Kiek kaimo bendruomenių yra Trakų krašte?
Tiksliai pasakyti labai sunku, nes bendruomenė, užsiregistravusi Juridinių asmenų registre, neprivalo atsiskaityti nei savivaldybei, nei jokiai kitai organizacijai ar įstaigai. Ji yra savarankiškas juridinis asmuo ir veikia pagal savo įstatus, žodžiu, ką nori, tą daro, tik už gautus pinigus atsiskaito jų davėjui. 2004 m. Trakų krašte buvo 10 bendruomenių, šiais metais jų priskaičiuojame iki 30-ties. Vienos naujai įsikūrusios bendruomenės iš karto kreipiasi į VVG, norėdamos, kad jas įtrauktume į bendras veiklas, o yra bendruomenių, apie kurių veiklą nieko negalime pasakyti. Daugiausiai bendruomenių yra Trakų seniūnijoje, po vieną – Paluknio ir Grendavės.
Nuo ko priklauso bendruomenės aktyvumas?
Bendruomenės aktyvumas, kaip ir daug kur, priklauso nuo to, ar yra joje lyderių. Dažniausiai lyderiai ir tampa pirmininkais, pagyvinančiais kaimo gyvenimą. Jie yra tikri savo krašto patriotai. Gal kam ir sukels šypseną toks mano pasakymas, tačiau jie dirba visuomeniniais pagrindais, be jokio atlyginimo, „pavogdami“ savo laiką nuo šeimos. Prieš penketą metų, kai tik pradėjo aktyviau kurtis ir oficialiai steigtis bendruomenės, jų pirmininkai sulaukdavo ir neigiamų atsiliepimų, esą taikosi į seniūno vietą, tačiau dabar taip nėra. Protingi ir strategiškai mąstantys seniūnai labai glaudžiai bendradarbiauja su bendruomenėmis, jų pirmininkais, iš to ir savotiškos naudos turi.
Kokia tai nauda ?
Na, kiekvienas savo kiemo šeimininkas nori, kad ir aplinka būtų graži, ir jo gyventojai patenkinti.
Pavyzdžiui Marija Golubovska su bendruomene „Dienmedis“ neišskiriama, ir per VVG Paluknyje bus finansuojami net 5 projektai. Juk bendruomenėje ir mokyklų, ir darželio, ir bibliotekos atstovai, kiti vietos gyventojai. Nesvarbu, kad projektų pareiškėjai visi skirtingi, kad pati bendruomenė įgyvendins tik vieną projektą, bet visus projektus inicijavo tos pačios bendruomenės žmonės. Visi gyvena tame pačiame kaime. Nuo Paluknio neatsilieka ir Aukštadvario seniūnija. Šioje teritorijoje paraiškos projektų finansavimui gauti per VVG net 6. Čia prie Aukštadvario miestelio dar prisijungia Bijūnai. Bijūnų bendruomenė veikia nuo 2002 m., tačiau jos veikla suaktyvėjo per paskutinius dvejus metus.
Esant sunkmečiui, kiekvienas į savo kraštą pritrauktas centas svarbus. Be savivaldybės, be VVG lėšų ir savo nario mokesčio kelios Trakų krašto kaimo bendruomenės sėkmingai pasinaudojo Lietuvos kaimo tinklo parama. Bendruomenės, šio tinklo narės, pateikusios projektus gavo po 15 000 Lt savo projektų įgyvendinimui. Kai kurios tuo jau naudojasi antrus metus. Pavyzdžiui, jungtinė kaimų bendruomenė „Užugiriai“, apjungusi dar kelias bendruomenes, antrus metus bendruomenių nariams organizavo seminarus ir dalykinius susitikimus užsienyje (Slovakija, Austrija). Keliauti mėgsta ir Tiltų kaimo bendruomenė. Yra ir daug kitų fondų, kurių skiriamomis lėšomis galima pasinaudoti.
Rašykite, fotografuokite, diskutuokite ir laikraštyje „Galvė“.
Daugiau skaitykite lairkaštyje{jcomments on}