Trakų viešojoje bibliotekoje praūžė profesinės orientacijos renginių ciklas jaunimui. Visą balandžio mėnesį bibliotekoje vyko atviri susitikimai su įvairių profesijų atstovais, kurių dėka moksleiviai, o taip pat ir niekur nesimokantis bei nedirbantis jaunimas, turėjo progą artimiau susipažinti su juos dominančiomis specialybėmis ir taip paskatinti tinkamai valdyti asmeninį karjeros kelią bei priimti sėkmingus sprendimus.
Profesinio orientavimo paslaugos – svarbus ne tik mokymo, bet ir užimtumo politikos elementas. Tai – sudedamoji aktyviai besikeičiančios darbo rinkos politikos dalis, todėl sparčiai kintančiame pasaulyje yra skiriama labai daug dėmesio ugdant jauno žmogaus savarankiškumą ir karjeros valdymo kompetencijas. Nedarbingumas jaunimo tarpe – opi problema, dažniausiai kylanti dėl daugybės priežasčių, tarp jų - ir dėl negebėjimo tinkamai planuoti ir valdyti savo karjerą. Todėl labai svarbu, kad jaunimo pasirinkimas būtų sąmoningas ir tikslingas, o tam gali padėti ir kokybiškos ugdymo karjerai paslaugos, informavimas ir konsultavimas profesiniai ir studijų klausimais.
Balandžio 21 ir 28 dienomis jaunimą į Trakų viešąją biblioteką kvietė svečiai iš Vilniaus Dailės Akademijos, sėkmingiausių Lietuvos IT įmonių, muzikos bei finansų pasaulių, LNK televizijos ir Trakų rajono savivaldybės. Taip pat, minint Nacionalinę bibliotekų savaitę, mokiniai buvo supažindinti su trimis sėkmės istorijomis iš Trakų viešosios bibliotekos.
Svečias iš Vilniaus, UAB „Sandas“ direktorius ir bendrasavininkas Dainius Malachovskis moksleiviams pristatė bene perspektyviausią XXI a. profesinę informacinių technologijų sritį, pabrėžė, kad informacinės technologijos reikalauja ne tik gerų logikos, matematikos bei informatikos žinių, bet taip pat ir daug kūrybiškumo bei lakios fantazijos, kurie itin reikalingi kuriant verslo valdymo sistemas.
Viešnia iš Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos, vyr. finansininkė Renata Sabonienė kalbėjo apie finansus ir ekonomiką, supažindino mokinius su buhalterio profesija, nupasakojo eilinės darbo dienos scenarijų bei papasakojo apie savo tėvų įtaką renkantis profesiją.
Trečiasis svečias iš Vilniaus – perkusininkas bei VšĮ „Afrikos būgnai“ prezidentas Gediminas Mačiulskis jaunuolius pakvietė atsikvėpti po rimtų temų, pasidalino savo ilgamete muzikanto bei muzikos mokytojo patirtimi, paneigė mitą, kad „Lietuvoje labai sunku pragyventi iš muzikanto duonos“ , o taip pat dalinosi įspūdžiais iš kelionių po Afriką, supažindino su Afrikos būgnais ir jų tipais, o vėliau – sugrojo ir improvizacinį kūrinį – biblioteka skambėjo Afrikos ritmu!
Minint Nacionalinę bibliotekų savaitę vyko uždaromasis profesinės orientacijos renginys, jo metu buvo pristatyta bibliotekininko profesija ir net 3 sėkmės istorijos iš Trakų Viešosios bibliotekos. Bibliotekos direktorė Danguolė Banevičienė akcentavo kaip keitėsi bibliotekininko darbas ir bibliotekos įvaizdis. Jai antrino ir Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Loreta Maliužinaitė, teigdama, kad bibliotekininko darbas jau seniai nėra vien tik archyvas ir knygos. Direktorės pavaduotoja Jolanta Abucevičienė įkvėpė jaunimą savo pavyzdžiu – pradėjusi kaip bibliotekininkė, dabar ji ne tik kad yra direktorės dešinioji ranka, tačiau ir Trakų rajono savivaldybės Tarybos narė. Jauniausia Trakų Viešosios bibliotekos kolektyvo narė – vyr. bibliotekininkė Gintarė Tamašauskaitė pasidžiaugė, kad būtent darbas bibliotekoje jai leido tapti su Trakų rajono jaunimu susijusių sprendimų dalimi – Trakų rajono savivaldybės Jaunimo reikalų tarybos nare.
Finaliniame „Kam to reikia?! Apie profesiją ne iš vadovėlio“ renginyje dalyvavo ir Trakų rajono savivaldybės Jaunimo reikalų koordinatorius Andrius Šatevičius, kuris mokiniams pristatė net kelias studijų kryptis – tarptautinį verslą ir finansus bei specialiąją pedagogiką.
Susibūręs jaunimas turėjo progą susipažinti su pirmąją ir kol kas vienintele lietuve, surengusia meno parodą Andoroje, tai – VDA parodų koordinatorė Eglė Bertašienė. Ji pasakojo apie kultūros vadybos studijas ir jų pritaikymą įvairiose srityse, ragino jaunimą siekti užsibrėžto tikslo, rizikuoti ir nebijoti.
Paskutinė, bet ne prasčiausia viešnia iš LNK televizijos – tai garso režisierė Olga Bulygo, pasidalinusi detalėmis, kurios slypi televizijos užkulisiuose, o taip pat akcentavusi gerų garso režisierių stoką, pristačiusi studijų programas bei profesijos darbo alternatyvas.
Per visą Balandžio mėnesį profesinės orientacijos renginiuose apsilankė apie 150 jaunuolių, jie buvo supažindinti su 16 skirtingų profesijų. Renginiuose dalyvavo moksleiviai iš Trakų Vytauto Didžiojo bei Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijų, Trakų Atviros Jaunimo Erdvės savanoriai, Jaunimo Organizacijos Darbas bei Lentvario liberalaus jaunimo judėjimo nariai. Renginiams pasiruošti padėjo Trakų viešosios bibliotekos savanorių komanda – nuoširdžiai dėkojame jiems, visam neabejingam, aktyviai dalyvavusiam jaunimui, bei garbingiems svečiams, kurie skyrė savo laiką, prisidėdami prie šios kilnios ir naudingos idėjos įgyvendinimo.
GINTARĖ TAMAŠAUSKAITĖ,
Trakų viešosios bibliotekos Vyr. bibliotekininkė