
[caption id="attachment_26766" align="aligncenter" width="467"]
Akimirka iš šventinių renginių Aukštadvaryje[/caption]
Aukštadvaryje – 2018 m. Lietuvos mažojoje kultūros sostinėje buvo labai kruopščiai pasiruošta Lietuvos Valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimui. Jau iš anksto mokyklų, įstaigų ir bendruomenės namų langai pasipuošė tautinių spalvų karpiniais, o bendruomenės namų balkonas – Lietuvos trispalve.
Centrinėje Aukštadvario miestelio Vilniaus gatvėje ant apšvietimo stulpų plevėsuojančios vėliavėlės kėlė šventinę nuotaiką. Miestelio skverelyje pastatytas stendas „Atkurtai Lietuvai – 100“, o Aukštadvario miestelio bibliotekoje eksponuojama paroda ,,Aukštadvaris Lietuvos Valstybės kontekste“. Nuostabūs šventiniai minėjimai, skirti Lietuvos Valstybės atkūrimo šimtmečiui nuskambėjo Aukštadvario mokyklos-darželio „Gandriukas“, Aukštadvario gimnazijos, žemės ūkio mokyklos, Bijūnų daugiafunkcio centro, Čižiūnų socialinių paslaugų centro bendruomenėse.
Ir štai atėjo šventinis Vasario 16–osios rytmetis. Seniūnijos gyventojai savo gyvenamuosius namus, daugiabučių balkonus apdabino Lietuvos trispalvėmis. Skambant bažnyčios varpui, buvo organizuojama iškilminga eisena su 100 Lietuvos trispalvių nuo Aukštadvario miestelio centrinės aikštės
iki bažnyčios, kurioje dalyvavo aukštadvariečiai ir svečiai. Mus pasveikinti atvyko ir iškilmingoje
eisenoje bei Šv. Mišiose dalyvavo Trakų rajono savivaldybės Merės pavaduotoja Marija Puč, tarybos narė Nijolė Ramoškienė.
Savo parapijiečius ir svečius pasitiko įspūdingai pasipuošusi Aukštadvario Kristaus Atsimainymo bažnyčia. Lietuvos trispalvės spalvomis degė 100 žvakių, ant specialaus kupolo plevėsavo 100 vėliavėlių, o prie Dievo stalo puikavosi jubiliejinė puokštė su tautiniu akcentu. Šv. Mišias už Tėvynę Lietuvą aukojo monsinjoras Vytautas Kazys Sudavičius, vargonavo Trakų meno mokyklos direktorės pavaduotoja Justina Orlovskytė. Šv. Mišių metu prie Altoriaus buvo nešamos atnašos su gražiausiais linkėjimais Tėvynei Lietuvai.
Po Šv. Mišių buvo sudalyvauta visuomeninėje akcijoje „Uždek žvakutę ant savanorio kapo“. Akcijos metu gėlių puokštės ir uždegtos žvakutės padabino Lietuvos savanorių, palaidotų Aukštadvario II-se kapinėse, bažnyčios šventoriuje palaidotų kunigų kapus. Uždegtų žvakių šviesa apšvietė ir tremtinių kančioms atminti pastatytą kryžių bažnyčios šventoriuje.
Visi šventės dalyviai skubėjo į Aukštadvario žemės ūkio mokyklos aktų salę, kur vyko jubiliejinis koncertas „Apkabinkime Lietuvą meile ir viltimi“. Įeinančius šventės dalyvius pasitiko Aukštadvario gimnazijos dūdelių ansamblio liejamos melodijos ( mokytoja Aldona Stankevičienė) . Salė buvo pilnutėlė žmonių.
Renginio pradžioje buvo iškilmingai įnešta Aukštadvario gyventojų Veronikos ir Raimondo Pilipavičių per sovietų okupacijos metus išsaugota Lietuvos trispalvė. Manoma, kad ši vėliava 1940 m. plazdėjo ant Valstybės teismo pastato Kaune. Sąjūdžio metais ir pirmaisiais Atkūrimo Lietuvos Valstybės metais ji jau plevėsavo Aukštadvaryje. Ši vėliava yra saugoma kaip brangiausia buvusių mokytojų Pilipavičių šeimos relikvija.
Jubiliejinę šventę pradėjo patys mažiausi aukštadvariečiai. Renginį vedė Aukštadvario gimnazistė Ieva Baškevičiūtė ir žemės ūkio mokyklos mokinys Deividas Rimka. Aukštadvario mokyklos-darželio „Gandriukas“ mokiniai Aurėja Dudytė ir Matas Daunoravičius skaitė savos kūrybos eiles, skirtas Tėvynei Lietuvai.
