
Šiemet sukanka 75 metai, kai žlugo pirmoji Lietuvos Respublika. 1939 m. Vokietijos ir SSRS nepuolimo sutartis (Molotovo-Ribentropo paktas) ir jos slaptieji protokolai nusakė dviejų agresorių sandėrį, lėmusį Antrąjį pasaulinį karą, neutralių Baltijos valstybių, tarp jų ir Lietuvos, nepriklausomybės praradimą penkiasdešimčiai metų. Lietuva buvo atiduota Sovietų sąjungos įtakon. 1940 m. birželio mėn. prasidėjo sovietų okupacija, pusšimčiui metų izoliavusi Lietuvą nuo laisvojo pasaulio, atnešusi totalitarinį sovietinį režimą, trėmimus, lagerius.
Su okupacijos pradžia prasidėjo ir Lietuvos gyventojų genocidas. Vien 1940 m. birželio 15 –1941 m. birželio 22 d. buvo įkalinta, nužudyta, ištremta per 23 tūkst. Lietuvos gyventojų.
Birželio 14 d. Lietuvoje minima kaip Gedulo ir vilties diena. 1941 m. birželio 14 d. Sovietų sąjungos represinės struktūros pradėjo masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į atokias šiaurinės sovietų sąjungos teritorijas. Vien birželio 14–18 d. iš Lietuvos buvo ištremta per 18 tūkst. gyventojų. Birželio 14-ąją pradėta masinė Lietuvos gyventojų trėmimo akcija tapo lietuvių tautos skausmo simboliu.
Minėdami šią datą tikime, kad birželio 14-oji ne tik tautos gedulo, bet ir vilties diena. Nes kas, jei ne Viltis palaikė mūsų žmones tremtyje? Jie tikėjo, jie vylėsi, kad grįš, nors ir ne visi. Vilties šauksmas įdėtas tremtinių lūpomis į jų poeziją, knygas, atsiminimus. Viltis, kad tai niekuomet nepasikartos mus jungia šiandien. Ji kaip niekad stipri jei atmename, perduodame ją iš kartos į kartą.
Tradicinis renginys Trakų viešojoje bibliotekoje, skirtas Gedulo ir Vilties dienai, kasmet sukviečia Trakų rajono tremtinius ir politkalinius į susitikimą. Dalijamasi prisiminimais, skaitoma Trakų rajono literatų ir tremtinių poezija. Praeitais metais buvo pristatyta Z.Ramanausko knyga „Gyvenimo džiaugsmai ir negandos“. Nors kasmet ir netenkame daugelio iš grįžusiųjų, bet jie su mumis, nes atmename, nes tai svarbu ir jauniems žmonėms.
Tai liudija ir „Misija Sibiras“ – unikalus projektas, vykstantis nuo 2006 m. Organizuojamos kelionės į lietuvių tremties vietas, tremtinių kapų tvarkymai, susitikimai su vis dar Sibire gyvenančias lietuviais.
2013 metų rugpjūtį 8 žygeiviai išvyko į dviejų savaičių ekspediciją „Vorkuta‘13“, skirtą paminėti 60-ąsias Vorkutos kalinių sukilimo metines, aplankyti ir sutvarkyti lietuvių tremtinių kapus. Ekspedicijos dalyviai LR Seimo narys Paulius Saudargas ir politologas Laurynas Kasčiūnas su malonumu sutiko dalyvauti renginyje Trakų viešojoje bibliotekoje ir pasidalinti šios ekspedicijos ispūdžiais bei nuveiktais darbais.
Kviečiame Trakų rajono tremtinius, politinius kalinius, visus kurie nėra abejingi mūsų istorijai atvykti į SĄŠAUKĄ birželio 12 d. 15 val. Trakų viešojoje bibliotekoje.
Jei atmename – vadinasi esame.
I. Jocienė, Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė