Čia aš, Šimas Burbulis. Mūsų Trakai garsėja tuo, kad jame stūkso daug apleistų viešosios paskirties tarybinių pastatų. Ir Burbulis ne kartą tarkavo rajono valdžią, kad toji neturi nė žalio supratimo, kaip galima būtų tų pastatų – frankenšteinų savininkus kažkaip įtakoti, o gal ir pagelbėti jiems, kad tie statiniai įgautų naują veidą.
Kadangi Trakų rajono merė Edita Rudelienė net nežino nuo ko pradėti, kad Trakų miesto „tarybinukams“ būtų parengta vieninga valdžios strategiją, kaip apleisti pastatai turėtų atrodyti po kokių penkių arba tebūnie po dešimt metų, todėl ponia Edita savo facebook paskyroje pradėjo svajingai fantazuoti. Nusprendė merė visiems dantis užkalbėti dėl amžinos miesto problemos ir pasiūlė visiems „atverti apleistų pastatų duris ir prisiminti istoriją“. Supraskite, Trakai kaip kultūros sostinė nusprendė atidaryti virtualų muziejų, kur galėtų eksponuoti tai, kuo labiausiai gali ir „didžiuotis“ - tarybiniu palikimu. Noriu tik atkreipti dėmesį į tai, kad pati ponia merė tokiu veiksmu pripažįsta, kad tie pastatai yra ALEISTI. Bet jeigu pastatai yra APLEISTI mieste, kurio vadovu tu esi išrinktas, vadinasi ir tu dalinai turi prisiimti atsakomybę dėl APLEISTINUMO ar ne? Pirmas objektas, kurį Edita Rudelienė teikia nostalgiškiems prisiminimams yra Trakų restoranas „Nendrė“. Siūlo ji miestelėnams panirti į praeitį ir pasidalinti savo asmeninėmis istorijomis apie „Nendrę“.
Burbulis siūlo prisiminti kitą nostalgiją
Ir žinote, aš Jums siūlau prisiminti, o kas gali ir pasidalinti mintimis, kodėl ir dėl kokių istorinių vingių buvęs restoranas „Nendrė“ vis dar yra apleistas. Nors ant žirnio pastoviai mieganti rajono princesė Edita vis mėgsta paverkšlenti, kad miestui įgauti kitą veidą trukdo Trakų istorinis nacionalinis parkas ir jo vadovas Gintaras, bet situacijoje su „Nendre“ aš matau, kad ponas Gintaras pirmasis uždegė žalią šviesą buvusio restorano prikėlimui naujam architektūriniam virsmui. Ir atvirkščiai, būtent Trakų rajono savivaldybės administracija tuo metu užtraukė rankinį. Todėl Burbulis ir siūlo visiems verčiau prisiminti, kas tie buvę rajono administracijos vadovai? Kas tie ponios Editos bendražygiai? Kas tie amžinai miestui linkintys tik gero geradariai, kurie užtraukė rankinį dėl projekto? Ar tikrai „Nendrės“ savininkai – UAB „Skuba“ – sustabdė projekto vystymą dėl „lėšų trūkumo“?Pasidalinkite, gerbimai skaitytojai, savo mintimis dėl šios painios istorijos. O Burbulis net prideda keletą projektinių nuotraukų iš neįgyvendinto sumanymo dokumentacijos.
Kas yra žinoma?
Pastatas – restoranas „Nendrė“ (unikalus Nr. 7998-4012-3012) yra Karaimų g. 56, Trakuose (žemės sklypo kadastrinis Nr. 7977/0002:140). Objektas buvo pastatytas XX a. 8-9 dešimtmetyje, pagal architektų Leonardo Prano Ziberko (1946-01-29) ir Vytauto Jurgio Dičiaus (g. 1930-04-14) 1984 m. projektą. Šioje vietoje iki statybų buvo tradicinis medinis sodybinis užstatymas, kuris buvo išgriautas. Trakus tyrinėję mokslininkai šį sovietinę prabangą tebeliudijantį pastatą kritikavo dėl savitikslio formos įmantrumo ir visiškos nepagarbos istorinei - gamtinei Trakų aplinkai. Vietiniai jį juokais vadino "laidojimo namais", nes iškeltas stogas ir skliautai kažkuo priminė Vilniaus laidojimo rūmus. 2005 metais „Archikadas” (vienas iš projekto rengėjų Justinas Žalys) parengė objekto rekonstrukcijos projektą, o statyti ruošėsi UAB "Skuba". Tačiau projektas nebuvo realizuotas, nes Trakų rajono savivaldybė taip ir neišdavė statybos leidimo. 2013 metais naujieji savininkai UAB „Skuba“ savo iniciatyva pakeitė planus ir nutarė pastatą tik kapitališkai suremontuoti. Su prašymu pateikė ir UAB "Arches" parengtus kapitalinio remonto priešprojektinius pasiūlymus. Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija 2013-09-09 raštu Nr. S-(10.7)-477 išdavė sąlygas (rengėja B. Pavlova) pastato-restorano „Nendrė“ kapitaliniam remontui Trakų m. parengti. Objekto savininkai kapitalinio projekto nepateikė, Trakų rajono savivaldybė statybos leidimo kapitaliniam remontui neišdavė. 2017 m. dar pabandžiau aiškintis dėl kokių priežasčių, tačiau atsakymas nebuvo pateiktas. Kažkas kalbėta apie "pinigų trūkumą", "pasikeitusius savininkų planus" ir panašiai... Daug buvo versijų, bet kažkuri iš jų juk turėtų būti teisinga, ar ne?
UAB "SKUBA" parengti priešprojektiniai pasiūlymai.

