Prenumeruokite laikraštį „Galvė“ antram šių metų pusmečiui. Kaina 25 eurai.  

Burbulis pažeria daugiau minčių apie politikų tarptautines gastroles

Dailininkas Dovydas Bou

Ahoj, mielieji! Šimas Burbulis sukinėtis laikraščio „Galvė“ redakcijoje pradėjo tik šių metų pradžioje ir pažadėjo, kad: „Duokite man metus ir rajono politikai bus priversti tapti atviresniais visuomenei, duokite man trejus metus ir mes drauge pašokdinsime tuos, kurie savo darbeliais ar mintimis žemins rajono garbę“. Dar savo pasirodymą galiu vadinti debiutiniu, bet jau sėdžiu ir piktdžiugiškai kvatoju, susiėmęs už savo bravorinio pilvuko, nes rajono politikės Turkijoje gastroliavo labai jau cūdnai.

Šiek tiek šviežios istorijos

Pamenate, prieš kurį laiką informavau Jus, kad penketas šaunių politikių ruošiasi į Turkiją pramogauti Alanijos Kultūros ir turizmo festivalyje, o į tą išvyką merės potvarkiu buvo paskirti: pati merė, liberalė Edita Rudelienė, jos bendrapartietės Žibutė Orlovskienė ir Jurgita Čirienė, o taip pat ir koalicijos partnerės – lenkaitė Alina Kovalevska bei „Renkuosi ateitį“ atstovė Jolanta Abucevičienė. Visa istorija ir nueitų užmarštin, jeigu Burbulis neturėtų ilgos nosies. Taigi, ant gero dienos ūpo nusprendžiau pašniukštinėti rajono merės darbotvarkėje, atsivertęs jos birželio 13 d. kalendorių, pamačiau trumpą įrašą: „8.30 val. darbas su dokumentais“. Ir iš karto man toptelėjo mintis: jeigu politikas savo kalendoriuje pasižymėjęs „darbas su dokumentais“, koks nykus turėtų būti jo gyvenimas… Kaip ten reikia apdoroti tuos dokumentus, kad tam skirta visa diena? Bet ne viskas taip paviršutiniška, kaip aš mąsčiau, nes birželio 13 d. vakare, vienas įsismaginęs turkas vardu Nurkan, savo Facebook profilyje publikuoja nuotrauką, kurioje jis daro selfį, tvirtai per taliją apjuosęs rajono merę. Panašu, kad turkas turėjo smagų vakarą su rajono elitinėmis politikėmis… Vyresnės kartos skaitytojams paaiškinsiu, kad žodis „selfis“ (selfie, ang. k.) reiškia tokią apgailėtiną egocentriko savimylos būseną, kai jis mano, kad niekas geriau jo nenufotografuos, kaip jis pats. Po nedidelės pauzės, nuotrauka iš naivaus turko vardu Nurkan Facebook profilio staiga yra pašalinama, todėl šioje vietoje Burbulis greitai chavtkę pagavo, kad kažkas nesiderina. Juk birželio 13 d. merės darbotvarkėje apie Turkiją neužsimenama, o Šachrazadiškos nuotraukos iš vakaronių Alanijos pusiasalyje tai atsiranda, tai vėl išnyksta. Todėl greitai užeinu ant rajono merės E. Rudelienės Facebook profilio, juk ji, kuri kiekvieną savo skaidrų atodūsį padaro garsiu, būtinai turėjo ką nors paviešinti, bet… Ir ten nieko apie Turkiją nerandu. Staiga pagalvoju, gal kažkas negerai su mere atsitiko, o gal afrodiziako smilkalais atsiduodantis turkas Nurkan iš savo glėbio merės nepaleidžia, todėl nusprendžiau pagelbėti mūsų rajono vadovei ir vietoj jos, pats paviešinau tą karštą nuotrauką laikraščio „Galvė“ Facebook profilyje. Bet paviešinus nuotrauką, pasipylė pasipiktinusios liaudies komentarai su tradicine triada iš serijos: „Ir vėl už mokesčių mokėtojų pinigus“, „Kokia nauda iš tų kelionių“ ir taip toliau.

Tai, kokia nauda?

Mano giliu įsitikinimu, rajono savivaldybė tikrai neturėtų būti angažuota, bet atvira tarptautiniam bendradarbiavimui, tad viskas priklauso nuo situacijos ir smulkių detalių. Natūralu, kad šiais laikais į Turkiją reikia skraidyti reaktyviniais lėktuvais, o ne karietomis važinėti, kaip tai LDK šlėktos darė, mėnesiais keliaudami link Osmanų imperijos Konstantinopolio. O, kad kainuoja pinigus, tai irgi savaime suprantama ir visuomenė gali  atleisti, jeigu tokios kelionės vyksta ne makabriškai. Pavyzdžiui, po Burbulio paviešintos rajono politikių vakaronės nuotraukos, šios rajono atstovės tikrai iš peties darbavosi visą savaitgalį Alanijoje vykusiame festivalyje, o jau pirmadienį, birželio 17 d. pagaliau merės Facebook profilyje atsirado išsamus reportažas su daugiau kaip 20 nuotraukų – įspūdžių. Ką tai reiškia? Kad visuomeninis šaršalas tikrai kartais reikalingas, nes verčia politikus ne šiaip sau gastroliuoti, bet nors pavaidinti, kad kažką dirba. Jūs patys aplankykite rajono merės Facebook įrašą ir įvertinkite tas 20 nuotraukų – visose foto akimirkose politikės laikosi darniai, visur pozuoja sutartinai ir paraduose dalyvauja, ir nuotraukose grimasas demonstruoja su spaudžiamom šypsenom, ir vėliavėlėmis mojuoja. Tarsi jos ten vyko naujausiam žurnalui Cosmopolitan pozuoti. Ir visa tai tik dėl Jūsų, mieli rajono gyventojai, kad nei vienam iš Jūsų juoda mintis į galvą nešautų, kad jos ten tik kokteilius vakarais gurkšnojo su husariškais turkais. O, kad atsirastų visas šis 20 nuotraukų maskaradas, tereikėjo Burbuliui laiku ir vietoje paviešinti tik vieną nuotrauką. Visgi, grįžtant prie esminio klausimo dėl to tarptautinio bendradarbiavimo, išskirčiau tokius naudos vertinimo kriterijus.

Pirmas kriterijus – ar būtina važiuoti „pas turkus“ kiekvienais metais?

Viešoje erdvėje mūsų politikės – turistės ėmė teisintis, kad jos ten mezgė labai svarbius bendradarbiavimo santykius, kad tai labai svarbu, nes rajono vaikai irgi važiuoja į Turkiją, pažindinasi su jos kultūra. Na, vaikus palikime ramybėje, nes tai yra šventas dalykas. Mane labiau domina kitas reikalas – 2018 m. ir 2019 m. vizitų palyginimas. Antai, 2018 m. birželį iš tiesų Alanijos mieste dalyvauta tarptautiniame Kultūros, meno ir turizmo festivalyje, skirtame Baltijos valstybių 100 – mečiui paminėti. Festivalyje Trakus atstovavo savivaldybės oficiali delegacija, savivaldybės darbuotojai. Šventėje koncertavo du Trakų krašto kolektyvai – Trakų meno mokyklos „Žvaigždūnė“ ir karaimų folkloro šokių kolektyvas „Birlik“. Pristatytas Trakų krašto kulinarinis ir tautinis paveldas, amatai, etnokultūra. Visiškai logiška – tam tikrais metais Alanijos festivalis buvo skirtas Baltijos valstybių jubiliejui paminėti, todėl rajono delegacija ten važiavo pristatyti mūsų rajoną. Tuo tarpu, žiūrėdamas į 2019 m. Alanijos festivalio brošiūrą, pastebėjau, kad šių metų festivalio tema – Turkijos ir Rusijos santykių ilgametei draugystei pažymėti. Brošiūroje net abiejų šalių vėliavos broliškai sukryžiuotos. Tai, kaip išeina? Kad sauja išrinktųjų rajono politikių – slapukių nusprendė nuvažiuoti be palaikymo komandos ir nusilenkti Turkijos – Rusijos draugystei? Gal ne viskas taip komplikuota, kaip aš paišau čia, bet klausimai kyla natūraliai: kodėl važiavo tik politikės, kurių niekas neprisimins po ketverių metų kadencijos, o ne savivaldybei ir rajonui atsidavę administracijos darbuotojai, kuriems tikrai praverstų tarptautinė projektinė patirtis? Kodėl būtent penkios, o ne dvi? Kodėl tik koalicijos partnerės ir nei vieno atstovo iš opozicijos, nors visada pabrėžiamas politinis bendradarbiavimas?

Antras kriterijus – ar yra tiesioginė nauda iš vizito?

