- Galvė - http://www.galve.lt -

prostatos vėžio diagnostika – galimybė pasveikti

Paprastai aptinkamas 50-mečiams ir vyresniems, pastaruoju metu jis pastebimai jaunėja. Per metus nustatoma apie 2000 naujų prostatos vėžio atvejų, sergamumas nuolat auga, tačiau ankstyvųjų stadijų gydymas yra ganėtinai sėkmingas.

Ligos priežastys – ir įgyjamos, ir paveldimos
Tiksliai nėra žinoma, kokios priežastys lemia susirgimą prostatos vėžiu, tačiau gausus riebių gyvulinės kilmės produktų vartojimas, stresas, antsvoris turi įtakos ir gali būti vėžio priežastimi.
Labai svarbus rizikos faktorius – šeimos bei giminės ligos istorija. Gydytojai ragina aktyviau tikrintis tuos vyrus, kurių artimieji serga ar sirgo prostatos vėžiu. Jei šeimoje vėžinių susirgimų buvo ir moterims, o ypač – jaunesnėms nei 40 m., vyrams išlieka didelė tikimybė taip pat susirgti. Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos pirmininkas Gediminas Žižys sako, kad jei šeimoje tėvas, brolis ar sesuo sirgo onkologine liga, net 50 proc. tikimybė, kad sirgsi ir tu: „Mano tėvas mirė nuo prostatos vėžio, senelis, tėvo brolis, mano brolis turėjo problemų“.
Skirtingai nei kitų organų vėžys, prostatos vėžys gali nesukelti jokių simptomų. Jie atsiranda tik vėžiniam mazgui išvešėjus ir sutrikdžius šlapinimosi funkciją, kai šlapinamasi dažnai, skausmingai, sunkiai, o šlapime pasirodo kraujas. Tiesa, šie simptomai būna ir ne tik prostatos vėžio atveju, bet esant gerybiniam prostatos išvešėjimui, prostatitui ir kt. Todėl kiekvienas subrendęs vyras turi ryžtingai nuspręsti, kas jam geriau – bauginanti nežinia ar šiuolaikinės medicinos pagalba. Deja, bet 63 proc. pacientų, kurie į gydytojus kreipėsi tik rimtai sunegalavę, buvo nustatytas vėlyvųjų stadijų prostatos vėžys.

Reguliarios patikros
Vilniaus universiteto Onkologijos instituto med. dr., vyresn. mokslo darbuotojas, gydytojas urologas Albertas Ulys pastebi, kad sergančiųjų prostatos vėžiu, atvykstančių į institutą iš visos Lietuvos, nemažėja. „Džiugina tik faktas, jog rečiau nustatomos vėlyvųjų – III ir IV stadijų – vėžio formos, – sako specialistas. – Tam įtakos turi periodiškai atliekamas PSA tyrimas, kuriuo nustatomi net ir mažiausi prostatos pakitimai“.
PSA – prostatos specifinis antigenas, kurį gamina prostata, ir, jei ji pažeista vėžio, PSA į kraują patenka daugiau. PSA lygiui kraujyje nustatyti kraujas paprastai paimamas iš venos alkūnės linkyje, todėl tai labai paprasta ir neskausminga procedūra.
Lietuvoje jau penkti metai vykdoma Prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, pagal kurią 50-75 m. ir 45 m. amžiaus vyrai, jei jų šeimose buvo vėžinių susirgimų, turi būti nemokamai tikrinami dėl prostatos vėžio. Vykdyta kasmet, sveikatos apsaugos ministro įsakymu, nuo pernykštės liepos programa suretinta – vyrai gali tikrintis tik kas antri metai.
Pasak G. Žižio, ir vieneri metai gali būti lemtingi vyrų sveikatai ar net gyvybei, nes tik maža dalis esančiųjų rizikos grupėje gali pasitikrinti savo lėšomis. „Kiti tiesiog pagaili 40-60 litų už tyrimą arba, jei gerai jaučiasi, mano esantys sveiki“, – teigia G. Žilys. Jis taip pat apgailestauja, jog šioje programoje neišskirti asmenys, kurių artimieji yra sirgę onkologinėmis ligomis. „Juk jie yra padidintos rizikos grupėje, todėl visiškai nesuprantamas toks ministerijos sprendimas“, – stebisi sergančiųjų draugijos pirmininkas.

