Trakų gyvenimą sustingdęs karantinas miesto valdžią privertė atšaukti tradicinę miesto vasaros šventę, tačiau ši sugalvojo pradžiuginti gyventojus ir turistus kitaip. Nauju traukos objektu Trakų centre taps du visiškai modernūs viešieji tualetai Apžvalgos ir Karaimų gatvėse. Amžina viešojo tualeto problema turėtų virsti moderniausių technologijų prikimšta Trakų pažiba. Tiesa, duris atidarančia tik turintiems eurų.
Statys gerai pažįstama kompanija
Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Kvedaravičius savo suraitytu parašu palaimino 140 tūkst. eurų vertės sutartį su UAB „Šilti namai LT“ ir greitu metu miesto gyventojai bei svečiai galės patys įvertinti du monolitinius viešuosius tualetus, kurie turėtų atsirasti mieste iki liepos.
Nors bendrovė „Šilti namai LT” jauna, skaičiuojanti tik trečius darbo metus, Trakų rajono administracija ja pasitiki, nes šiai bendrovei vadovaujantis vienintelis darbuotojas Aidas Bogušis sėdi ir itin gerai Trakų rajonui pažįstamos bendrovės „Conlista” direktoriaus kėdėje. „Conlista” nuo 2016 m. yra laimėjusi statybos darbų užsakymų Trakų rajono savivaldybėje už daugiau nei pusę milijono eurų. Bendrovės „Conlista“ interneto svetainė rodo, kad čia dirba dar vienas Bogušis – komercijos direktorius Linas, anksčiau ne kartą pastebėtas liberalų gretose.
Tad viešųjų tualetų pirkimo konkursas tebuvo dar vienas Trakų rajono savivaldybės pasjansas, kuris paaiškina, kodėl pasiūlymų statyti viešuosius tualetus nepanoro teikti kitos bendrovės.
Išsiplaunančios grindys ir LCD ekranas
Nepaisant viešųjų pirkimų viražų, jau greitai Turizmo informacijos centro darbuotojoms nebereikės raudonuoti, o svečiams blaškytis ieškant rakto nuo „šiuo metu neveikiančio“ viešojo tualeto. Lengviau atsikvėpti galės ir restoranų bei kavinių šeimininkai, kurie stengdamiesi būti mandagūs, įleisdavo turistus į savo patalpų tualetus.
Lenkų gamybos išvietės „Toaleta CITY DOUBLE“ daugelį nustebins ne tik kaina ( už 140 tūkst. eurų rajone galima nupirkti net keletą socialinių būstų) bet ir šiuolaikiška kokybe.
Tualetų techninėje specifikacijoje nurodoma, kad tai turėtų būti trijų nedidelių patalpų statinys. Viena patalpa pritaikyta žmonėms su negalia, kita – bendroji vyrų ir moterų patalpa bei techninė patalpa.
Tualeto fasadas bus apšviestas, durys atsidarys įmetus monetą valdymo skydelyje, kuriame įrengtas LCD ekranas, rodantis informaciją apie likusių monetų vertę. Statinio vidaus sienas žadama padengti poliruoto granito arba akmens masės plytelėmis. Šildomos tualeto grindys, automatinė slėginė grindų plovimo sistema, unitazai pagaminti iš rūgštims atsparaus nerūdijančio plieno bei begalę kitų privalumų numatoma įrengti Trakų naujuosiuose viešuosiuose tualetuose.
Savivaldybė nesivargino atsakyti
„Galvę“ sudomino tualetų pasirinkimo vietos, nes vienas jų turi atsirasti Karaimų gatvėje esančio viešojo tualeto priešais Trakų pilį vietoje, o kitas - Apžvalgos gatvės žemutinėje automobilių aikštelėje, vietinių gyventojų pramintoje „Ant turisto“. Šias dvi vietas skiria apie 400 metrų.
Taigi, kilo daug klausimų. Ar tikrai reikalingas toks tualetų tankumas? Ar tualetų kaina nėra išpūsta? Iš kokių biudžeto lėšų perkami šie tualetai? Ar tualetai bus mokami? Kokia galėtų būti apsilankymo tualete kaina? Per kiek laiko tualetai galėtų atsipirkti? Kas administruos lėšų už mokamus tualetus surinkimą?
Tačiau savivaldybės administracijos Komunikacijos specialistė Sigita Nemeikaitė nematė reikalo aiškintis visuomenei. „Taip, savivaldybė perka du viešuosius monolitinius tualetus. Parinktose vietose tualetai reikalingi. Tualetai perkami atviro konkurso būdu. Visą kitą informacija pateiksime visuomenei, kai tik tualetai bus įrengti“, - tarnautoja Nemeikaitė porino taip, tarsi naujus infrastruktūros objektus ruošiamasi atidaryti su valdžios atstovais ir juostelės perkirpimu.
Tualetai - už namo kainą
„Žinau, iš kur jūs, žinau, kodėl domitės. Žinau tą konkursą, mums neapsimokėjo dalyvauti“, - pokalbį pradėjo vienos įmonės, kuri užsiima panašių tualetų įrengimu, atstovas („Galvei“ žinomi bendrovės duomenys, red. pastaba.). Ką reiškia „neapsimokėjo“ dalyvauti viešai paskelbtame konkurse tapo aišku, išvydus viešuosius pirkimus laimėjusios įmonės ryšius su vietos liberalais.
Nors dviejų viešųjų tualetų kaina prilygsta namui, specialistas paaiškino, kad tokių tualetų kainos gali įvairuoti priklausomai nuo to, kas juose įrengta.
„70 tūkst. eurų už vieną tualetą gali būti normali kaina, jeigu jis turi tikrai visas moderniausias funkcijas, pats išsiplauna ir pnš. Tik reikia žiūrėti, kad viskas, kas suplanuota, būtų įrengta, o ne kaip dažnai būna, slapčia sutaupyta“, - aiškino pašnekovas.
Lygindama, kaip dar visuomenės labui galėtų būti įveiklinta apvali 140 tūkst. eurų suma, „Galvė“ išsiaiškino, kad panašiu metu Trakų istorijos muziejus rankomis sukirto su viena statybos įmone, kuri beveik už 144 tūkst. eurų Trakų salos pilyje atliks įvažiavimo bokšto, priestato patalpų ir šiaurės-vakarų bokšto patalpos tvarkymo ir remonto darbus.
„Tai yra trijų naujų patalpų remonto ir pritaikymo turizmo reikmėms darbai“,- patikslino Trakų istorijos muziejaus direktorė Alvyga Zmejevskienė, kuri nesuprato, kokių sąsajų kultūros paveldo objekto tvarkyboje su miesto poreikiams skirtų tualetų įsigijimu mėgina surasti „Galvė“.
Ir tikrai, sąsajų nedaug, bet galima nemažai pamatyti, kaip skirtingos įstaigos skirsto prioritetus.

Draugystės neslepia – pirmas iš kairės Linas Bogušis, UAB „Conlista“ komercijos direktorius, su tuomet dar liberalu Antanu Guoga ir liberalu Vytautu Ūsu (iš dešinės).
L.Bogušio Facebook 2015 m. nuotr.