Puikiai žinau, kad paprastam žmogui rabatiagai kyla žmogiški klausimai: ko ten važiavot ir kiek pinigų ištaškėt? Pačios politikės dievagojasi, kad iš rajono pinigų reikėjo susimokėti tik už lėktuvo bilietus, o, štai, gėrė, valgė ir net miegojo paslaugių turkų sąskaita. Gerai, patikėjau, bet įstatymai mūsų valstybėje yra tokie, kad kiekvienam komandiruotam asmeniui, ypač, jeigu ta komandiruotė užsienyje ir dar savaitgalį, priklauso visai padorūs dienpinigiai už kiekvieną parą. Tokiu būdu ir milijonierius Uspaskichas su savo europarlamentaro mandatu ir nuolatiniu skraidymu Vilnius – Briuselis – Vilnius per kiekvieną kadenciją susitaupo keliasdešimt tūkstančių eurų. Mūsiškė Vyriausybė net yra patvirtinusi tvarką, kaip skaičiuoti tuos dienpinigius, todėl mano pačiais kukliausiais paskaičiavimais, kiekviena rajono politikė už viešnagę Turkijoje galėjo susižerti apie 150 – 200 eurų. Neblogas kazusas – geri, valgai, miegi už svetimus pinigus ir tau dar primoka. Tad išeina, jeigu rajono politikės neištaškė savo dienpinigių ant turkiškų rūbų, tai jos tuos pinigus susitaupė, todėl matau gerą variantą joms susirasti po vieną nepasiturinčią šeimą rajone, auginančią vaikus ir pervesti tuos pinigus tokiai šeimai. Juk į Turkiją tikrai visų rajono vaikų nenuveši, o čia, žiūrėk, kokiam vaikui širdį pradžiugins su vietine vasaros stovykla prie ežerų ar Baltijos jūros – štai, tau ir bus tiesioginė nauda paprastam žmogui iš politiko kelionės užsienin! Nors, kas ten žino ar neištaškė, nes dabar žiūriu į nuotrauką ir matau, kad Trakų rajono tarybos narė Jurgita Čirienė dar gyvena praėjusio amžiaus mados tendencijomis, nes pozuoja nuotraukai su turku pasidabinusi majke, ant kurios didelėm drambliškom raidėm užrašyta: „GUCCI“. Tokių štampuotų armanių ir dolcegabanių Turkijoje pigiau grybo gali daug prisipirkti.

Tai važiavo penkios ar šešios?

Kadangi Trakų rajono merė suprato, kad pro Šimo Burbulio žvilgsnį gali nepraslysti, štai, dar viena įdomi detalė (prie 20 nuotraukų reportažo ji pati apie tai užsiminė) – pasirodo, su penkiomis rajono oficialiai patvirtintomis politikėmis festivalyje dalyvavo ir dar viena Trakų rajono savivaldybės tarybos narė. Panelė, liberalė Inesa Židonytė, kuri, kaip netikėta, būtent tuo pat metu atostogavo Alanijoje. Gerai, gerai, šį kartą atsiribosiu nuo savo analitinio – kėgėbistinio mąstymo „įtariami visi“. Gal rimtai panelė per sutapimą atostogavo, o gal atvyko įsigyti puikių medžiagų vestuvinei suknelei, nes jau kurį laiką rajone sklando gandas, kad panelė Židonytė greitu metu gali tapti ponia Prokofjeva, Prokofjeviene, o gal net ir Prokofke ir tokiu būdu rajone turėsime politikų porelę, nes tikėtina, kad teka ji už paties Andrej Prokofjev! Taip, to paties „Renkuosi ateitį“ vieno iš iniciatorių ir Trakų rajono savivaldybės tarybos nario. Štai, kaip tikra politinė meilė gali suvienyti skirtingas politines pažiūras! Kita vertus, man iš šono atrodo, kad panelė Židonytė pernelyg dažnai vis netikėtai atsiranda Editos Rudelienės aplinkoje, kažkaip visokiais būdais siūlosi merei į draugiją… Nebent panelė Židonytė kaip kokia garsioji šnipė Mata Hari turi spec. užduotį sekti kiekvieną ponios Rudelienės žingsnį. Juk koalicijos stabilumą reikia tikrinti visais metodais. Na, o aš baigiu savo šios savaitės temą, nežinau, kaip turkiškai atsisveikinti, todėl tiesiog sakau bambarmija kirgudu!

Nurkan Sasmaz,

E. Rudelienės FB profilio nuotr.