Užsiprenumeruok „Galvę“ 2019 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,95 EUR; 3 mėn. – 7,84 EUR; 6 mėn. – 15,70 EUR; 12 mėn. – 31,39 EUR; PDF metams – 19,99 EUR!  

Trakų krašte pagamintos sėjamosios džiugins Europos ūkininkus

IMG_0055

Guopstų kaime, Senųjų Trakų seniūnijoje jau antrus metus veikia žemės ūkio technikos gamykla, priklausanti Kinze Manufacturing Inc (JAV) dukterinei bendrovei UAB „Kinze Europe“, kurioje gaminamos sėjamosios mašinos kukurūzų, saulėgrąžų ir sojų augintojams. Mūsų krašte įsikūrusi pirmoji Kinze įmonės gamykla užsienyje nuo 2013 metų vidurio įgyvendina projektą „Kinze Manufacturing gamybos plėtra“, remiamą Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis.

Pirmoji už JAV ribų

2007 – 2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansavimo lėšomis finansuotas projektas „Kinze Manufacturing gamybos plėtra“ įgyvendinamas pagal Ekonomikos augimo veiksmų programos prioriteto „Verslo produktyvumo didinimas ir verslo aplinkos gerinimas“ priemonę „Invest LT+“.

Projekto tikslas – plėsti Kinze Manufacturing Inc gamybos pajėgumus ir didinti įmonės rinkos dalį centrinėje ir rytų Europoje. Atsižvelgiant į tai Kinze Manufacturing Inc planavo išplėsti savo gamybos pajėgumus į Lietuvą. Projekto metu, Kinze Manufacturing Inc dukterinė bendrovė UAB „Kinze Europe“ Lietuvoje įkūrė žemės ūkio technikos gamyklą. Pagamintą produkciją buvo numatoma eksportuoti į Rusiją, Ukrainą, Europos Sąjungos šalis ir kitas valstybes. Pagrindinė investicijų suma skirta ilgalaikio turto įsigijimui ir naujų darbo vietų sukūrimui. Kinze Manufacturing Inc investicijos į gamyklą Lietuvoje, planuota, prisidės prie Lietuvos ekonomikos plėtros, išaugs šalies eksporto apimtys, padidės Lietuvos gamybos apimtys žemės ūkio technikos gamybos srityje, sumažės nedarbas.

2013 metų rudenį pradėjusios vekti gamyklos plėtra buvo planuojama trimis etapais. Pradiniame etape buvo numatytas gaminių surinkimas iš importuotų bei vietos rinkos partnerių gaminamų komponentų. O jau 2015 metais atidarytas virinimo ir dažymo cechas, dalį komponentų gaminantis vietoje. Pagal bendrovės viziją, buvo planuojama, kad 2017 metais gamykloje turės veikti jau visas gamybos ciklas – nuo metalo apdirbimo iki galutinio surinkimo, tuo metu čia turėtų dirbti 250 suvirintojų, mechanikų, šaltkalvių, staklių (CNC) operatorių ir kitų specialybių darbuotojų. Tačiau optimistines žemės ūkio technikos gamyklos perspektyvas atitolino nuo bendrovės valios nepriklausančios politinio klimato pasaulyje aplinkybės.

Teko koreguoti

Pradiniame etape buvo numatyta projektui „Kinze Manufacturing gamybos plėtra“ skirti kelioliką milijonų litų, tačiau pakitusi politinė padėtis Rusijoje ir Ukrainoje, projekto autorius privertė koreguoti planus.

„Buvo kelios šio projekto versijos – pradinė ir dabartinė, – tiegia UAB „Kinze Europe“ direktorius Virginijus Jurkštas. – Ženkliai sumažinome projekto apimtį dėl pakitusios politinės ir ekonominės padėties Rusijoje ir Ukrainoje, kadangi pagrindinės mūsų produkcijos rinkos tose šalyse. Kinzės technika Rusijoje žinoma ir vertinama jau daug metų, dar sovietmečiu apie 80-tuosius metus Rusija pradėjo importuoti Kinze sėjamąsias. Nuo Rusijos ir Ukrainos planavome pradėti savo produkcijos pagrindinį platinimą. Dabar bandome įeiti į kitų šalių rinkas. Mus domina Bulgarija, Rumunija, Serbija, Pietų Vokietija, Prancūzija, Čekija. Kai kuriuos gamyklos plėtros planus atidėjome tolimesnei ateičiai. Labai daug priklauso nuo politinės situacijos“.

