Užsiprenumeruok „Galvę“ 2019 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,95 EUR; 3 mėn. – 7,84 EUR; 6 mėn. – 15,70 EUR; 12 mėn. – 31,39 EUR; PDF metams – 19,99 EUR!  

SAVIVALDYBĖS GALI PASILYGINTI TARPUSAVYJE

Savivaldybės taip pat kuria investicinę aplinką, verslo sąlygas, nustato nekilnojamojo turto, žemės, valstybinės žemės nuomos mokesčių tarifus, kurie rūpi verslui. Nuo savivaldybės sprendimų priklauso, kaip efektyviai ji tvarkosi su savo turtu ir naudoja mokesčių mokėtojų pinigus, kokią biurokratinę naštą ji sukuria savo gyventojams.

Lietuvos savivaldybių indeksas

Lietuvos laisvosios rinkos institutas atliko pirmąjį Lietuvos savivaldybių indeksą, kuriame pagal įvairius savivaldybės veiklą apibūdinančius rodiklius įvertino visų 60-ies savivaldybių veiklą. Šiame indekse  savivaldybės buvo vertinamos balais ir išrikiuotos nuo geriausios iki blogiausios pagal tai, kaip savivaldybėse yra užtikrinama žmonių ekonominė laisvė. Geriau vertinamos tos savivaldybės, kurios užtikrina žmogaus laisvę rinktis, skatina privačią iniciatyvą, kuria palankias verslo sąlygas, taupo išteklius, garantuoja savo veiklos skaidrumą. Tai pirmas tokio pobūdžio indeksas Lietuvoje, apimantis aktualiausias savivaldybės veiklos sritis.

Geriausiai įvertintos savivaldybės

Savivaldybių indekse miestų ir ne miestų savivaldybės išrikiuotos atskirai. Pirmą vietą indekse iš miestų savivaldybių, surinkusi 59,1 balo iš 100, užėmė Klaipėdos miesto savivaldybė. Antroje vietoje yra Panevėžio miesto, o trečioje – Alytaus miesto savivaldybė. Iš ne miestų savivaldybių pirmoje vietoje yra Kauno r. savivaldybė, surinkusi 60,7 balo. Po jos seka Birštono, Šilalės r., Marijampolės, Druskininkų savivaldybės.

Trakų r.  savivaldybės vertinimas

Trakų r. savivaldybė, surinkusi 50.6 balo iš 100, Lietuvos savivaldybių indekse užėmė 17 vietą iš 53 ne miestų savivaldybių. Palyginti su kitomis savivaldybėmis, geriausiai Trakų r. savivaldybė įvertinta socialinės rūpybos, komunalinio ūkio, investicijų ir plėtros srityse. Prasčiausiai – mokesčių, švietimo bei sveikatos srityse.

Lietuvos savivaldybių indeksas sudarytas iš trijų rodiklių grupių. „Savivaldybė gyventojui“ rodiklių grupė vertina gyventojams aktualias sritis: komunalinis ūkis ir transportas, švietimas, sveikatos apsauga, socialinė rūpyba. Trakų r. savivaldybė šioje grupėje pasirodė geriausiai ir kitas ne miestų savivaldybes lenkia 4,8 balo.

Antroje grupėje „Savivaldybė investuotojui“ vertinama savivaldybės investicijų ir plėtros padėtis, savivaldybės nustatomi mokesčiai. Šioje grupėje Trakų r. savivaldybės įvertinimas nuo vidurkio atsiliko 0,3 balo. Trečiojoje grupėje „Savivaldybės valdymas“ vertinama savivaldybės administracija ir personalo valdymas bei turto valdymas. Šioje rodiklių grupėje savivaldybė kitas ne miestų savivaldybes lenkia 4 balais.

Kaip pagerinti reitingą?

Lietuvos savivaldybių indeksas, padėdamas identifikuoti geriausiai ir prasčiau besitvarkančias savivaldybes, lyginti jas pagal skirtingas veiklos sritis, siūlo sprendimus, kurie gali pagerinti gyventojų ir verslo padėtį atskirose savivaldybėse. Indekso leidinyje kiekvienai savivaldybei pateikti pasiūlymai, ką savivaldybės turėtų daryti, kad pagerintų savo vietą indekse.

Trakų r. savivaldybė indekse pakiltų iš 17 į 2 vietą, jei ji panaikintų teritorinį mokyklų suskirstymą, savivaldybės pajamas iš privatizuojamo turto padidintų 50 proc., privatizuotų atliekų surinkimo paslaugas teikiančią įmonę, nekilnojamojo turto mokesčio tarifą sumažintų iki 0,3 proc.,  žemės mokesčio tarifą sumažintų iki 0,5 proc.

Indeksas primena savivaldybių veiklos svarbą žmonių kasdieniniame gyvenime, skatina savivaldybes konkuruoti tarpusavyje kuriant geresnes gyvenimo ir veiklos sąlygas savo gyventojams.{jcomments on}