
2017 m. liepos 1 d. Užutrakio dvaro sodybos rūmuose (Užtrakio g. 17, Trakai) atidaroma Lietuvos dailės muziejaus ir Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos organizuojama Ksenijos Nikolskajos fotografijų paroda „Dulkės: užmirštoji Egipto architektūra.“
2006-2011 metais Švedijoje ir Egipte gyvenanti Sankt-Peterburgo fotografė Ksenija Nikolskaja įamžino kolonijinės epochos Kairo architektūros paminklus. Apleisti ir pusiau apgriuvę rūmai, vilos, visuomeniniai pastatai, likę šiuolaikinio miesto gyvenimo pakraščiuose, liudija apie europiečių buvimą Egipte. Pagal geriausius barono Osmano epochos prancūzų architektūros pavyzdžius sukurti puošnūs Kairo interjerai šiandien padengti dykumų dulkėmis. Europiečiai diplomatai ir komersantai, užplūdę Egiptą antroje XIX a. pusėje ir valdę jo politiką ir ekonomiką kartu su turtingais egiptiečiais, keliavusias tada po Prancūziją ir atsivežusiais naujausias Paryžiaus madas, pastatė ne tik ištisus naujus Kairo kvartalus bet ir sukūrė naują iki tol nematytą gyvenimo stilių.
Būtent šis Kairas tapo vienu iš pagrindinių 1952 metų Nasero vadovaujamų arabų nacionalistų revoliucijos priešų. Atėjus naujai valdžiai Egipto europiečiai prarado visas turėtas
privilegijas ir buvo priversti palikti šalį. Puikių vilų ir nuostabių rūmų niekas nepirko, o likti juose buvo pavojinga. Praradę savininkus pastatai nyko, degė, buvo nacionalizuoti, perstatyti, pritaikyti švietimo ir naujos valdžios poreikiams arba tiesiog nugriauti.
Šiuos apleistus ir paliktus praėjusios epochos rūmus labai laiku įamžino Ksenija Nikolskaja. Jie arba galutinai išnyks arba bus atstatyti ir restauruoti, taps naujo pseudo turtingo Egipto dalimi, nauja turistine atrakcija ar visai kitokios epochos paminklu. Ksenijai Nikolskajai pavyko įamžinti ne tik kolonijų laikų dulkes bet ir pačią praėjusios epochos dvasią.
Lietuvoje atidaryta paroda jau buvo eksponuota Kairo Townhouse gallery 2012 m., Stokholmo Medelhavsmuseet 2013 m. Į Vilnių nuotraukos atvežtos padedant Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijai ir Lietuvos ambasadai Švedijoje po didelės sėkmės Sankt-Peterburge, Valstybiniame Ermitaže, kur jos sumanytoju ir kuratoriumi buvo generalinis muziejaus direktorius, pasaulinio garso rytų kultūrų žinovas Prof. Dr. Michailas Piotrovskis, maloniai leidęs parodos rengėjams Vilniuje panaudoti jo tekstus ir įžvalgas.
Parodą galima aplankyti Užutrakio dvaro rūmuose, Užtrakio g. 17, Trakai iki spalio 1 d. Parodos lankymas su Užutrakio dvaro sodybos rūmų bilietu – nemokamas.
SKAISTIS MIKULIONIS,
Projekto koordinatorius
