Užsiprenumeruok „Galvę“ 2019 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,95 EUR; 3 mėn. – 7,84 EUR; 6 mėn. – 15,70 EUR; 12 mėn. – 31,39 EUR; PDF metams – 19,99 EUR!  

Šventinis susitikimas su V.Palčinskaite

Švęsdami „Knygų Kalėdas“ bei laukdami gražiausių metų švenčių bibliotekos lankytojams dovanojome šventinį renginį – visą dieną bibliotekoje veikė mažoji knygų mugė, o pavakare susitikti su gerbėjais atvyko poetė Violeta Palčinskaitė.

Mažojoje knygų mugėje dalyvavo leidykla „Tyto alba“, kuri lankytojams pasiūlė įsigyti gausybę knygų, tarp jų ir naujausius leidinius, leidyklos kainomis. Su „Tyto alba“ bendradarbiaujame ne pirmus metus, ši leidykla aplanko Trakų viešąją biblioteką ir pradžiugina jos lankytojus ne tik knygomis, bet ir įdomiais svečiais – poetė, dramaturgė, scenaristė, vaikų literatūros klasikė, vertėja Violeta Palčinskaitė Trakų viešojoje bibliotekoje lankėsi pirmą kartą.
Sunku ir įvardyti visus nuopelnus, kuriais Violeta Palčinskaitė turtina Lietuvos kultūros lobyną vaikams. Pirmieji autorės eilėraščiai imti publikuoti dar 1958-aisiais, o pirmasis jos poezijos rinkinys „Žemė kėlė žolę“ pasirodė 1961 metais, jai studijuojant pirmajame kurse Vilniaus universitete istorijos-filologijos fakultete. Poetė yra išvertusi gausybę garsių pasaulio rašytojų ir tautosakos kūrinių vaikams. Taip pat parašiusi ne vieną scenarijų lietuviškiems filmams, yra sukūrusi ir miuziklą mažiesiems, o jos pjeses-pasakas stato ne tik šalies, bet ir užsienio teatrai.
Nuo 1964 m. V. Palčinskaitė – Lietuvos Rašytojų Sąjungos narė. Ji yra pelniusi ne vieną apdovanojimą: 1966 m. Respublikinė komjaunimo premija už pjesę vaikams „Ri-ku Ta-ku“, 1978 m. Valstybinė premija už knygą „Namai namučiai“, 1982 m. Tarptautinis aukso medalis vaikų ir jaunimo filmų festivalyje (Italijoje) už filmą „Andrus“, sukurtą pagal rašytojos scenarijų, 1988 m. IBBY tarptautinis vaikų meno asociacijos diplomas už eilėraščių knygą vaikams „Senamiesčio lėlės“, 2003 m. apdovanota Vytauto Didžiojo ordino Riterio kryžiumi. Na, o kaip tik vykstant į mūsų renginį autorė sužinojo, kad yra viena iš pretendenčių Vyriausybės kultūros ir meno premijai gauti, kuri skiriama Lietuvos ir pasaulio lietuvių kultūros ir meno kūrėjams ir veikėjams už svarų indėlį į kultūrą ir meną bei ypatingus šios srities nuopelnus.
Violeta Palčinskaitė yra sakiusi, kad niekada nerašys savo atsiminimų, tačiau prieš porą metų pasirodė jos stulbinamai atviros, autoironiškos akistatos su praeitimi knyga „Atminties babilonai, arba aš vejuos vasarą“ (leidykla „Tyto alba“, 2015), o šiais metais išleista nauja poezijos knyga vaikams „Eilėraščiai iš namų“ (leidykla „Tyto alba“, 2017) – abi knygas rašytoja atsivežė pristatyti trakiečiams.
Kartu su poete atvyko leidyklos „Tyto alba“ direktorė Lolita Varanavičienė, kurios dėka mūsų bibliotekoje visus metus vyko įdomūs susitikimai su įvairiais rašytojais, tačiau susitikimo metu klausėmės ne tik įdomių L. Varanavičienės bei V. Palčinskaitės pasakojimų, bet ir, pagal profesiją gydytojo anesteziologo, pagal pašaukimą – dainų autoriaus ir atlikėjo, juokais vadinamo geriausiu bardu tarp medikų, ir geriausiu mediku tarp bardų, – Vyganto Kazlausko atliekamų dainų, kuriose aidėjo poetės eilės. Šilto ir jaukaus susitikimo metu lankytojai galėjo įsigyti V. Palčinskaitės knygų su autografu ir V. Kazlausko dainų įrašų bei pasišnekučiuoti su vakaro svečiais, kurie išlydėti gražiais palinkėjimais ir plojimais pažadėjo pradžiuginti Trakų viešosios bibliotekos lankytojus ir kitais metais.

IRENA JOCIENĖ,
Trakų viešosios bibliotekos renginių organizatorė