Užsiprenumeruok „Galvę“ 2017 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,89 EUR; 3 mėn. – 7,69 EUR; 6 mėn. – 15,39 EUR; 12 mėn. – 30,77 EUR; PDF metams – 19,99 EUR. Akcija senjorams, mokytojams, moksleiviams, studentams ir neįgaliesiems iki lapkričio 30 d. metinė prenumerata tik 19,99 EUR!  

Praūžė tryliktoji mėgėjų teatrų „Kanapė“

Trakų karališkojo teatro režisierius Robertas Čuta (kairėje) ir Kretingos Egidijaus Radžiaus teatro režisierius Nerijus Gedminas

Paskutines rugsėjo dienas palydėjo jau tryliktasis mėgėjų teatrų festivalis „Kanapė“.
Renginį pradėjo Trakų karališkasis ir Vilniaus senjonų teatrai su premjera „Karūnos šešėlyje“, scenarijaus autorius ir režisierius Vytautas Mikalauskas. Vytauto Didžiojo istorinė drama atskliedė jo žmogiškąją pusę, salėje abejingų neliko. Šio spektaklio, kuris skirtas atrėjančiam Lietuvos 100-mečiui, pabaigoje režisierius Vytautas Mikalauskas atskleidė, kad tai yra viena iš būsimos trilogijos „Karūnos šešėlyje“ dalis.
Antrąją festivalio dieną pasirodė trys treatrai – Skuodo, Šakių ir Kretingos. Dieną pradėjo Skuodo rajono kultūros centro Žemaičių teatras su spektakliu „Koumetas oudėga“, scenarijaus autorius ir režisierius Edmundas Untulis. Žemaičių teatras nuolat dalyvauja tarptautiniame mėgėjų teatrų festivalyje Latvijos Respublikos Durbės mieste, dalyvavo 2014 metų Dainų šventėje, per metus surengia iki 15 gastrolinių spektaklių, bendradarbiauja su kitais kolektyvais įvairiuose miesto šventėse. Daugiausia kolektyvo atliekamą repertuarą sudaro vaidinimai, kuriuos rašo ir režisuoja pats kolektyvo vadovas – Edmundas Untulis. Išsiskirtinis šio teatro bruožas – viskas atliekama tik žemaitiškai. Spalio viduryje Žemaičių teatras švęs savo 22 metų jubiliejų.
Vėliau pasirodė Šakių kultūros centro „Zanavykų“ teatras su spektakliu „Budynė“ pagal Žemaitę, režisierė Gažina Guzovijienė. Režisierė apie teatrą: „Viliojantis ir paslaptingas scenos pasaulis mane žavėjo nuo pat vaikystės. Turėti teatrą buvo didžiausia mano svajonė. Visą gyvenimą traukė scena ir suaugusių žmonių žaidimas joje“. Po spektalio į sceną aktorius apdovanoti gėlėmis ir ką tik sukurtu eilėrasčiu atskubėjo vienas iš šio teatro gerbėjų.

„Karūnos šešėlyje“ Trakų karališkojo ir Vilniaus senjorų teatrai, režisierius ir scenarijaus autorius Vytautas Mikalauskas

Festivalį pabaigė nuostabi komedija, kurią trakiečiams padovanojo Kretingos rajono kultūros centro Egidijaus Radžio teatras. Spektaklis „Liodviks ėr vėsė kėtė“ pagal Žemaitės „Trys mylimos“, režisierius Nerijus Gedminas. Šios komedijos metu juoko salėje nestigo, nors deja žiūrovų buvo mažiau nei pirmąją festivalio dieną.
Visi teatrai buvo apdovanoti gėlėmis, skaniausiais šakočiais bei angelus ar mūzas įkūnijančiomis statulėlėmis, kurios visuomet saugos ir padės kūrybiniame kelyje. Trakų Karališkasis teatras taip pat neliko be dovanų, Šakių „Zanavykų“ teatras padovanojo maišelį pilną dovanų su kanapės simbolika. Egidijaus Radžiaus teatras iš Kretingos išdidžiai pristatė ir padovanojo savo teatro 50 – mečio proga išleistą knygą. Tikimės toliau bendradarbiauti bei susitikti su šiais nuostabiais žmonėmis kituose festivaliuose ar renginiuose.

Labai gaila, kad nesulaukėme moksleivių dėmesio, nes tai buvo puiki proga pasikartoti bei pagilinti literatūros žinias 8 – 10 klasių moksleiviams ir artimiau susipažinti su Žemaitės kūryba.
Teatras yra ne tik pramoga, tačiau ir menas, kuris negali gyvuoti be žiūrovo, tad iki pasimatymo kitų metų „Kanapėje“.

JUSTINA BENDINSKYTĖ,
Trakų kultūros rūmų etnografė