- Galvė - http://www.galve.lt -

RŪDIŠKIEČIAI ATSIDŪRĖ SPĄSTUOSE

Tarybos nariai rugsėjo 29 dienos tarybos posėdyje svarstė, kaip bus šildomi pietinėje Rūdiškių miesto dalyje gyvenančių šešių daugiabučių (58 buitiniai vartotojai) būstai. Iki šiol daugiabučiams šilumą centralizuotai tiekė UAB „Rudeksas“.

Nenaudinga

Tačiau šių metų balandžio mėnesį savivaldybės administracija gavo bendrovės raštą su siūlymu perimti daugiabučių namų šildymą, išperkant su tuo susijusį turtą: šilumos trasą ir boilerinę. Bendrovė atsisako šildyti daugiabučius, nes savivaldybės bendrovei „Trakų šilumos tinklai“perėmus šilumos tiekimą Rūdiškių gimnazijai, UAB „Rudeksui“ šildyti daugiabučius  — nenaudinga.  Tuo motyvuodama, bendrovė pareiškė, jog dirbti nuostolingai nesiruošia.

Panašu, jog  artėjant šildymo sezonui, dalis rūdiškiečių tapo šilumininkų įkaitais.

Galėtų, jei turėtų

Rūdiškių gimnaziją iš greta esančios katilinės šiluma aprūpins UAB „Trakų šilumos tinklai“. Jie galėtų šildyti ir šešis daugiabučius, tačiau tam reikalinga šilumos trasa, kuri priklauso UAB „Rudeksas“. Minėta bendrovė  — maždaug 4 kilometrus vamzdžių ir boilerinę — pasiūlė išsipirkti naujam šilumos tiekėjui už beveik pusę milijono litų ( 460 tūkstančių). O pirkimo išlaidos gultų ant savivaldybės pečių, nes UAB „Trakų šilumos tinklai“, anot bendrovės direktoriaus K.Kasparavičiaus, paskolos imti neketina — juk ir taip moka palūkanas už praeityje pirktus naftos produktus.

Seni vamzdžiai

UAB „Rudeksas“ pateiktuose Trakų savivaldybei dokumentuose nurodė, kad trasa yra 20 metų senumo. Tačiau rūdiškietis,  Trakų rajono savivaldybės tarybos narys, Vincas Olechnovičius paprieštaravo: trasai tiek pat metų, kiek ir daugiabučiams – 40. „Prieš 20 metų buvo įmontuotas tik šilto vandens tiekimo vamzdis be atbulinės eigos (ne grandininis). Sovietmečiu, kai nebuvo skaitliukų, toks variantas  vartotojams tiko, — aiškino rūdiškietis,— Vėliau šios sistemos žmonės atsisakė, nes reikėdavo nuleisti labai daug šalto vandens, kol pradės bėgti šiltas“.

Apie apgailėtiną vamzdynų būklę posėdyje aiškino ir šilumos plano rengėjas, UAB „Šilumos ūkio serviso“ direktorius Vidmantas Klybas.

Tarybai įrodyti, jog vamzdžiai dar tinkami naudoti  nesugebėjo ir  UAB „Rudeksas“ direktorė Nijolė Charlamova, kuri taip pat dalyvavo tarybos posėdyje.

Vilkinto pusmet5

Vietos politikams bediskutuojant, kilo daugybė klausimų: ar reikalinga iš viso pirkti „Rudekso“ siūlomą turtą, gal daugiabučių šildymui pakaktų tik trasos dalies? Ir kam reikalinga senoji boilerinė, jei planuojama šilumą tiekti iš gimnazijos katilinės? Kam naudingas išpūstas burbulas ir skubos tvarka teikiamas sprendimas? Juk siūlymas iš įmonės perimti turtą buvo gautas dar balandžio mėnesį. Kodėl sprendimas tarybai pateiktas beveik po pusmečio, prieš pat šildymo sezoną? Ir dar koks sprendimas: nei schemų, nei skaičiavimų, tik abejotinas faktas jog reikia pirkti.

