Trakų rajono švietimo sistemą krečia skandalas. Trakų vaikų darželiui „Obelėlė“ ir Trakų rajono savivaldybės švietimo skyriui teks aiškintis Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai, Seimui, Specialiųjų tyrimų tarnybai ir net Prezidentūrai. Nors priežastis – vieno priešmokyklinio amžiaus berniuko istorija, tarnybas ir žiniasklaidą pasiekia vis daugiau Trakų rajono švietimo įstaigų darbu nepatenkintų tėvų skundų.
Įskundė Vaiko teisių apsaugos tarnybai
Netylėti ragina Trakų rajono gyventoja Erika Slavinskaitė, kurią palaiko į įvairias Trakų rajono ugdymo įstaigas savo atžalas leidžiantys, tačiau viešumo vengiantys tėvai.
Teisininkų pagalbą pasitelkusi Erika kviečia susisiekti su ja visus tėvus ar globėjus, kurių vaikai yra vienaip ar kitaip yra nukentėję ugdymo įstaigose. Eriką galima pasiekti socialiniame tinkle facebook ( Erika Ka) arba elektroniniu paštu erika.slavinskaite@gmail.com
Erikos istorija paprasta. „Sūnus darželio nelankė, turėjome gydytojo pažymą, bet sulaukėme darželio auklėtojos skambučio. Ji pakeltu tonu sakė, kad mus perduos vaikų teisių tarnybai, kad sūnus nelanko darželio“, – pasakojo Erika. Ir iš tiesų, tvarkingą ir niekada į specialistų akiratį nepatekusią šeimą aplankė Vaiko teisių apsaugos specialistai. Jie nerado prie ko prikibti, todėl Erikos šeima įsitikinusi, kad taip buvo bandyta ją įbauginti ir pamokyti.
Kadangi priešmokyklinis ugdymas yra privalomas, darželis atsakė, kad tiesiog rūpinosi vaiko gerove, o sprendimą kreiptis į vaiko teisių apsaugos tarnybą priėmė Vaiko gerovės komisijos posėdyje.
Tiesa, darželis nutylėjo, kad šioje komisijoje dirba savivaldybės tarybos narys, kurio draugės vaikas taip pat lanko tą pačią vaikų darželio grupę, ir kuri E. Slavinskaitei pasiūlė neieškoti teisybės, o tiesiog atsiimti vaiką iš darželio bei pasistengė, kad rajono Švietimo skyrių pasiektų tėvų pasirašytas raštas, kad tėvai darželio auklėtoja yra patenkinti.
Tačiau Erika nusiteikusi ryžtingai. Teisinių žinių nestokojanti moteris dėl šios situacijos kreipėsi į įvairias valstybės institucijas, taip pat ir Prezidentūrą.
„Sulaukiau skambučio iš Prezidento patarėjos, kuri patikino, kad situaciją seks. Ji man padėkojo už pilietiškumą, kad nenuleidžiu rankų“, – kalbėjo E. Slavinskaitė ir pridūrė, kad teisinėje kovoje ji atstovaus ne savo sūnaus, o visų Trakų rajono vaikų interesams.
Savivaldybė atsakė - problemų nėra
E.Slavinskaitė pasakojo, kad nerimą jai kėlė ir tai, kad sūnaus grupėje yra vaikas, kuris galimai muša kitus vaikus, bet užkirsti kelią tokiam elgesiui neskubama: „Tas vaikas yra žinomo trakiečio sūnus. Prašiau auklėtojos atkreipti dėmesį į nederamą elgesį, bet ši teigė, kad vaikas nesimuša.
„Ko bepaklaustum atsakingų asmenų Trakuose – viskas vyksta pirmą kartą, anksčiau nusiskundimų negauta, problemų nepastebėta, tačiau tai netiesa. Tėvai tiesiog bijo skųstis ir yra priversti tylėti bei taikytis su situacija, kuri primena gilų sovietmetį. Vaikai neturi kentėti patyčių, skriaudų, o pedagogai negali skirstyti vaikų pagal tėvų socialinę padėtį, viešai komentuoti jų sugebėjimų. Laikas prapjauti šitą švietimo sistemos pūlinį“, – sako formaliu Trakų rajono savivaldybės Švietimo skyriaus atsakymu pasipiktinusi moteris.