Visų dėmesį prikaustė išsamus istorikės, Aukštadvario regioninio parko kultūrologės Ritos Balsevičiūtės pranešimas „Lietuvos valstybės šimtmečio kelias“. Rita pabrėžė, kad: „Aukštadvariečiai, stipriai jausdami karo bei pokario gilias žaizdas, nebuvo abejingi laisvės siekiui. Iš prigimties nešiodami laisvės ugnį krūtinėse, tikėjo Lietuvos ateitimi. Darbą mylinti tauta niekada nepražuvo. Negalima teigti, kad sovietmečiu viskas buvo tik griuvėsiai. Iš po sunkių priespaudos akmenų išdygo drūti medžiai ir sulapojo. Aukštadvario apylinkėse užaugo menininkai, mokslininkai, daktarai. Jų darbus šiandien galime dėti ant garbingo Lietuvos šimtmečio stalo. Tai archeologo Prano Kulikausko, gydytojo Stasio Biziulevičiaus, profesoriaus Mečislovo Randamansko, dailininko Kęstučio Kasparavičiaus, kovo 11-osios Lietuvos Nepriklausomybės akto signataro Bronislovo Genzelio darbai. Šie žmonės garsina Lietuvą pasaulyje. O kur dar visi garbingi jų mokytojai, poetai ir sąžiningi paprasti darbininkai, savo gyvenimu rodę dorus pavyzdžius jaunimui. Taip dirbdami ir nešiodami vasario 16-osios trispalvę širdyse, aukštadvariečiai prisidėjo prie antrojo, kovo 11-osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto gimimo. Lietuvos Sąjūdis arba dainuojanti revoliucija gimė ir mažuose miesteliuose. Lietuvos kaimas, kaip ir kitais svarbiais istoriniais momentais atidavė duoklę Tėvynei“. Tylos minute buvo pagerbti žuvusieji už Tėvynę Lietuvą.
Tęsiant koncertinę programą, susirinkusius džiugino Trakų meno mokyklos Aukštadvario choreografijos jaunučių liaudiškų šokių grupės atlikti šokiai (vad. Akvilė Prakapienė). O po jų šventės dalyvių širdis tiesiog sudrebino Vilniaus įgulos karininkų Ramovės vyrų choro ,,AIDAS“ atliekamos patriotinės dainos (vad. Tadas Šumskas).
Šventės metu buvo pasveikinti aukštadvario seniūnijos gyventojai ir svečiai, gimę vasario 16 dieną: choro „Aidas“ vadovas Tadas Šumskas, Aukštadvario seniūnijos Bijūnų kaimo gyventoja Marijona Kulešienė, švenčianti 85-rių metų jubiliejų, aukštadvariečiai Laimutė Verseckienė, Algimantas Ramaneckas ir Aukštadvario mokyklos – darželio mokinė Akvilė Bielskutė.
Aukštadvario žemės ūkio mokyklos socialinė pedagogė metodininkė Nijolė Zubrickienė pristatė savo inicijuotą projektą „ Lietuvos Valstybės atkūrimo 100-metis“, kuriame buvo atrinkti šiuo projektu inicijuoti Aukštadvario seniūnijos gyventojų gražiausi palinkėjimai Tėvynei Lietuvai.
Mielieji, šventinės akimirkos baigėsi, tačiau visa tai ilgam išliko kiekvieno Aukštadvario seniūnijos gyventojo, kraštiečio ar svečio širdyje. Juk mes esame LIETUVA, o LIETUVA – tai mes. Tegul meilė Tėvynei ilgam išlieka mūsų širdyse.
Nuoširdžiai dėkoju rėmėjams ir Lietuvos jubiliejinio gimtadienio organizatoriams: Trakų rajono savivaldybės administracijai, Trakų kultūros rūmų Aukštadvario padalinio administratorei Teresei Mikutavičienei, profesoriui Mečislovui Rondomanskui, verslininkui Ovidijui Šovai, kraštietėms Irenai Garčinskaitei ir Vandai Sindaravičiūtei - Bičkauskienei, asociacijai „Aukštadvario žiburiai“ ir Aukštadvario seniūnijos kolektyvui, kurių dėka Taip įspūdingai pasitikome Lietuvos Valstybės atkūrimo 100-tį.
JADVYGA DZENCEVIČIENĖ,
Aukštadvario seniūnė
