Užsiprenumeruok „Galvę“ 2019 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,95 EUR; 3 mėn. – 7,84 EUR; 6 mėn. – 15,70 EUR; 12 mėn. – 31,39 EUR; PDF metams – 19,99 EUR!  

Šimas Burbulis išgąsdino vietinius „karaliukus”

Sveiki, mano mylimojo rajono gyventojai. Tai tik antrasis mano pasirodymas, o jau esu priverstas su šypsena dantyse apžvelgti savo debiutą. Koks paradoksas – regis, mano, kaip kaišianosio, siautėjimo metai laikraštyje „Galvė“ buvo būtent 1988 m., kai dar nepriklausomybė ir demokratija su visomis savo garantijomis tik neryškiai matėsi horizonte, bet ir tada nesulaukiau tokio ažiotažo kaip dabar. Galbūt dėl to, kad tuomet ir muzikos grupė „Antis“ grojo apie zombius, ir aš iš dalies dar jaunas buvau, idealistas.

Pilkieji kardinolai sutrikę

Atrodytų, kad zombių savo pirmuoju straipsniu tiesiogiai ir neužkabinau, bet paradigma jau aiški – santvarkos keičiasi, valdžios keičiasi, bet 1905 m. pakvipusi spaudos laisvė iki šiol turi kovoti dėl savo išlikimo prieš… zombius.

Paklausite, apie ką aš čia? O apie tuos pačius mus visus, kuriems smegenėlės jau buvo bebaigę suskystėti nuo šio laikraščio skaitymo prieš mėnesį ar du, o čia šnai – ėmiau ir parašiau. Nors ne, pripažinkime, kad – „pavariau“.

Bet iš karto atgijo, atkuto įvairios personos, kurioms vaidenasi, kad jos yra nebyliai pasidalinusios įtakos zonas visame rajone ir gali spręsti, ir spėlioti, kas tas kaišianosis, ir net nuspręsti, kaip „teisingai“ jis gali rašyti. Atseit, yra rajone keletas pilkųjų kardinolų, kurių bet kuri teisingumo lazda kupros neišlygina ir jie turi įžūlumo išlaikyti savo įtaką kitais metodais. Ir dar yra tokių, kurie yra komandos įžaidėjai, tik lošia ne pagal taisykles kaip krepšinyje penktuoju numeriu, o šeštuoju, nes jų ausys dirba kaip lokatoriai, o kai jų liežuvis bando sumalti kokią frazę, tai jų balso stygos natūraliai išduoda garsą stuk stuk.

Bet sąžiningoje šachmatų lentoje turi vietos užtekti visiems, todėl Šimas Burbulis, kaip kaišianosis, ateina be konkurencijos – jo nepaveiks nei pilkieji kardinolai, kurie bando įsijausti į karalių – karalienių būklę, nei penktieji plius vienas pėstininkai, nei kitokie politinio pasitikėjimo gvardijos nariai.

Jautriosios širdies politbiuro chebrą sujaudino, kaip čia kažkas gali rašyti apie stoties išorę ir fasadą, bet jie pamiršo, kad galima pasikapstyti ir viduje.

Pučia pažadų burbulus

Kaip tyčia, 2019-01-04 žiniasklaidoje pasirodė antraštės, kad D. Nedzinsko įmonės ir „Trakų autobusų“ mainų sutartis yra teisėta, o tai savo ruožtu reiškia, kad ir sutarties nuostatos toliau lieka galioti.

Tad ir pasikrapštysiu, kad ir paviršutiniškai. Pamenate tokias skambias mūsų rajono elito frazes, kad jeigu įsileisime UAB „Trastas“ statyti stotį ir prekybos centrą, tai jis dar papildomai išskirs 100 000 eurų Trakų rajono viešajai infrastruktūrai gerinti. Kalbėjo apie tai ir viršūnės, ir šeštieji įžaidėjai. Atrodė iš tiesų įtikinamai, kad mes, kaip rajono gyventojai, atiduodame savo senutę – fainutę stotį ir čia vienintelis ir nepakartojamas investuotojas pamalonina Trakų rajono savivaldybę, kaip UAB „Trakų autobusai“ akcininkę, ta minėta 100 000 eurų dotacija. Su UAB „Trastas“ kaip ir viskas aišku: ateina žmogus – investuotojas, kuris savo investicijų pasiūlyme išdėsto aiškias sąlygas, įskaitant ir mus – rajono gyventojus – turinčia pamaloninti išmoka.

