Užsiprenumeruok „Galvę“ 2019 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,95 EUR; 3 mėn. – 7,84 EUR; 6 mėn. – 15,70 EUR; 12 mėn. – 31,39 EUR; PDF metams – 19,99 EUR!  

Valdžios žadėtos lengvatos – skęsta įstatymų žabangose

Valdžia, baigiantis metams, norėjo pasirodyti esanti dosni ir sumažino PVM malkoms, tačiau dabar jau aiškėja, kad jas atpigins ne visiems. Tą galės padaryti tik stambieji verslininkai. Tuo metu iš smulkiųjų verslininkų malkas perkantys žmonės, kai kurių ekspertų teigimu, toliau jas pirks nelegaliai, be jokių čekių ir taip taupys pinigus. Šešėlinė prekyba malkomis klestėjo ir iki šiol.

PVM lengvata tik stambiems verslams
Seimui nutarus nuo 21 proc. iki 9 proc. sumažinti pridėtinės vertės mokestį namų šildymui naudojamoms malkoms ir kitoms medienos atliekoms, realiai šį pokytį pajus ne visi. Jeigu malkos bus perkamos iš urėdijos ar įmonių bei fizinių asmenų – PVM mokėtojų, mažesnis tarifas bus pritaikomas iškart. Tačiau kai jos bus perkamos iš prekybininkų, dirbančių su verslo liudijimais ir nesančių PVM mokėtojais, tuomet nauja tvarka dar nėra nustatyta. Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovai aiškina, kad lengvata bus taikoma tik tada, kai pardavėjas bus PVM mokėtojas. Kai įmonė, PVM mokėtoja, parduoda malkas gyventojui, o pastarasis jas naudoja savo reikmėms (ne verslo tikslais), tuomet įmonė parduodama malkas gyventojui, turi taikyti lengvatinį PVM mokesčio tarifą. PVM mokėtoju privalu registruotis, kai per metus gautos pajamos iš veiklos viršija 45 tūkst. eurų.

Žada taisyti įstatymus
Vienas lengvatos malkoms iniciatorių, „tvarkiečių“ lyderis Remigijus Žemaitaitis sako, kad siekiant ardyti nelegalią prekybos malkomis rinką, ketinama pirkėjams iš privačių asmenų irgi numatyti kompensaciją, taikant pajamų mokesčio lengvatą.
„Tariamės, kad bus parengta kitais metais tvarka. Gal užteks deklaruoti, kiek išleidai malkoms, pridėsi sąskaitas faktūras, ir VMI lengvatą kompensuos per gyventojų pajamų mokesčių lengvatą. Bus analogiška tvarka, kuri taikyta įsigyjant kompiuterius“, – sako parlamentaras. Pasak jo, tokia kompensacija skatintų žmones pirkti malkas legaliai, iš pardavėjų reikalauti pirkimą įrodančių dokumentų.
Tuo metu verslo liudijimą turintys malkų prekybininkai, jas superkantys iš privačių miškų savininkų, teigia, kad mažesnis PVM tarifas jų veiklai įtakos neturės. „Mes iš privatininkų perkame mišką ir mokame sutartinę kainą, išrašomas važtaraštis, rodantis, kad ta malkinė mediena nepavogta. Joks PVM neskaičiuojamas. Kai medieną parduodame žmogui, taip pat PVM nėra“, – aiškina vienas prekybininkas.
R. Žemaitaitis teigė, kad malkų pardavimai menksta, daugiau parduodama granulių, briketų.
Finansų ministerijos skaičiavimais, dėl sumažinto PVM malkoms kitąmet biudžetas neteks apie 7 mln. eurų pajamų.

„Galvės“ inf.