Litexpo parodų rūmuose Vilniuje šį savaitgalį vyko švietimo paroda „Mokykla 2013“. Tai ypatinga erdvė, prie kurios vystymo prisidėjo visi renginio dalyviai.
Pavyko sukurti tokią aplinką, kuri palanki kiekvienam apsilankančiam „mokiniui“, erdvę, kurioje skleidžiasi kiekvieno besimokančiojo kūrybiškumas, kur problemos ar klausimai sprendžiami bendradarbiaujant, kur mokymasis neapsiriboja pamokų laiku ar fizine erdve, o išsiplečia ir už mokyklos ribų.
Švietimo ir mokslo ministerija, Ugdymo plėtotės centras, Lietuvos parodų ir kongresų centras „Litexpo“ ketvirtą kartą suorganizavo parodą, skirtą visai švietimo bendruomenei – mokiniams, tėvams, pedagogams, būsimiems mokytojams, mokyklų administracijos darbuotojams ir kitiems besidomintiems. Šių metų parodos tema – „Mokykla be sienų“. Didžiausias dėmesys buvo skiriamas mokyklų bendruomenės telkimui, formaliojo ir neformaliojo ugdymo įstaigų bendradarbiavimui stiprinti, siekiant, kad mokykla būtų neribotų galimybių, saviraiškos ir atradimo džiaugsmo kupina erdvė visiems. Šiais metais pirmą kartą į šią parodą buvo įtrauktos ir kultūros įstaigos.
Parodoje buvo suteikta galimybė pristatyti savo veiklą ne tik mokyklos bibliotekoms, bet ir viešosioms. Juk šiais laikais biblioteka nėra tiesiog knygų namai, o tampa erdve be sienų, kurioje tiek vaikų, tiek suaugusiųjų laukia piešimo, garsinio skaitymo užsiėmimai, nuolat rengiami renginiai, projektai, organizuojamos integruotos ir netradicinės pamokos, susitikimai, diskusijos su žymiais ar daug gyvenime pasiekusiais žmonėmis, gyventojų kompiuterinio raštingumo mokymai. Bibliotekas, tapusias kompiuterizuotomis, dabar siekiama paversti ir išmaniosiomis.
Trakų viešoji biblioteka dalyvavo šioje parodoje iškeliavusi į ją su išskirtiniu edukaciniu užsiėmimu „Akmens užkalbėjimas“. Šio užsiėmimo iniciatorė ir sumanytoja vaikų literatūros skyriaus vyr. bibliotekininkė Rasa Pavilionienė. Užsiėmimo metu dalyviai buvo supažindinti su baltų mitologijos simboliais, jų reikšme. Įgiję žinių apie simbolius, užsiėmimo dalyviai patys kūrė savo simbolius ant akmens, bandydami perduoti ir užkoduoti savo norus juose. Pasak Rasos, „būti prietaringam nėra gerai, tačiau nėra gerai ir tuomet, kai žmogus ignoruoja simbolius, ženklus, o savo vidinį pasaulį apriboja tik racionalumu, protingumu, emocijų atmetimu. Tuomet ne tik nesuprantame savęs ir kai kurių savo poelgių, bet prarandame ir darną savo santykyje su supančia aplinka, kitais žmonėmis, gamta“. Džiaugiamės, kad užsiėmimas sulaukė susidomėjimo ir pripažinimo.
Bibliotekai paroda suteikė išskirtinę galimybę pasikeisti mintimis apie lyderystę ir bendradarbiavimą švietime, pasidalinti gerąja patirtimi ir kasdieniais iššūkiais bei sužinoti, kuo dabar gyvena švietimas pasaulyje. Džiaugiamės kolektyvo gerąja iniciatyva ir tikimės tęstinumo.
Meida Vitovičiūtė
Trakų viešosios bibliotekos vyr. metodininkė