Turbūt kiekvienas žmogus, daugiau ar mažiau besidomintis politika ar politiniais procesais, pirmiausia turi skirti politines idėjas ar politines doktrinas, kurioms atstovauja tam tikros politinės partijos. Kodėl šis klausimas yra svarbus ir netgi, galima būtų teigti, pamatinis? Nes praktika rodo, kad klausiant žmogaus, atrodo, visai paprasto klausimo, pavyzdžiui, „Kodėl Jūs balsavote už vieną ar kitą partiją?“ ar „Kodėl Jūs norite tapti tam tikros partijos nariu?“, galima išgirsti labai įvairių atsakymų. Dažnai pasitaikantys atsakymai yra šie: „Patinka tam tikros politinės asmenybės ir jų bruožai.“ „Gražiai kalbėjo.“ „Draugai ir pažįstami balsavo.“ „Tikimės geresnio gyvenimo.“ ir panašiai.
Visi šie išvardinti teiginiai yra reikšmingi. Tačiau žmogus atiduodamas savo balsą ne už vertybes, kurioms atstovauja partijos, o už kandidato asmenines savybes, daro klaidą, nes jo pasirinkimas priklausys ne nuo konkretaus žmogaus bruožų, o nuo visos partijos veiklos, jos vertybių ir krypčių.
Seniausios visuomenėje egzistuojančios politinės doktrinos yra konservatizmas (dešinieji), liberalizmas (centro) bei socializmas (kairieji). Socializmo doktrina neturi nieko bendro su radikaliomis marksizmo ir komunizmo dogmomis – Vakarų pasaulyje ji yra tapatinama su socialdemokratija.
Politinė tikrovė įvairi. Kiekviena politinė partija tvirtina, kad būtent jos idėjos ir vertybės yra priimtiniausios didžiajai visuomenės daliai. Žmonės, žinantys bei galintys atskirti politinės ideologijos vertybes, racionaliai renkasi ir palaiko vieną ar kitą sau priimtiną valdžią. Bet didelė visuomenės dalis nemato pamatinių minėtų doktrinų skirtumų. Pavyzdžiui, žmogus, norėdamas permainų, siekdamas socialinio teisingumo, solidarumo, paprastos socialinės gerovės atiduoda savo balsą konservatoriams ar liberalams, kas yra mažų mažiausiai keista, nes konservatizmo idėja paremta tradicijomis ir stipria, ne žmogaus, bet valstybinės valdžios nuostata, o šiuolaikinių liberalų pagrindinis rūpestis – ne paprastas žmogus, o laisvos rinkos dėsniai ir verslo problemos.
Tuo tarpu socialdemokratų svarbiausias rūpestis visada buvo ir bus žmogus. Todėl visa valstybės sistema turi būti orientuota į socialinį teisingumą, solidarumą, socialinę ir ekonominę gerovę, nes paprastam žmogui būtent tai ir yra svarbiausia. Atsižvelgiant į mūsų šalies liberalų bei konservatorių partijų atliktus darbus, galima teigti, kad jų svarbiausias rūpestis yra tik stambaus kapitalo problemos, o paprastam žmogui lieka tik veržti diržus, taupyti sumažintą darbo užmokestį, pensijas ir socialines išmokas. Tai daugumai mūsų šalies gyventojų tapo tikra katastrofa. Socialdemokratai, turėdami tokį konservatorių ir liberalų palikimą, per pusantrų metų intensyvaus darbo Vyriausybėje, įvykdė daug pastebimų pokyčių:
Vienas iš pirmųjų sprendimų buvo iki 1000 Lt padidinti minimalią mėnesinę algą, tai didžiausias darbo užmokesčio augimas per pastaruosius penkerius metus;
Jau vykdomas Konstitucinio teismo sprendimas, dar šiemet pradėti kompensuoti konservatorių ir liberalų Vyriausybės sumažintų pensijų dalį;
Sumažintos dujų kainos. Dėl to jau šiemet nuo liepos 1 d. vartotojai gauna mažesnes sąskaitas už suvartotas dujas;
Vykdoma daugiabučių namų renovacijos programa;
Per praėjusius metus 4.8 proc. sumažintas jaunimo nedarbas;
Pertvarkytas šilumos ūkis;
Sustabdytas neribotas saulės elektrinių įrengimas;
Elektros kaina vartotojams buityje sumažėjo net 3 ct/kWh;
Ir atlikti kiti mūsų šalies gyventojams svarbūs darbai.
Aptartos pagrindinių politinių doktrinų idėjos bei įgyvendinti darbai, leidžia Jums patiems pasirinkti, kuri idėja Jums yra priimtiniausia ir kas, Jūsų manymu, ne žodžiais, o darbais, geriausiai sugebės atstovauti paprasto žmogaus interesus, gerinant jo gyvenimo kokybę.
Tikimės, kad šis straipsnis padės Jums rasti tinkamą kelią, atsidūrus politinių idėjų kryžkelėje.
Natalija Narkevič ir Irena Kalkienė