Pigiau nauji

Be to, tarybos posėdyje išaiškėjo dar viena įdomi aplinkybė — naujų vamzdžių tiesimas iki daugiabučių, V.Klybo teigimu, kainuotų maždaug 340 tūkstančių litų. Nuskambėjus tokiai sumai, UAB „Rudeksas“ direktorė nustebo: iš kur V. Klybas pateikė tokias naujų vamzdžių kainas?

Žymus numatomų išlaidų skirtumas, daugeliui posėdį stebėjusių piliečių sukėlė įtarimų: kur nuplauktų 120 tūkstančių litų, kieno kišenę jie šildytų už pavykusį sandėrį?

Kova dėl gimnazijos

„Skubama parduoti tuos vamzdžius, kadangi jie tikrai tragiškos būklės: ne šiandien, tai rytoj jie susprogs. Tą naštą norima perdėti savivaldybei, — tarybos posėdyje dėstė savo pamąstymus V. Olechnovičius. — Arba ažiotažas sukeltas dėl to, kad norima atgal prisijungti mokyklą, nes ją šildyti buvo tikrai pelninga“.

N. Charlamova pasakojo, jog savivaldybė savavališkai perėmė Rūdiškių gimnazijos šildymą ir perdavė šilumos tiekėjo teises UAB „Trakų šilumos tinklai“. Anot „Rudekso“ direktorės, bendrovė negavo jokių raštų, perspėjimų  jog buvo planuojamas gimnazijos šildymo atsijungimas. „Atėjom tikrinti gruodžio mėnesį skaitliuko parodymų, o radom užsuktą sklendę, — aiškino „Galvės“ laikraščiui N.Charlamova..— Buvo daug susirašinėjimo, vyko derybos, o kadangi savivaldybė jau nusprendė, jog gimnaziją šildys „Trakų šilumos tinklai“, todėl siūlėme perimti ir gyventojus ir pirkti trasas. O puola mus todėl, kad, matomai, jie norėjo pasiimti savavališkai viską, tačiau yra dokumentai, kad tai privati nuosavybė – reikia derinti“.

Kur stringa planai?

Dauguma tarybos narių piktinosi, kad Tarybai pateikta labai mažai informacijos apie siūlomą pirkimą. „Dabar mes kalbame apie nieką: apie pločius, ilgius. O kiek kainuos priežiūra, eksploatacija? Be šilumos plano mes negalime priimti tikro ir teisingo sprendimo“, – tarybos posėdyje kalbėjo Vytautas Petkevičius.

Posėdžio metu buvo prisiminta, jog nuo 2007 metų rengiamas Rūdiškių miesto šilumos planas, kuriame turėtų būti išanalizuoti visi optimaliausi šilumos tiekimo variantai.

Tačiau kaip paaiškėjo, minėtas planas kol kas — tik kalbose ir nebaigtuose derinti popieriuose. Pasiteiravus V. Klybo apie Rūdiškių miesto specialųjį šilumos planą, „Šilumos ūkio serviso“direktorius paaiškino, jog jis pateiktas derinimui, tačiau jau spalio  5 ar 6 dieną planas turi būti paviešintas Rūdiškių seniūnijoje, kad gyventojai galėtų jį išsinagrinėti. Parengti dokumentai seniūnijoje bus 20 dienų. Vėliau turės įvykti plano svarstymas su gyventojais ir tik tada jis bus pateiktas svarstyti tarybos komitetams.

Tokiais pažadais baigėsi sprendimo dėl šilumos trasų ir boilerinės pirkimo svarstymas taryboje. Tarybos narių sutarimu abejotinas klausimas buvo atidėtas. Trakų savivaldybės administracijos direktorė Asta Kandratavičienė pasiūlė sudaryti komisiją, nuodugniai išnagrinėti rūdiškiečių situaciją, o sprendimą priimti kitame, galbūt neeiliniame tarybos  posėdyje.

Dana Zacharevičienė{jcomments on}