Trakiečio režisieriaus Roberto Čutos spektaklis sulaukė didžiulio žiūrovų palaikymo. Iš atokiausių Trakų rajono vietovių atskubėję teatro gerbėjai liko patenkinti – netrūko komiškų scenų, progų pasijuokti iš pjesės herojų, o kartu gal ir iš savęs ar kaimyno.
Jubiliejinė premjera
„N.Gogolio „Vedybos“ – dar vienas novatoriškas, neeilinis įvykis Trakų Karališkojo teatro repertuare, - sakė Trakų Karališkojo teatro režisierė Irena Jocienė. - Tai 30-oji premjera. Smagu, kad režisierius XIX a. istoriją papasakoja nūdienos spalvomis. Piršlybų veiksmas, režisieriaus sumanymu vykstantis prekybos centre, dar kartą primena, kad viską galima įsigyti iš prekeivių, bet prekiaujančių tikrais jausmais ir draugais nėra. Netikėta scenografija - kabanti lova, leidžia žiūrovui taip pat įsijungti į kūrybos procesą ir palyginti savo fantazijas su galutiniu režisieriaus sprendimu. Tiek scenos veteranai, tiek nauji teatro aktoriai sukūrė išties nepamirštamus ir originalius personažų charakterius. Džiaugiuosi, kad toks spektaklis atsirado teatro repertuare ir, žinoma, naujais aktoriais įsiliejusiais į kolektyvą“.
Be Trakų Karališkojo teatro senbuvių – I.Jocienės, D.Juraitienės, M.Bliujienės, K.Vilkausko, J.Vaškelio, R.Čutos, „Vedybose“ Trakų Karališkojo teatro scenoje debiutavo B.Reinataitė, T.Antanavičius, G.Jakubauskas, M.Matusevičius.
Aktuali klasika
Ir po beveik dviejų šimtmečių N.Gogolio pjesė „Vedybos“ (1833 m.) stebina savo unikalumu.
Vienus ji žavi kaip istorija apie nepageidaujamą vienatvę ir meilės troškimą, apie pasirinkimo apgaulingą žavesį ir baimę, kiti joje pastebi ir aktualią politinę satyrą.
N.Gogolio „Vedybose“ nuotaka turi pasirinkti vieną iš keturių jaunikių, lyg rinkėjai – vieną iš galimų kandidatų per rinkimus į valdžią. „Visi keturi spektaklio herojai – kandidatai į jaunikius turi po kelis gerus bruožus, o nuotaka norėtų imti iš kiekvieno po gabaliuką ir sulipdyti idealų sutuoktinį, - sakė R.Čuta. - Taip nepadarysi, tad ji sugalvoja išsirinkti kandidatą ne skaičiuodama balsus ar teigimas puses, bet traukdama burtus. Galbūt burtai būtų geriausias būdas rinkti valdžią ir dabar, bet viskas baigiasi tuo, kad, kaip paaiškėja, pasirenkamas pats netinkamiausias, bet labiausiai reklamuotas kandidatas“.
Stebint spektaklį rinkimų į savivaldybės tarybą išvakarėse, nejučiomis piršosi mintis – juk iš tiesų, rinkimai – tarsi liaudies vedybos su įsipiršusiais politikais, kuriems patikime vieną ar kelias kadencijas dalyvauti mūsų gyvenime, nesusimąstydami apie pasekmes.
Neįtikima – akivaizdu
XIX a. pirmoje pusėje N.Gogolis „Vedybas“ įvardijo ne kaip komediją, o kaip visiškai neįtikimą dviejų dalių įvykį. Kas šioje pjesėje tokio neįtikėtino? „Pagrindiniam herojui tingiai svarstant - vesti ar nevesti? - mat „gyveni, gyveni, ir taip pagaliau šlykštu pasidaro“, prasideda kažkokia velniava, ir pjesės veikėjai priima patiems neįtikimus sprendimus, ima elgtis neadekvačiai, - sako režisierius. - Man neįtikima, kad galiausiai aš tas „Vedybas“ pastačiau. O kiek visa istorija atrodė neįtikima – tegu sprendžia žiūrovai“.
Iš tiesų, gal daugeliui žiūrovų - neįtikima, kad šiais laikais dar yra žmonių, kurie nesivaiko materialinės naudos ir sugeba aukoti savo laiką ir energiją kūrybai, kuria gali pradžiuginti ir šiek tiek praskaidrinti mūsų kasdienybę. Neįtikima, bet faktas – režisierius R.Čuta – bedarbis. Daugeliui „neįtikima“ sužinoti ir tai, kad keturi iš dešimties aktorių, vaidinusių šioje premjeroje – debiutantai.
Brandino 20 metų
Diplomuotas režisierius Robertas Čuta, po studijų Klaipėdos Universitete daugelį metų dirbo žurnalistu Klaipėdos krašto laikraštyje „Klaipėda“. Grįžęs į Trakus – Trakų rajono laikraštyje „Trakų žemė“, vėliau žurnalistu ir redaktoriumi Trakų ir Elektrėnų laikraštyje „Galvė“. Režisieriaus talentui išbandyti vis pritrūkdavo progų ir laiko. Nuo studijų laikų režisierių apsėdusi idėja pastatyti N.Gogolio pjesę „Vedybos“. Tai buvo vienas iš diplominio darbo sumanymų, tačiau tuomet nerado reikalingų pjesei suvaidinti aktorių. Vizija pastatyti N.Gogolio „Vedybas“ režisieriaus neapleido apie dvidešimt metų. Keitėsi mintyse brandinto spektaklio scenų vaizdai,dekoracijos, muzika.
„Daug kas keisdavosi ir dabar vos ne per kiekvieną repeticiją, - sako R.Čuta, - ir tai kartais trikdydavo aktorius, tad aš jiems dėkingas už pakantumą ir kantrybę“.
Kamilė Vilkaitė{jcomments on}