Įsiskaitai į UAB „Trastas“ ir UAB „Trakų autobusai“ 2016-04-12 sudarytą mainų sutartį, pagal kurią neva UAB „Trastas“ atiduoda šalimais esantį vieną sklypą ir mainais gauna kitą sklypą, į kurį įeina ir Trakų rajono autobusų stotis, pamatai vieną tokį įdomų sutarties punktą (4.10 punktas), kad šalys sutaria, kad tuo atveju, jeigu UAB „Trastas“ per 120 kalendorinių dienų terminą <…> Trakų rajono savivaldybei nesumoka 100 000 eurų paramos, tai UAB „Trastas“ įsipareigoja sumokėti 118 000 eurų kompensaciją UAB „Trakų autobusams“ ne vėliau kaip per 10 dienų nuo UAB „Trakų autobusai“ rašytinio pareikalavimo gavimo.

Trakų rajono savivaldybės tinklalapyje galime rasti tokią galingą antraštę, kad „Trakų autobusų stotis: ne tik pastatas, bet nauja gyvenimo kokybė“. Straipsnis bando įtikinti, kad  UAB „Trastas“ numatė ir sutartimi įsipareigojo pervesti ir 100 tūkst. eurų paramą rajono savivaldybei, už kuriuos bus sutvarkyta greta esanti kalva bei ežero pakrantės, pėsčiųjų takai.

Aišku, viešoje erdvėje apie tai kalba ir viršūnės, ir vidurinioji grandis.

Bet dabar kviečiu savo skaitytojus dar kartą įsiskaityti į sutarties 4.10 punktą.

Pirma, 120 kalendorinių dienų yra pakankamas terminas, kai iš visuomenės atminties išgaruoja tas gražus pažadas, kad UAB „Trastas“ tuos 100 000 eurų turi pervesti konkrečiai į Trakų rajono savivaldybės sąskaitą, t. y. į mūsų visų mokesčių mokėtojų biudžetą. Samprotavimas paprastas – jeigu piniginės lėšos atėjo į vietos savivaldybės biudžetą, tai ir išeiti jos gali tik Trakų rajono savivaldybės tarybos pritarimu nusprendus, kaip už tuos pinigus bus gerinama infrastruktūra ar tvarkomos pakrantės. Kitaip tariant, pinigai vaikšto esant griežtai kontrolei, todėl šioje vietoje viskas yra aišku ir suprantama.

Antra, galimai man pavyks su laiku užsiauginti tą skaitytojų grupę, kuri žino, kas yra Miuncheno suokalbis. Kitaip tariant, jeigu keli rimti vakarų Europos pakraipos vaikinai sugebėjo atiduoti Sudetų kraštą kitam blogam vaikinui, tai tokie patys paprasti veikimo principai gyvuoja visur iki šiol.

Pažadai Jums – tūkstantėliai mums?

Mielieji skaitytojai, patys įsiskaitykite dar kartelį į esmę: sutartėlę dėl mūsų bendro intereso – 100 000 eurų –  viešajai infrastruktūrai pagerinti sudaro du uabai, t. y. nors viešieji asmenys ir teigia, kad mūsų skurdų rajono biudžetą papildys tam tikra eurų injekcija, bet realiai ji galimai keliauja iš vieno uab‘o į kitą uab‘ą.

