Artėjant šiltajam metų sezonui vis daugiau žmonių nori padailinti savo kūno formas ir skuba į sporto klubus. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį besilankant sporto klube?
Sporto klubai suteikia lankytojams galimybę naudotis jų teikiamomis paslaugomis, tačiau nevertina šių paslaugų įtakos konkretaus lankytojo sveikatai, taip pat negarantuoja jų teigiamo poveikio. Lankytojai, prieš pradėdami naudotis kurio nors sporto klubo teikiamomis paslaugomis, turėtų įsitikinti, kad jo sveikatos būklė leidžia jam lankyti sporto klubą bei naudotis jo teikiamomis konkrečiomis paslaugomis, rekomenduojama pasitikrinti sveikatos būklę bei pasitarti su gydytoju. Sporto klube pratybas (užsiėmimus, treniruotes) vedantys asmenys turi turėti specialųjį kūno kultūros ir sporto išsilavinimą (sporto krypties aukštąjį išsilavinimą) patvirtinančius dokumentus ar Kūno kultūros ir sporto departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės išduotą kūno kultūros ir sporto veiklos leidimą.
Nuo 2013 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo nauja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2013 m. gegužės 27 d. įsakymu Nr. V-551 patvirtinta Lietuvos higienos norma HN 123:2013 „Sporto klubo paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“. Šioje higienos normoje nustatomi sporto klubų paslaugų sveikatos saugos reikalavimai.
Sporto klubo paslaugų teikėjas paslaugų vartotojui privalo suteikti tikslią, išsamią ir teisingą informaciją apie teikiamas paslaugas, saugų įrangos, inventoriaus, įrankių naudojimą, su konkrečiomis paslaugomis susijusią galimą riziką vartotojo sveikatai, galimas pasekmes, supažindinti jį su vidaus tvarkos taisyklėmis. Ši informacija vartotojui turi būti suteikta prieš jam pradedant lankyti sporto klubą.
Sporto klubų paslaugų teikimo patalpos, jose esantys įrenginiai turi būti saugūs, techniškai tvarkingi, įrengti ir prižiūrimi taip, kad juos naudojant būtų išvengta nelaimingų atsitikimų. Treniruoklius, dviračius, sporto įrankius ir kt. reikia valyti po kiekvieno užsiėmimo. Daugumoje sporto klubų, užsiėmimams vykstant srautais, to padaryti yra neįmanoma, todėl reikėtų stengtis inventorių valyti kuo dažniau bei darbo dienos pabaigoje.
Svarbu, kad būtų tvarkingi, švarūs gerai prižiūrimi dušai. Netvarkinguose dušuose, persirengimo kambariuose per sporto įrenginius galima užsikrėsti niežais, odos ir nagų grybeliu. Dušo patalpų grindys, dušo patalpose esantys kilimėliai turi būti valomi ir dezinfekuojami fungicidiniu poveikiu pasižyminčiomis (naikinančiomis grybelių sukėlėjus) priemonėmis.
Legioneliozės profilaktikai svarbu, kad karštas vanduo būtų nuolat tiekiamas į dušo patalpas, tualetuose įrengtas praustuves, persirengimo patalpas (jeigu juose įrengtos praustuvės). Karšto vandens čiaupe temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 50°C. Paslaugų teikėjams primename, kad kas 3 mėnesius karšto vandens tiekimo sistemoje vandens temperatūra turi būti profilaktiškai pakeliama iki ne žemesnės kaip 66° C temperatūros ir išlaikoma ne trumpiau kaip 25 min. Sporto klubo paslaugų teikėjas ne rečiau kaip vieną kartą per metus turi atlikti geriamojo vandens (šalto ir karšto) mikrobiologinį tyrimą legionelėms nustatyti.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro Trakų skyriaus darbuotojai atkreipia dėmesį į tai, kad lankytojams būtina atsakingai rinktis sporto klubą. Prieš įsigyjant abonementą reikėtų pasidomėti, ar pasirinktas sporto klubas teisės aktų nustatyta tvarka užregistravęs veiklą, ar turi leidimą – higienos pasą.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro Trakų skyrius