Čia aš, Šimas Burbulis. Trakuose vasaros metu vyksta bent du sporto renginiai, kurie vietos gyventojus supriešina su sporto entuziastais. Kadangi šiemet internete pasklido ne tik pasakojimai apie miesto blokadą kaip prie Stalingrado, ir net pasirodė filmuota medžiaga, kaip skubančiam miesto gyventojui trukdoma ištrukti iš miesto į darbą, nusprendžiau palaikyti būtent trakiškius.
Tie du sporto renginiai – Trakų pusmaratonis ir Trakų triatlonas. Jų metu Trakų miesto gatvės yra visiškai uždaromos, o kai kurie įvažiavimai į miestą visai blokuojami, kol sportininkai suka ratelius Trakų gatvėmis. Vietiniams tai yra tam tikras nepatogumas, kurį visi gyventojai palyginus dar pakankamai pakančiai kenčia, bet pamažu jau lieja apmaudą facebooke, nes tai tęsiasi metai iš metų.
Tad ir kyla klausimas, kokia vietinės grietinėlės asaba, taip sakant, šyška, turi užsirauti ant šios blokados, kad klausimas būtų pakeltas į aukščiausią lygį.
Norėdamas padeginti lyšnų kalorijų, pats mosikuoju irklais, nesvarbu, kas tai būtų – irklavimo baidarė, kanoja ar irklentė. Trakai – vandens sporto šakų sostinė ir taip buvo per amžius. Vykstant vandens sporto čempionatams, kaip sakant, Trakuose eismas nėra blokuojamas.
Bet štai kai kurie sporto entuziastai-privatininkai įsigeidė būtent Trakuose propaguoti ir bėgimo sportus. Taip, maratonus bėga ir Romoje, Paryžiuje, ar net Tokijuje, bet tegul jie sau ten ir bėgioja, nes tai yra megapoliai, ir užblokavus vieną gatvę, eismas ten nesustos dėl likusių daugybės kitų laisvų gatvių. Be to, šie didieji miestai pačioje jų širdyje neturi vandens telkinių, todėl tegul ir ieško savo identiteto per visokius bėgiojimus. Trakams savasties ieškoti nereikia, nes jie ir taip jau visada matomi tarptautiniame irklavimo čempionatų elite.
O svarbiausia, vandens sporto renginius Trakuose organizuoja tarptautinės ar nacionalinės ir akredituotos federacijos kaip pavyzdžiui, Tarptautinė irklavimo federacija. O kas organizuoja tuos pusmaratonius? Kažkokios privatininkų-entuziastų sukurti būreliai ar asociacijos.
Iš visų sportininkų-dalyvių susirenka dar nemenkas sumeles pinigų už registraciją ir už teisę bėgti Trakų miesto gatvėmis. Už kai kurias distancijas sportininkai turėjo susimokėti net po 69 eurus. Tai aš ir klausiu tada – gal Trakų miestas iš tų miesto blokadų turi kokią nors finansinę naudą? Gal dėl tų bėgiojimų per Trakus papilnėja ir miesto biudžetas?
Nū gerai, jeigu ne į miesto, tai gal į kokio nors vietinio valdininko ar politiko kišenę nubyra kažkokia kapeika, kad sporto entuziastai-privatininkai savaitgaliais gali sau leisti bandyti gyventojų kantrybę?
Nes žinote, priešingu atveju aš tikrai nesuprantu, kokiu reikia būti idiotu, kad leistum daryti tokius sporto renginius ir negauti iš to finansinės naudos miesto bendruomenei ar į savo asmeninę sąskaitą.
Ir nereikia čia sakyti, kad miestas dėl to tampa populiaresnis. Nieko jis netampa. Kol čia stovės Trakų pilis ir bus kepami kibinai, tol miestas ir bus populiarus.
Nepamirškime ir to, kad, pavyzdžiui, Trakų pusmaratonio pagrindinis rėmėjas buvo medicininio preparato Perskindol gamintojas. Taip pat dažnai per tokius užbėgimus galime išgirsti ir Eurovaistinės ar kitus garsių farmacinių kompanijų pavadinimus. Pinigų jie turi. Gauta reklama už teisę skalambyti prekės ženklo vardą per visą Trakų miestą, manau, kad taip pat atsiperka. Ir taip atsiperka, kad tie visi farmacininkai už savo lėšas galėtų Trakuose gerus tualetus pastatyti, ar kitokio nedidelio infrastruktūrinio patobulinimo pastatymą finansuoti. Bet kur tau, kam tai rūpi.
Tarkime Trakų rajono merei Editai Rudelienei apskritai dabar ne tas galvoje, nes ji susikoncentravusi į Seimo rinkimus, todėl jai dabar svarbiausia išnaudoti savo turimus administracinius resursus prieš kitus savo konkurentus. Taip, teisingai, per Trakų pusmaratonį ji lipo ant pjedestalo, kad kaip esanti Trakų rajono merė tartų sveikinimo žodį. Ją pamatė, ją išgirdo ir jai to gana. Ji sau naudos gavo iš Trakų miesto blokados.
Man asmeniškai tokie politikų veržimaisi į eterį sporto renginiuose kelia didelį juoką. Dar suprasčiau, jeigu Trakų pusmaratonis mieste vyktų pirmą kartą, tada kaip ir galima rasti tokių veiksmų paaiškinimą. Bet tai ne pirmi metai, ir ne išskirtinis renginys. Tai gal laikas šį bėgimą pervadinti į Trakų rajono merės pusmaratonį? O kam kuklintis?
Visgi, šie bėgiojimai per miestą turi ir vieną didelį pliusą. Uždarius Trakų gatves ir sustabdžius automobilių eismą, visi galime pajusti, kaip staiga atsiranda miestelyje daugiau gaivaus oro, nutilus išmetamųjų dujų duslerkėms, miesto senamiestis pavirsta tuo, kuo jis ir sutvertas būti – tikrai žaliu, tikrai istoriniu, tikrai kultūriniu, tikrai tokiu, kurį valdo inteligentiško proto politikai. Dėl tokių pokyčių sutikčiau, kad Trakuose bėgimai vyktų, kad ir kiekvieną dieną.
Prašau pabusti iš pusdienio iliuzijos, nes jau užbaiginėjame eilinę vasarą, kai Trakų valdininkai nepriėmė jokio sprendimo dėl nei dėl Karaimų gatvės, nei dėl visos senamiesčio dalies, kur ir toliau dūzgia motorinės transporto priemonės.