Aplinkos apsaugą vykdančių pareigūnų naktinį darbą pakeitė būdravimas. Nuo spalio mėnesio šalyje veikia aplinkos apsaugos dispečerinė, kuri fiksuoja gautus pranešimus apie aplinkai daromą žalą ir koordinuoja visą parą būdraujančių pareigūnų veiksmus.
Tinkamai nukreipia
Dėl pastebėtų brakonieriavimo atvejų, sužeistų gyvūnų, netinkamo atliekų tvarkymo ar kitokios aplinkai daromos žalos sąmoningi piliečiai gali bet kuriuo metu (ir poilsio, ir švenčių dienomis) kreiptis į visą parą veikiantį Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos Pranešimų priėmimo centrą, tel. (8-5)2732995 arba bendruoju pagalbos telefonu 112. Aplinkos apsaugos dispečerinės atsakingas pareigūnas, išnagrinėjęs ir įvertinęs tiesiogiai iš pranešėjų, iš pareigūnų arba iš Bendrojo pagalbos centro gautą informaciją, nusprendžia kaip į jį reaguoti: ar nedelsiant duoti nurodymą būdraujančiam pareigūnui, ar perduoti pranešimą kompetentingai institucijai, jos padaliniui neskubiam tyrimui darbo laiku, ar nereaguoti į pranešimą.
Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos atsakingas pareigūnas, priimdamas sprendimą gali konsultuotis su būdraujančiu pareigūnu, kuris yra arčiausiai galbūt įvyksiančio, vykstančio ar įvykusio pažeidimo, susisiekti su kitomis atsakingomis institucijomis ir gauti informaciją iš jų apie įvykį ar pažeidimą ir sprendimus, kuriuos jie yra priėmę.
Pranešimų daugėja
Spalį Pranešimų priėmimo centro darbuotojai gavo 718 pranešimų, lapkritį – jau daugiau kaip 800. Dauguma pranešimų perduodama vietos aplinkos apsaugos pareigūnams, kiti – Gyvūnų globėjų asociacijai, Ornitologų draugijai, miškininkams ir kitiems gamtą puoselėjantiems ir saugantiems specialistams.
„Pranešimus apie brakonieriavimo atvejus aiškinasi gyvosios gamtos specialistai, mums dažniausiai tenka aiškintis pranešimus apie kelyje sužeistus, partrenktus ir kitaip nukentėjusius laukinius gyvūnus, - teigia Zigmantas Butvilas, Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos Trakų rajono agentūros vedėjas, dalyvaujantis Aplinkos apsaugos dispečerinės veikloje. – Gauname pranešimų ir dėl atliekų deginimo. Beveik visi pranešimai pasitvirtina, tik lapkritį vykome aiškintis dėl netinkamai nupjauto medžio Aukštadvaryje, tačiau informacija nepasitvirtino“.
Per pusvalandį
Aplinkos apsaugos dispečerinės atsakingas pareigūnas fiksuoja valstybinę aplinkos apsaugos kontrolę vykdančio pareigūno darbo laiko pradžią ir pabaigą elektroninėje registracijos sistemoje ir stebi transporto priemonės judėjimą naudojant įdiegtą transporto kontrolės sistemą.
„Būdraujantis pareigūnas privalo ne vėliau kaip per 30 minučių nuo Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos atsakingo pareigūno telefoninio skambučio priėmimo, kuriuo buvo duotas nurodymas pradėti vykdyti valstybinę aplinkos apsaugos kontrolę, išvykti vykdyti valstybinę kontrolę, - sako Zigmantas Butvilas. - Baigęs vykdyti aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę, pareigūnas turi informuoti Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos atsakingą pareigūną apie kontrolės vykdymo pabaigą ir rezultatus“.
Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos atsakingas pareigūnas, priėmęs sprendimą nedelsiant duoti nurodymą pareigūnui ir įvertinęs situacijos rimtumą (pvz., daromas pažeidimas gyvosios gamtos srityje, tamsiu paros metu ir pan.), susisiekia su arčiausiai pažeidimo vietos esančiais dviem būdraujančiais pareigūnais. Jeigu daromas pažeidimas, kurį fiksuoti gali vienas pareigūnas (pvz., buitinių nuotekų išleidimas, atliekų deginimas ir pan.), susisiekia su vienu būdraujančiu pareigūnu ir nurodo pradėti vykdyti aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę, perduoda reikalingą informaciją kontrolės vykdymui.
Parengė Gražina Noreikienė