- Galvė - https://www.galve.lt -

Antikos žavesys ar kičas Trakų kultūrai?

[1]

Augustas iš Prima Porta.

Šią savaitę pasirodė informacija, kad Trakų istorinis nacionalinis parkas (TINP) ketina pirkti antikinių skulptūrų už 330 tūkst. eurų be PVM.

[2]

Kokios skulptūros?

Skulptūrų viešojo pirkimo dokumentuose nurodoma, kad bus įsigyjama 21 skulptūra, kurių originalai eksponuojami Luvro, Vatikano, Britų ir kituose garsiausiuose pasaulio muziejuose. Planuojama pirkti tokias skulptūras: trijų metrų aukščio Nikė iš Samokratės, beveik dviejų su puse metro aukščio Laokontas, beveik dviejų metrų aukščio Augustas iš Prima Porta. Skulptūros sukurtos laikotarpiu tarp V amžiaus prieš Kristų ir IV amžiaus po Kristaus. Skulptūros turėtų būti tokio paties dydžio kaip ir originalai, pagamintos iš lieto akmens. Viešoje erdvėje iš karto pasirodė nuogąstavimų, kad skulptūros greičiausiai bus pagamintos Kinijoje ir tai bus tik „pigi kopija“. Laikraštis „Galvė“ pateikė klausimus pačiai TINP direkcijai, į kuriuos su malonumu atsakė šios įstaigos Kultūros projektų valdymo skyriaus vadovė Leona Jančiauskienė.

Kur bus gaminamos šių skulptūrų kopijos, o gal jos jau yra pagamintos?

Skulptūros dar nėra pagamintos – 2019 m. birželio 21 d. pradėtas viešasis jų pirkimas. Kur bus gaminamos skulptūrų kopijos, Lietuvoje ar užsienyje, spręs konkursą laimėjęs tiekėjas. Reikalavimo, iš kokios konkrečios šalies privalo būti (ar negali būti) įsigyjamos prekės, viešojo pirkimo sąlygose nenurodoma.

Ar jas gamins pripažinti skulptoriai?

Kas gamins skulptūras paaiškės tik tada, kai bus įvykdytas viešasis pirkimas. Pirkimo sąlygose yra įtrauktas kvalifikacinis reikalavimas tiekėjui turėti ne mažiau kaip vieną profesionalų skulptorių, turintį aukštąjį universitetinį ar jam prilygintą išsilavinimą menų studijų ar dailės srityje, meno kūrinių restauravimo ar skulptūros šakos, turintį patirtį pagal ikonografinius duomenis atkurtų skulptūrų ar skulptūrų kopijų iš natūros pagaminime, kuris dirbs su šiuo projektu.

Kada ketinama jas pradėti eksponuoti?

Įvykdžius viešąjį pirkimą, bus pasirašoma sutartis su laimėjusiu tiekėju. Skulptūros turės būti pristatytos per 12 mėnesių nuo sutarties įsigaliojimo dienos, taigi, eksponuojamos bus ne anksčiau.

Kodėl buvo nuspręsta Europos salę užpildyti būtent antikinėmis skulptūromis?

Užpildome ir įgaliname Užutrakio dvaro sodybos istorinius pastatus jų laikotarpiui būdingu turiniu – E. F. Andre istorinių parkų ir Trakų istorinio kraštovaizdžio pažinimo centrais, dvarų kultūrai būdingu interjeru ir klasikinės skulptūros galerija. Lietuvoje būtent istorinė skulptūra yra labiausiai nukentėjusi, išnaikinta, pavyzdžiui, Užutrakio dvaro sodyboje (šiuo metu jau esame atkūrę sunaikintas parko skulptūras), Lentvario dvaro sodyboje (tiek parke, tiek ir rūmų interjeruose), Trakų Vokės dvaro sodyboje (buvo net 8 skulptūros ant belvederio, kartušas ir t.t.), Rietavo dvaro sodyboje (parterio antikinės mūzos), Kretingos soduose, ypač Vilniaus senamiesčio pastatuose ir kt.

„Galvės“ inf.

Vatican-patron.com.nuotr.