- Galvė - http://www.galve.lt -

TIESIOGIAI IŠ NAKTINIO POLICININKŲ BUDĖJIMO

       Vos spėjus įsėsti į automobilį – pirmasis iškvietimas į Žaizdrių kaimą, kuriame neva kilo šeiminis konfliktas. Teko ilgokai paklaidžioti prastomis gyvenvietės gatvelėmis, kol galiausiai rastas klaidingai nurodytas gyvenamasis namas. Ekipažą pasitiko ir įsibruko tiesiai į automobilį susijaudinusi neblaivi moteris, lydima nemažo šuns. Iš padrikos kalbos ėjo suprasti viena – sugyventinis trankė jai šlepete per veidą (moteriai buvo itin sunku rasti tinkamą žodį šiai kūno daliai įvardyti – morda). Galiausiai nuvykus į įvykio vietą išaiškėjo, kad jokio smurto nebuvo. Pasikalbėję su „nukentėjusiosios“ gyvenimo draugu policijos pareigūnai stebėjo kaip sugyventiniai apsikabinę susitaikė.

      Ekipažas patruliavo Lentvaryje, kur aplankytos įvairios naktinių susibūrimų vietos (Lentvario turgavietėje neblaiviam jaunimui draugiškai patarta skirstytis, kad būtų išvengta nemalonumų). Taip pat tikrinti pravažiuojantys automobiliai. Vienas įvykis tapo priežastimi pačiam persvarstyti nuobaudų skyrimo pagrįstumą. Štai budint vienoje iš Lentvario sankryžų sustabdytas automobilis, kurio vairuotojai tebuvo skirtas įspėjimas. Kartu važiavęs neblaivus asmuo, didžiai sujaudintas situacijos, šoko iš automobilio ir tamsoje pradėjo lakstyti po važiuojamąją kelio dalį: neturėdamas nė vieno atšvaito ir vilkėdamas tamsią aprangą rizikavo ne tik savo gyvybe, bet ir pravažiuojančių automobilių saugumu. Galiausiai nepatingėjo asmuo paaiškinti pareigūnams savo teisių bei pačių pareigūnų pareigų. Paprašytas nusiraminti ir grįžti į automobilį asmuo griežtai atsisakė ir po mažiausiai penkių prašymų jam buvo paskirta administracinė nuobauda. Nebūčiau patikėjęs, jei savom akim nebūčiau matęs. Žmogiškasis faktorius veikia visur, stengiamasi bendrauti, rasti sprendimą kiekvienoje konfliktinėje situacijose, reikalingos ir psichologinės žinios, nes rasti bendrą kalbą su įvairaus kirpimo asmenim tikrai nėra lengva. Paklausiau patrulių – kodėl žmonės, kada sustabdomas jų vairuojamas automobilis, tokie išsigandę? Atrodo jie lyg tikrai padarę kokį nusikaltimą. Atsakymas paprastas – žmonės nėra pratę būti stabdomi policijos.

Viskas aiškėja – jei stabdo policija, vadinas, nori prisikabinti arba padariau kažką blogo, – mąsto žmonės. O paprasčiausiai vykdoma patikra (galima lyginti su profilaktika) ir bijoti nėra ko. Dažnokai, manau, pareigūnai sutinkami kaip priešai, išankstinis nusistatymas lemia ir visos situacijos aštrumą ir taip tiesiog iš skiedros priskaldomas vežimas problemų.

        Taip bepatruliuojant ir dažnokai gaištant laiką ties legendine Lentvario geležinkelio pervaža racijoje pasigirsta iškvietimas į Senuosius Trakus: jaunuolis namuose sumušė savo motiną ir tėvą, kuriam, Trakų rajono policijos komisariato duomenimis, Trakų ligoninėje tėvui diagnozuota 5 ir 6 šonkaulio lūžiai, kaktos muštinės žaizdos, daugybiniai kūno sumušimai, galvos smegenų sutrenkimas, jis paguldytas gydymui į chirurgijos skyrių. Motinai diagnozuota nosies muštinė žaizda, ji po apžiūros paleista gydytis ambulatoriškai.

Tačiau baisūs dalykai dėjosi ir čia pat prieš akis: Lentvaryje išgertuvių metu kilus konfliktui moteris peiliu dūrė savo sugyventiniui į kaklą. Atvykę greitosios medicininės pagalbos darbuotojai, konstatavo durtinę kaklo žaizdą. Vyriškis vykti į medicinos įstaigą atsisakė.

Kada tekdavo ramiai važinėtis gyvenamųjų namų rajonais, užklausiau – koks pats įdomiausias įvykis yra nutikęs tarnyboje, kuriuo patys negalėjo patikėjo? Abu pareigūnai susijuokė. Anot jų, kaimuose žmonės nustebina labiausiai, per daug televiziją žiūri: atvyksti spręsti šeiminio konflikto, o pribėga žmonės ir reikalauja, kad nuimtume nuo kastuvo, kuriuo kažkas kažkam grasino, pirštų atspaudus.

Alius Avčininkas