Užsiprenumeruok „Galvę“ 2017 metams jau dabar! Kainos: 1 mėn. – 2,89 EUR; 3 mėn. – 7,69 EUR; 6 mėn. – 15,39 EUR; 12 mėn. – 30,77 EUR; PDF metams – 19,99 EUR. Akcija senjorams, mokytojams, moksleiviams, studentams ir neįgaliesiems iki lapkričio 30 d. metinė prenumerata tik 19,99 EUR!  

„Viską darau iš širdies“

Pokalbis su buvusia Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos abituriente Migle Kalvaityte

Lapkričio 9–13 d. Vilniaus universiteto (VU) studentų komanda „Vilnius-Lithuania iGEM“ dalyvavo prestižiniame tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“ ir iškovojo konkurso didįjį prizą.
Kodėl mums, Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos bendruomenei, svarbi ši žinia? Be abejo, džiaugiamės, kai Lietuva garsinama pasaulyje, o dar tokiais įspūdingais laimėjimais. Tačiau mums svarbu dar ir tai, jog viena iš VU studentų komandos „Vilnius-Lithuania iGEM“ narių yra buvusi gimnazijos abiturientė Miglė Kalvaitytė. Su Migle susitinkame gimnazijoje, kur, trumpam parvažiavusi į Trakus, mergina užsuka. Laiko nedaug – laukia svarbūs komandos narių susitikimai su politikos, mokslo atstovais. Miglė užsidegusi pasakoja apie sintetinę biologiją, kurią pasitelkus siekiama sukurti produktą, sprendžiantį pasaulines problemas.
Lietuvos studentų komanda sukūrė plazmidžių valdymo sistemą, naudingą mokslininkams, kuriantiems įvairius produktus. O pasiekimas tarptautiniame konkurse – įspūdingas. Ar jautiesi įžymybe?
Kai parskridus į Lietuvą oro uoste pasitinka minia žmonių su fanfarom (juokiasi), žinoma, malonu, linksma. Bet įžymybe nesijaučiu.
Kiek laiko komanda ruošėsi konkursui? Ar didysis prizas – netikėtumas?
Daug dirbome, nes 10 mėnesių, per kuriuos reikėjo pasiruošti konkursui, trumpas laikas, todėl tekdavo kartais paplušėti ir dieną, ir naktį. Mūsų komandoje 16 narių, buvau instruktorė. VU studentų komanda tarptautiniame konkurse ,,iGEM“ dalyvauja trečią kartą. 2015-aisais ir 2016-aisias metais Lietuvos studentų komanda pripažinta viena iš 5 geriausių, o šiemet esame geriausi pasaulyje – laimėjome didįjį prizą. Tai nebuvo labai netikėta, siekėme geriausio. Buvo įspūdinga, kai suvokėme, jog esame įvertinti geriau nei Harvardo, Kembridžo, Oksfordo, Heidelbergo universitetai. Mes atstovavome Lietuvai, mažai šaliai. Esame patriotai – garsiname savo šalį mokslo pasaulyje.
Ar atradai save?
Šiek tiek taip. Po konkurso supratau, kad atradau – ėjau į komandą, žinodama, ko noriu. Viską darau iš širdies, daug laiko skiriu darbui, laisvalaikiu šiek tiek sportuoju, žiūriu filmus. Nesu ,,visiška“ mokslininkė: nenoriu užsidaryti laboratorijoje, todėl daug važinėju, bendrauju su žmonėmis – pristatau savo tyrinėjamą sritį. O kai pavargstu, grįžtu į laboratoriją, pas ,,savo“ ląsteles.
Kad priartintume mokslą prie žmonių, vykdome įvairius projektus, pavyzdžiui, vykstame į mokyklas, kur pristatome sintetinę biologiją. Bendraujame ir su menininkais: esu dalyvavusi piešinių parodose, įrašinėjome garsus, sklindančius laboratorijoje – iš jų gimė meno kūriniai, kuriuos eksponavome. Sukūrėme naują žaidimą ,,Pridėtinė realybė“, kada nors jis galbūt atsiras mokykliniuose vadovėliuose. Džiaugiuosi tokiomis veiklomis, tai nauja, įdomi patirtis.
Kaip manai, kas Tau darė didžiausią poveikį renkantis studijų kryptį: tėvai, mokytojai, draugai?
Greičiausiai ir tėvai, ir mokytojai, ir draugai. Visos patirtys man labai svarbios. Negalėčiau išskirti nė vieno dalyko, kurio mokiausi mokykloje, jie visi ,,lipdė“ mane.
2017 metų pavasarį lankeisi mūsų gimnazijoje – vedei biochemijos pamokas apie DNR išskyrimą. Ar planuoji atvykti į gimnazijos laboratoriją ir susitikti su besidominčiais sintetinę biologiją?
Šiais metais atvykti galbūt nepavyks, bet pavasarį tokių planų turiu. Taigi, gimnazijos laboratorijoje tikrai susitiksime.
Ačiū už pokalbį, sėkmės!

Miglę Kalvaitytę kalbino Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos mokytoja SIGITA MISEVIČIENĖ