Tikrintis ir dar kartą tikrintis
Pirminę informaciją apie galimybę ir būtinybę atlikti reguliarius PSA tyrimus, garantuojančius ankstyvą prostatos vėžio diagnostiką, pacientams suteikia šeimos gydytojai. Nors ir didžiuosiuose miestuose pas juos nesilanko apie 30-40 proc. vyrų, vis dėlto ankstyvųjų – I ir II stadijų – vėžys čia nustatomas net 70-80 proc. Tuo metu Lietuvos rajoniniuose miestuose ir miesteliuose, statistikos duomenimis, I ir II stadijos prostatos vėžys nustatomas tik 5-20 proc. vyrų.
Didelė problema, jog dažnai regionuose šeimos gydytojai netinkamai informuoja arba išvis neinformuoja pacientų apie galimybę nemokamai pasitikrinti dėl prostatos vėžio. „Daugelyje pirminės sveikatos priežiūros įstaigų nevykdomas ministro reikalavimas identifikuoti savo regiono vyrų populiaciją, kuriai pagal amžių priklauso programos teikiama nemokama paslauga išsitirti, – apie pacientų galimybes primena sergančiųjų draugijos pirmininkas G. Žižys. – Kiekvienam vyrui turėjo būti išsiųstas registruotas pranešimas, kad jis įtrauktas į programos sąrašą, tačiau, mūsų žiniomis, tai nebuvo padaryta daugelyje regionų“.

Trakiškius drausmina technologijos

Trakų Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vyr. gydytojos Tamaros Avsiukevič teigimu, jos vadovaujamoje gydymo įstaigoje vyrams sudarytos visos sąlygos ir galimybės pasinaudoti patikros programa: „Esame įsidiegę naują programą, kuri jau registratūroje automatiškai parodo, ar pacientui ši patikra turi būti atlikta – tokiu būdu nepraleidžiamas nė vienas poliklinikoje apsilankęs vyras. Dar kartą patikrą rekomenduoja šeimos gydytojas.“ Gydytojos teigimu, galinčių pagal amžių dalyvauti programoje vyrų, prisiregistravusių Trakų PSPC, yra 1680. Pas šeimos gydytoją apsilankę 580 buvo pakviesti tikrintis, tačiau pasitikrino tik 426. Iš jų 55-iems įtartas prostatos vėžys.
PSPC vadovė atkreipia dėmesį į didžiausią problemą – dauguma vyrų, gavę siuntimą, jį ignoruoja, išmeta, atsisako pasitikrinti, teigdami, kad niekuo nesiskundžia. „Liga pradinėse stadijose yra besimptomė, todėl pastebima tik tokio profilaktinio patikrinimo metu, tad nenuostabu, kad žinia apie vėžį pacientams būna kaip lietus iš giedro dangaus“, – sako centro vyr. gydytoja. Nepaisant atsainaus vyrų požiūrio į savo sveikatą, T.Avsiukevič nuomone, šiuo metu pacientų aktyvumas tikrintis yra pakankamai geras. „Tikėtina, kad sumažinus programai finansavimą, vyrai galės nemokamai tikrintis tik kartą per dvejus metus, todėl artimiausiu metu tikrai sumažės besitikrinančiųjų“, – nuogąstauja PSPC vadovė, pridurdama, kad ši programa kol kas buvo viena sėkmingiausių.
Specialistai ragina visus vyrus, pajutusius bet kokius nerimą keliančius simptomus, būtinai kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis, po pirminės apžiūros, privalo nukreipti pas urologą bei atlikti PSA tyrimą. Jei PSA tyrimas rodo kokius nors pakitimus, toliau atliekami tyrimai tikslesnei diagnozei nustatyti. Gydytojai urologai pabrėžia, kad diagnozė nebūtinai bus prostatos vėžys.

Daina Andrikienė{jcomments on}