Čia aš, Šimas Burbulis. Trakų rajono merė Edita Rudelienė viešai mėgino aiškinti, kad visi rajono piliečiai turi vienodas sąlygas teikti paraiškas gauti sportinių veiklų finansavimui iš savivaldybės, nepriklausomai nuo jų partinės priklausomybės. Su šia rajono vadovės pozicija esu linkęs nesutikti ir dabar paaiškinsiu kodėl.
Apie tai, kaip Trakų rajone yra dalinamos lėšos iš sporto programos, pasisakiau kitoje įžvalgoje „Sportas sveikta, sportas pinigai“, kurią galite rasti interneto portale www.galve.lt. Kažkur esu matęs vieno žmogaus pastebėjimą, kad ko žurnalistai kelia kipišą, jeigu tos sumos yra visai nedidelės vienai projektinei veiklai finansuoti. Iš tiesų, ir man pasirodė labai keista, kad Trakų rajono savivaldybė sporto projektinėms veikloms finansuoti visam rajonui 2018 m. skyrė tik 30 000 eurų, o 2019 m. tik 26 000 eurų. Lašas jūroje, ypač žinant, kad mūsų rajono merė yra sportiška ir propaguojanti sveiką gyvenseną.
Bet viskas nuo pradžių. Kai prekybos centras „Maxima“ planuoja paskelbti akciją, pavyzdžiui, viščiukų broileriams pirkti, tai kas pirmiausia apie tai sužino? Teisingai, „Maxima“ kasininkės ir kiti darbuotojai, kurie pirmieji ir išsirenka geriausias prekes. Jūs ryte atėjęs į parduotuvę randate tai, kas liko. Panašiai projektinės paramos paskirstymas vyksta ir savivaldybėje.
Pirmas momentas
Trakų rajono savivaldybės sporto projektinės veiklos finansavimo konkursas yra skelbiamas kasmet Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu. Arba dar kitaip, nuo įsakymo paskelbimo dienos, teoriškai visi suinteresuoti gyventojai turėtų sužinoti apie galimybę teikti paraiškas finansavimui gauti. Atsiverčiu „teisės aktų paieškos sistemą“ Trakų rajono savivaldybės tinklalapyje www.trakai.lt ir bandau ieškoti tokio administracijos direktoriaus įsakymo. Deja, bet jo paprasčiausiai nėra. „Galvė“ jau bandė klausti administracijos, kodėl į teisės aktų sistemą nėra sudėti visi rajono visuomenei aktualūs direktoriaus priimami įsakymai? Atsakymo nėra. Todėl ir klausiu, kaip eilinė sporto entuziastų kompanija gali sužinoti apie tokį administracijos direktoriaus įsakymą, kuris yra slepiamas nuo visuomenės. Bet juk tas paraiškas kažkas pateikia ir kažkam paskirstoma parama, ar ne? Ir toliau mes matome, kad apie tas paraiškas, pirmiausia, sužino tie, kurie „arčiausiai valdžios“. Vieno tarybos nario asociacija gauna 2 000 eurų paramos, kitų tarybos narių prieš keletą mėnesių suburta asociacija gauna dar 1 500 eurų paramos, toliau eina tarybos narių artimi bičiuliai, kuriems išmokama 3 000 eurų ir t.t. Kaip sakant, sumos nėra įspūdingos, bet faktas lieka kaip blynas – net dėl jų vyksta arši kova ir noras naudotis padėtimi juos priglaudžiant prie savęs. Žiūrint į finansavimo istoriją, matosi, kad kiekvienais metais didžiąją pinigų dalį praktiškai pasiima etatiniai paraiškų teikėjai. Tai nejaugi sportas rajone neprogresuoja ir neatsiranda naujų asociacijų ar būrelių, kurios norėtų gauti savivaldybės paskatą?
Antras momentas
Išsiaiškinome, kad administracijos direktoriaus įsakymas dėl finansavimo konkurso nėra viešinamas. Praktiškai jokie administracijos direktoriaus priimti įsakymai rajono gyventojams neprieinami. Nebent tik informacija apie adresų suteikimus. Pavyzdžiui, Elektrėnų savivaldybės administracijos direktorius yra atviresnis visuomenei, nes jo priimamų įsakymų įvairovę galima susirasti viešoje erdvėje. Tiesa, apie 2019 m. sporto veiklų finansavimą visgi buvo paskelbta bendroje interneto tinklalapio erdvėje www.trakai.lt, skiltyje „naujienos“, bet ta skiltis taip greitai užpildoma naujomis žinutėmis, kad aktuali informacija slenka į apačią ir jau lieka neaktuali, nes jos tiesiog nesimato. Reikia būti šios srities žinovui arba etatiniam dalyviui, kad tu suprastum, jog kažkuriuo metu bus skelbiamas kvietimas dalyvauti paraiškų teikimui. Be to, informacija buvo paskelbta 2019-06-20 dieną, o paraiškoms pateikti yra sutiekiamas juokingas šešių dienų terminas, kuris sueina 2019-06-26. Mano manymu, tai yra visiškai neadekvatus terminas, ypatingai, jeigu tu pirmą kartą nori pamėginti sudalyvauti tokiame projekte, kur reikia pildyti paraiškas ir teikti skaičiavimus su pagrindžiančiais dokumentais. Galiausiai užkliūna ir tai, kad Trakų rajono savivaldybė ir merė deklaruoja, kad visą aktualią informaciją galima rasti jų facebook paskyroje. Kiek žiūrėjau, tačiau informacijos apie galimybę teikti paraiškas sporto programoms surasti buvo sunku.
Trečias momentas
Pasirodo, VšĮ Confero, kurios direktorė yra taip pat ir Trakų rajono merės Editos Rudelienės patarėja Evelina Kislych – Šochienė, gavo 1 800 eurų iš rėmėjų lėšų, pagal administracijos direktoriaus įsakymą „Dėl Trakų miesto šventės „Trakų vasara 2019“ priemonių finansavimo“. Ir vėl turiu klausimą – kas tai per direktoriaus įsakymas?! Kodėl jis nėra skelbiamas viešoje teisės aktų paieškoje? Kodėl apie jį nežino rajono bendruomenė, bet padėtimi geba pasinaudoti „arti valdžios“ esantys asmenys?! Vien iš direktoriaus įsakymo pavadinimo belieka interpretuoti, kad savivaldybė susirinko lėšas iš įvairių rėmėjų, o vėliau pasidalino tarp savivaldybės darbuotojų įsteigtų viešųjų įstaigų (?). Bet jeigu aš negriežiu smuiku ir negroju pianinu, bet gerai pučiu kontrabosu, tai kokios mano galimybės gauti paramą pagal tokį direktoriaus įsakymą? Dar niekas neskuba administracijos kaltinti korupcija, bet tegul tas deklaruojamas skaidrumas pagaliau pasimato realybėje – tegul padaro taip, kad mes visi matytume direktoriaus priimamus įsakymus su rajono valdymu susijusiais klausimais.
Štai taip...
Atrodytų nu tikrai tokios juokingos sumos yra skiriamos rajono sporto finansavimui, bet ir čia pyragas raikomas ne pagal lygiateisiškumo principus, bet pagal turimas landas ir pažintys. Vienoje vietoje susirinkai trupinių, kitoje vietoje susirinkai ir žiūrėk, kad jau visai gerai gyvenasi. Tikrai per smulkus atvejis, kad jį tirtų institucijos „iš aukščiau“, todėl belieka sveika ironija ir tuščia viltis, kad tokios nesąmonės kada nors baigsis.