Užsiprenumeruok „Galvę“ 2017 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,89 EUR; 3 mėn. – 7,69 EUR; 6 mėn. – 15,39 EUR; 12 mėn. – 30,77 EUR; PDF metams – 19,99 EUR. Akcija senjorams, mokytojams, moksleiviams, studentams ir neįgaliesiems iki lapkričio 30 d. metinė prenumerata tik 19,99 EUR!  

Trakų pusiasalio pilyje vyko 20-oji Viduramžių šventė

Birželio 17–18 dienomis Trakų pusiasalio pilyje vyko jau 20-oji Viduramžių šventė, kurią organizavo Trakų istorijos muziejus. Į ją atvyko virš 200 dalyvių iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Baltarusijos, Ukrainos ir Vokietijos.


Tradiciškai renginys prasidėjo dalyvių eisena nuo apžvalgos aikštelės priešais Trakų salos pilį. Ženklią programos dalį sudarė viduramžių karybos klubų pasirodymai. Vyko XIV a. pab. teisminės dvikovos bei viduramžių gyvenimo inscenizacijos, XIV-XV a. parakinių šaunamųjų ginklų, LDK ir Teutonų Ordino kariuomenių vienetų, karybos meno, šarvų, ginklų pristatymai, edukacija, riterių žaidimai-rungtys suaugusiems bei mažiesiems lankytojams, šeštadienį – didžioji vakaro kova. Renginyje dalyvavo nuo pirmųjų metų iš Lenkijos atvykstanti Olštyno pilies riterių brolija, nuo antrųjų prisijungusi Senovės baltų kovų brolija Vilkatlakai, kuri pristatė unikalią karių šarvų rekonstrukciją pagal kunigaikščių Kęstučio ir Vytauto 1379 metų antspaudus. Klubas iš Baltarusijos „Bielyj Tur“ žiūrovus nustebino programoje nenumatyta staigmena – pristatė šarvų rekonstrukciją pagal kunigaikščio Jogailos 1380 metų anspaudą. Lietuvą taip pat atstovavo klubai Viduramžių pasiuntiniai, Varingis, Hospitaljerai, Kalavijo meistrystės mokykla bei Kauno karo istorijos klubas, iš Latvijos atvyko – Šv. Mauricijaus kuopa, Komturia-Riga ir Comturia-Winda.
Dalyvavo ir gausus būrys amatininkų. Renginio branduolį sudarė Dvaro meistrų klubo nariai. Šiemet renginyje dalyvavo devyniolika jo narių, kurie pristatė tradicinius amatus – batsiuvystę, juostų vijimą, juvelyriką, kauladirbystę, knygrišystę, verpimą verpstuku, pynimą, audimą skieteliu, medžio drožybą, vėlimą iš vilnos ir senovinius stalo žaidimus. Dvaro meistrų klubui priklauso ir kasmet renginyje dalyvaujantis Vilniaus puodžių cechas. Dalyvavo ir senuosius amatus puoselėjantys tautodailininkai, muziejininkai. Evaldas Kapčius pristatė kalvystę, Kazimieras Barišauskas (kurio autorinių darbų paroda šeštadienį buvo atidaryta Salos pilyje) ir Evaldas Babenskas – archeo-loginę juvelyriką, Ruslanas Aranauskas ir Gintaras Markevičius – gintaro apdirbimą, Milda Petkevičienė mokė apdirbti kanapių pluoštą, Alfreda Petrauskiene ir Tereza Šakienė – nusipinti tinklą, bučių žvejybai, trakietė edukatorė Rasa Pavilionienė – lėlytę susirišti.
Šiais metais pirmą kartą į renginio programą buvo įjungtos paskaitos istorinėmis temomis. Viename iš pilies bokštų buvo skaitomi pranešimai apie Pusiasalio pilies istoriją, jos archeologinius tyrimus, čia nužudytą kunigaikštį Žygimantą Kęstutaitį, XIV a. istorinius kovos menus, viduramžių kostiumą, virtuvę, amatus – knygrišystę, juvelyriką.
Netruko viduramžių muzikos ir šokių. Renginyje dalyvavo kolektyvai: „Lity Taler“ iš Baltarusijos, „Ambera“ ir „Saltus Gladii“ iš Kauno bei pirmą kartą Lietuvoje koncertavusi „Tryzna“ iš Lenkijos. Šeštadienio vakarą mistiniais tekstais ir nuoširdumu užbūrė folkroko grupė „Andaja“, o vakarą vainikavo magišką ugnies šou parengę du kolektyvai iš Trakų – „Čiutyta“ ir „IGNI“. Sekmadienio pavakary atsisveikinome su karinio folkloro grupės „Ugniavijas“ dainomis.
Artimiausias Trakų istorijos muziejaus organizuojamas gyvosios istorijos renginys – Senųjų amatų dienos Trakų salos pilyje, kuris vyks 2017 m. rugpjūčio 19-20 d.
Naujienas sekite: www.trakaimuziejus.lt bei mūsų Facebook paskyroje.

Trakų istorijos muziejaus inf.