Įtikinkite mane, kad pagal Miuncheno suokalbio taisykles niekas net nesiruošė tos 100 000 eurų sumos pervesti į mūsų visų Trakų rajono savivaldybės sąskaitą, bet formaliai laukė, kol suėjus 120 dienų terminui minėta suma keliautų į mistinės UAB „Trakų autobusai“ sąskaitą, iš kurios atitinkamai minėta sumelė galėtų išplaukti bet kur kitur pagal uabo susigalvotus interesus. Pavyzdžiui, vienam naujam, bet senam autobusui įsigyti, nes UAB „Trakų autobusai“ dar niekur nėra įsipareigoję, kad gautas lėšas naudos kažkokių pakrančių tvarkymui.

Jeigu pinigai patenka į UAB „Trakų autobusai“, tai tuomet jau tik ši bendrovė sprendžia, kaip bus pasielgta su šiais pinigais ir nebūtinai viešajai infrastruktūrai gerinti.

Gerai, mainomas žemės sklypas priklauso UAB „Trakų autobusai“, todėl pagal bendrą logiką ir priemoka keliauja į šį uabą, bet kam tada vedžioti visuomenę už nosies, viešai šaukiant, kad pinigai atiteks būtent savivaldybei (?).

Tuo labiau, kai žvelgiant į UAB „Trakų autobusai“ finansinę ataskaitą už 2016 m. (už 2017 m. bendrovės tinklalapyje ataskaitos nėra), apskritai gali suabejoti šio uabo ūkiškumu, kai bendras nuostolis už teikiamas paslaugas siekė 467 159 eurų, todėl tą 100 000 eurų injekciją paprasčiausiai prarytų tas didelis nuostolis.

Kodėl būtent šimtas?

Man asmeniškai ta žinia apie 100 000 eurų buvo tarsi iš dangaus nuleista, tad kodėl ne 150 000 eurų arba 200 000 eurų? Esant normaliems ir dalykiškiems investuotojo ir valdžios santykiams, abi derybų šalys susėda prie derybų stalo ir savo pasisakymus rašo į protokolą. Po derybų šios šalys pasirodo viešumoje ir pristato visuomenei, kad derybos buvo sunkios, tačiau abi šalys pasiekė bendrą sprendimą. Šioje istorijoje nieko panašaus negirdėjau ir nemačiau. Ir derybų protokolo mums niekas nepaviešino, tad neaišku, ar derybos vyko savivaldybės patalpose, ar kokioje pirtelėje.

O gal verslininkui nebuvo problema sumokėti ir 200 000 eurų, o gal tiek ir buvo sumokėta..? Niekaip nepagaunu kampo, kada į rajoną atėjo tas metas, kai gyventojus imta traktuoti kaip nieko neišmanančius ir būtinai privalančius priklausyti kokiai nors politinei linijai paršiukus.

Kaip sakydavo romėnų Ciceronas o tempora o mores – kas per laikai, kas per papročiai!

Ir dar kartelį apie kebabinę

Šimas Burbulis dar kartelį atkreipia dėmesį į tai, kad jis nėra prieš smulkų ar vidutinį verslą. Šimas, atvirkščiai – už tai, kad sąžiningas biznis rajone klestėtų. Aš labai viliuosi, kad kebabinės plėtotojai nepasiduos galimoms valdininkų provokacijoms, kad dabar teks kebabinę uždaryti, nes Šimas Burbulis atsirado. Valdininkai turėjo daug laiko apmąstyti miesto viziją ir erdvinį planavimą, kol Burbulis dar miegojo letargo miegu, todėl tegul nemano jie, kad pataisys miesto įvaizdį keliais kosmetiniais papudravimais liepdami kokiam nors verslui užsidaryti dėl to, kad reklama nėra tinkama, nors ilgą laiką ta reklama niekam iš viešųjų asmenų neužkliuvo.

Beje, dar specialiai vakar privažiavau su savo žiguliuku prie kebabinės, užėjau, simpatinga vidutinio amžiaus moteriškė pardavė man kebabą, suvalgiau, patiko ir užsakiau dar vieną savo pačiai išsineštinai. Maloniai nustebino, kad kebabus gamina ne iš faršo, o iš mėsos, kuri ne per sausa, minkšta, lengvai kramtėsi. Pasirinkimas labai platus: nuo keptų svogūnų žiedų iki firminio Trakų kebabo.

Linkėjimai.