame link rūmų.
Išvalius dumblą, sutvarkius vaizdingus krantus, kruopščiai pataisius ir tilteliu bei vaza antikos motyvais papuošus mažą tvenkinio salelę, po kurio laiko laukė didelis netikėtumas. Tvenkinyje, pernai pastebėta, atgijo baltosios lelijos. Įdomu tai, kad jų niekas specialiai neveisė, o šis karališkas augalas tiesiog atsibudo po gilaus, kelis dešimtmečius trukusio letargo. Apie tai, kad jos čia augo, niekas beveik ir nebeprisiminė, nes maurais apėjęs tvenkinys atrodė mirštantis. Šią vasarą lelijos sodriai suvešėjo, stebindamos savo žiedais, tarsi skubėdamos atsigriebti už ilgus nebūties metus.
TINPD direktorius G. Abaravičius džiaugėsi, kad kartu su lelijomis nežinia iš kur ėmė rastis ir kitų, kadų kadais čia besistiebusių augalų. Matyt, atkurta gamtos harmonija gali dovanoti tikrus stebuklus.

Suspindo tvenkinių akys
Šiemet buvo atkurti dar trys tvenkiniai, suspindę nuo Bakcho, dar vadinamo pietiniu, parterio, einant į parką. TINPD darbuotojų akys seniai krypo į daubą, kuri plačiai atsiverdavo nuo mažosios terasos. Daubos krantai buvo apaugę berželiais, žyminčiais kažkada buvusio tvenkinio reljefą. Ją vaizdingai praminė “drugeliu”. Buvo daugiau nei aišku, kad čia tyvuliavo vanduo, nes per šią ir kitą įdubą yra įrengtas gražus tiltelis. Jį prieš kelerius metus restauruojant atsivėrė buvusios grotos, buvo išvalytas senasis kanalas. Šiandien čia vėl tyvuliuoja vanduo, suformuoti krantai, kuriuos ketinama dar pagražinti. O nuo tiltelio, šviečiant saulei, vaizdas užima kvapą. Pro prakirstas nuo Galvės ežero pakrantės medžių properšas srūva spindinti šviesa, atsimuša į tvenkinio vandenį, kuris virsta milžinišku veidrodžiu. Tvenkinio paviršiuje atsispindi medžiai, dangus, gali įžvelgti net sklandančius jame paukščius.
Kiek toliau paėjus, atsiveria dar vienas tvenkinys. Jo aplinka dar bus tvarkoma, nors vaizdas jau dabar  įspūdingas. Norint atkurti Užutrakio vandens parką, koks jis buvo – su dvidešimt tvenkinių – prireiks daugelio metų. Pasak G.Abaravičiaus, šių darbų pakaks ir ateinančioms kartoms.

Arklidėse – koncertų salė
Apsukę gražų ratą po parką, pasigėrėję vėl tyvuliuojančiais tvenkiniais, grįžtame į dvaro prieigas. Čia dar vienas istorinis Užutrakio dvaro pastatas netrukus pradės naują gyvenimą. Buvusias dvaro arklides kruopščiai restauruoja bendrovė „Senovė“, turinti didelę kultūros paveldo objektų remonto, atnaujinimo patirtį. Ši įmonė atliko daug ir pirmojo etapo dvaro pritaikymo turizmo reikmėms darbų.
Buvusios arklidės atliks keleriopą funkciją. Čia bus įrengta nedidelė suvenyrų parduotuvė, salė su židiniu parko lankytojams, kur jie žiemą, pavyzdžiui, galės išsinuomoti slides, kitą turistinį inventorių. Šiame pastate bus įrengti ir viešieji tualetai. Kitoje arklidžių dalyje bus įrengta salė koncertams, sutikimams, vakarams.
Pagal išlikusius brėžinius buvo atkurtas puikus arklidžių eksterjeras. Ne mažiau įspūdingas ryškėja ir interjeras. Yra išsaugotas autentiškas raudonų plytų ir akmenų mūras, prie kurio gražiai dera naujos medinės konstrukcijos. Tai bus vienas gyvybingiausių dvaro pastatų, kuriame nuolatos šurmuliuos dvaro ansamblio lankytojai.

Pasikeis parteriai ir terasa
Statybininkų technika per vasarą pakeitė ir Dianos, dar vadinamo rytiniu, parterio vaizdą. Vidurvasarį teko matyti, kaip ekskavatorius su kaušu švaistėsi palei pat deivės skulptūrą ir buvo baisu, kad jos užkabinęs nesuskaldytų. Tačiau ekskavatorininkas buvo savo srities meistras ir žalos šiam meno kūriniui, prieš kelerius metus atkurtam pagal originalą, esantį Luvre, nepadarė. Parteryje bus atstatyti tokie takai, pasodinti gėlynai, kokie buvo sukurti E.F.Andrė laikais. Dabar parko revitalizacija vyksta sklandžiai, pasitikint architektų, istorikų, restauratorių, kultūros paveldo specialistų atliktu tiriamuoju bei projektiniais darbais, kuo negalėjom pasidžiaugti, tarkim, prieš dešimtmetį. Pavyzdžiui, šiame parteryje iškirtus sovietmečiu sodintas liepas, kilo triukšmas, kad parkas naikinamas. TINPD teko įrodinėti, kad E.F.Andrė laikais šių medžių čia nebuvo.
Dar šiais metais pasikeis ir rūmų terasa į Galvės ežerą. Jos šonuose bus pastatyti atviri paviljonai, kuriuose kažkada rūmų damos ir kavalieriai maloniai šnekučiavosi, palydėdami saulę ar gėrėjosi tolumoje dunksančia Salos pilimi. Per Pirmąjį pasaulinį karą paviljonai buvo sugriauti ir bus atkurti beveik po šimtmečio.
„Užutrakyje kiekvienas turi unikalią galimybę pajusti Lietuvos istorijos didybę, šalies gamtos grožį ir meno kūrinių amžinumą. Mūsų tikslas yra atkurti šimtametį ansamblį, plačiai atveriant Užutrakį visiems mylintiems ir besidomintiems”, – sakė TINPD direktorius G.Abaravičius.

Parengė Sabina Rainska{jcomments on}