Šiandien oficiali bendra projekto vertė – 258 005,67 €, iš ES skirta parama – 72 336 €.

Šiandien

Guopstų kaime veikiančioje gamykloje kol kas darbuojasi 18 žmonių. 10 000 kvadratinių metrų patalpose įrengtos skirtingos paskirties erdvės. Irengta gamybinė erdvė, kaimynistėje – detalių sandėliai, suvirinimo cechas ir atskira salė garantinių detalių sandėliavimui. UAB „Kinze Europe“ – pirmoji Kinze Manufacturing Inc dukterinė įmonė Europoje ir Kinze sėjamųjų mašinų detalių tiekėja Europinės dalies rinkų tarpininkams.

Sėjamųjų mašinų gamyba vykdoma trimis ciklais. Pradinėje gamybos sekcijoje surenkamas sėjamosios rėmas, vėliau komplektuojamos kitos reikalingos detalės, o paskutiniame etape vykdomas techninis testavimas.

Du modeliai

2014 metų sezonui buvo gaminamos tik „Kinze 3000“ modelio sėjamosios mašinos, o 2015 metų sezonui gamykloje jau buvo komplektuojami du modeliai – „Kinze 3000“ ir „Kinze 3600“. Metalinius karkasus ir rėmus ( mažesniajam) „Kinze 3000“ modeliui vietoje gamina pati UAB „Kinze Europe“, kitomis reikalingomis sėjamosioms mašinoms detalėmis gamyklą aprūpina motininė Kinze Manufacturing Inc įmonė, esanti Williamsburge, Ajovoje (JAV).

Abu sėjamųjų mašinų modeliai skirti konkrečių kultūrų sodinimui. Ši technika itin naudinga ūkininkams, auginantiems sojas, saulėgrąžas ir kukurūzus. „Kinze 3000“ modelio sėjamoji tinka mažesniuose plotuose ūkininkaujantiems kukurūzų augintojams. Tai 8 eilių sėjamoji, su atskirais krepšiais sėkloms. Apie 13 metrų lauko pločio apimanti „Kinze 3600“ sėjamoji, vienu metu pasodina 16 eilių kukurūzų, sojų ar saulėgrąžų. Šiame modelyje įdiegta centrinė sėklų tiekimo sistema. Sėjamosios centre įrengtos dvi sėkloms skirtos talpos, iš kurių sėkla latakais patenka į jai skirtą eilę.

„Kinze 3600“ modelis labiau vilioja dideliuose plotuose ūkininkaujančius užsienio fermerius, nes tokia sėjamoji sutaupo laiko, kuris sėjos metu itin svarbus, – pastebi V.Jurkštas. – Kiekvienai kultūrai yra rekomenduojama tinkama sėjai oro temperatūra, dirvos drėgnumas ir kiti faktoriai, kurie greit kinta. Norint spėti laiku ir tinkamu oru pasėti, pavyzdžiui kukurūzus, kai kuriuose ūkiuose sėjama keliomis pamainomis“.

UAB „Kinze Europe“ abiejų modelių gaminiams teikiama 12 mėnesių garantija ir techninis aptarnavimas.

Keli faktai apie „Kinze Europe“ kilmę

1965 m. Victor miestelyje Ajovos valstijoje (JAV) 21-erių amerikietis ūkininkas Jon Kinzenbaw atidarė savo ūkio technikos remonto dirbtuves. Po šešerių metų jo pirmoji didelė inovacija – vienos ašies žemo profilio grūdų vežimo priekaba – sukėlė revoliuciją grūdų pervežime.

1975 m. Jon sukūrė atgal susilankstančią sodinimo mašiną, kuri per naktį pakeitė sodinimo pramonę. Nuo tada Kinze laikoma technologijos lydere ir inovatore.

Kinze iki šiol priklauso Kinzenbaw šeimai ir yra pripažįstama rinkos lydere inovatyvios, patvarios ir aukštos kokybės sodinimo bei grūdų transportavimo technikos gamybos srityje. Pasaulinė įmonės būstinė ir gamybos įrenginiai Williamsburge, Ajovoje, išsidėsčiusi daugiau nei 25 akrų teritorijoje. Šiuo metu Kinze dirba apie 1000 darbuotojų.

Gražina Noreikienė

IMGP7514IMGP7536ES_social_logo