Panašų ilgą raštą – atsakymą, kad situacija ištirta ir problemų nerasta, jai suraitė ir Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorius pedagoginį išsilavinimą turintis Andrius Šatevičius.
Merė Edita Rudelienė, ne kartą anksčiau klausta apie Trakų rajono švietimo reikalus, ir šį kartą patylėjo – jos atsakymo dėl situacijos vertinimo nesulaukta.
Švietimas – paskutinėje vietoje?
Kad Trakų rajono švietimo įstaigose kažkas negerai, kalbama jau seniai. „Galvė“ skaito tėvų laiškus ir gali patvirtinti, kad priėmimo į vaikų darželius sąrašai pildomi pieštuku ir keletą kartų koreguojami, tad į šias ugdymo įstaigas priimami toli gražu ne visų rajono gyventojų atžalos.
Nors oficialiai uždraustos, ugdymo įstaigose vis dar klesti rinkliavos iš tėvų. Nors skambiai skelbiama apie patyčių prevenciją, šis įsisenėjęs reiškinys nesitraukia, nes nei pedagogai, nei ugdymo įstaigų vadovai, išgirdę nusiskundimų, nėra linkę apie tai pranešti specialistams ir dažniausiai stengiasi nemalonius dalykus paslėpti ir nutylėti.
Nors dauguma ugdymo įstaigų turi savo interneto svetaines, jose nėra atsakymų į aktualiausius klausimus, o bet kokie tėvų klausimai sulaukia didžiausios ugdymo įstaigų administracijos priešpriešos ir yra vadinami skundais.
Nors Trakų rajono savivaldybė pasigyrė, kiek abiturientų pernai geriausiai išlaikė egzaminus, čia ir vėl nutylėjo, kad Trakų rajono abiturientų rezultatai iš tiesų yra tragiški. Matematikos egzamino neišlaikė beveik pusė, o lietuvių kalbos ir literatūros egzamino – beveik kas ketvirtas mūsų rajono abiturientas. Drąsesni mokiniai skundžiasi, kad nesulaukia pedagogų pagalbos, nes ji teikiama tik už pinigus, jei išgali susimokėti už konsultaciją.
Nei Trakų rajono merė, nei savivaldybė nekomentavo, koks gelbėjimo planas rengiamas, kad tokia situacija nepasikartotų ir ar skęstančių abiturientų reikalas ir vėl neliks jų pačių problema.
Iš Trakų veja ne tik ugdymo rezultatai ir patyčios
Trakų rajono darželinukų ir moksleivių tėvai pastebėjo, kad savivaldybė itin mažai dėmesio skiria švietimui ir visai neatstovauja savo ugdytinių ir jų tėvų interesų ir finansine prasme.
Užpernai Trakų rajono savivaldybė nesugebėjo parengti nemokamo maitinimo tvarkos priešmokyklinio amžiaus vaikams ir pirmokams, nors lėšas jų maitinimui skyrė Vyriausybė.
Tuomet Trakų rajono savivaldybė pasiteisino valdiškai, kad neva nespėjo pasiruošti ir kad šis projektas nebuvo privalomas, todėl tų pinigų nepasiėmė. Nors dauguma šalies savivaldybių (51 iš 60) finansavimu pasinaudojo ir sugebėjo pasirūpinti savo mažųjų maitinimu taip palengvindamos tėvams finansinę naštą.
Taip pat nesunku pastebėti, kad kitos savivaldybės padengia tėvams prailgintos grupės, kai vaikai lieka mokykloje po pamokų, apmokėjimo išlaidas ir net visiems – nuo pirmos klasės iki abiturientų, neskirstydami į socialiai remtinus ar ne, dovanoja mokinio reikmenų krepšelius. Panašiomis dovanomis Trakų rajone džiaugiasi tik lenkiškų mokyklų ugdytiniai, kuriuos remia Lenkijos respublika.
Tiek prasti ugdymo rezultatai ir bloga emocinė atmosfera, tiek finansinių reikalų neskaidrumas stumia Trakų rajono švietimo sistemą į bedugnę – vis daugiau tėvų nusprendžia savo vaikus vežioti į sostinės ugdymo įstaigas.
