Apie būtinybę rūšiuoti buitines atliekas kalbama dažnai, ir nors Trakų krašto gyventojai šalies veidrodyje atrodo gana sąmoningais piliečiais, apie atliekų rūšiavimo naudą verta dar kartą priminti, nes rūšiuodami atliekas saugome aplinką, tausojame savo, ateinančių kartų sveikatą ir galime netgi sutaupyti namų biudžetą.
Problema išlieka
„Viena opiausių gamtosauginių problemų Trakų rajono savivaldybėje - atliekų tvarkymas, - teigia ekologė, Trakų rajono savivaldybės Architektūros skyriaus vyr.specialistė Inutė Neverauskienė. – Nors pagal Valstybinį strateginį atliekų tvarkymo plane regionų aplinkos apsaugos departamentams pateiktas atliekų ataskaitas, tarp šalies savivaldybių, kuriose rūšiuojamos atliekos, trakiečiai - pirmaujančių gretose, tačiau iki europinio lygio mums dar toli. O Europos Sąjungos siekiamybė – iki 2020 metų turime užtikrinti, kad mažiausiai 50 procentų (vertinant pagal atliekų kiekį) komunalinių atliekų sraute esančių popieriaus ir kartono, metalų, plastikų ir stiklo atliekų būtų paruošiama naudoti pakartotinai ir perdirbti. Nors kasmet vykdomos įvairios akcijos, ne visi gyventojai įsisąmonina, kad buitines atliekas verta rūšiuoti, juk daliai atliekų suteikiamas antras gyvenimas, tokių atliekų kiekiai patenka į perdirbimo įmones, o ne į sąvartyną. Tokiu būdu sutaupomos ir išlaidos už atliekų išvežimą, kurios įskaičiuotos į atliekų surinkimo mokestį. Kol kas mūsų savivaldybėje aktyviai rūšiuoja įmonės, gyventojai - vangiau“.
Dovanoja
Jau kelerius metus mūsų krašto gyvenvietes ir miestus puošia trispalviai konteineriai, į kuriuos kaupiamos perdirbimui tinkamos stiklo, popieriaus, plastiko atliekos, tačiau dar yra daug atliekų, kurios dėl neaiškių priežasčių sandėliuojamos gyventojų namuose. Tai seni nenaudojami televizoriai, šaldytuvai, skalbimo mašinos, akumuliatoriai, baterijos ir kt. Šiuo metu Trakų rajono savivaldybės seniūnijose dalijamos „EMP recycling“ įgyvendinamo projekto www.mesk-i-konteiner.lt specialios dėžutės, telpančios į knygų lentyną arba padedamos ant palangės. Į šias dėžutes galima mesti įvairius smulkius elektros ir elektroninius prietaisus, t.y. žaislus su elementais, buities prietaisus, kompiuterinę įrangą, užsigulėjusius senus įkroviklius, neveikiančius mobiliuosius telefonus, ausines ir pan. Sukauptą dėžutėje nenaudojamą „turtą“, tereiks nugabenti į artimiausią prekybos centrą, kur stovi specialus tokioms atliekoms skirtas konteineris.
Be to, ant dėžutės rasite ir telefono numerį, kuriuo paskambinę galite pranešti apie nenaudojamų stambių elektroninių prietaisų (televizorių, šaldytuvų, akumuliatorių ir pan.) nemokamo išvežimo poreikį. „Atliekų taksi“ į Trakų rajono savivaldybę vyksta kiekvieną antradienį, tačiau jį užsisakyti reikia iš anksto.
Pats sau kenkia
Įsidėmėtina, kad neapdairiai išmėtytos baterijos kenkia ne tik aplinkai, bet ir pačiam žmogui. Baterijų sudėtyje yra sunkiųjų metalų: švino, gyvsidabrio, kadmio, kitų toksinių elementų, kurie yra žalingi aplinkai bei žmogui. Jei dalis buityje naudojamų nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių išmetamos į sąvartynus su buitinėmis atliekomis, irdamos skleidžia medžiagas, kurios gali pakeisti cheminę dirvožemio sudėtį, nudeginti augalų lapus, gyvūnų odą. Iš aplinkos sunkieji metalai gali patekti į maistui auginamus augalus, būti išplauti į vandens telkinius, gruntinius vandenis ir iš čia patekti į gyvūnų bei žmonių organizmus.
Elektros ir elektroninės įrangos sudėtyje taip pat yra pavojingų aplinkai ir visuomenės sveikatai medžiagų: gyvsidabrio, švino, kadmio, arseno ir t.t. Be to, elektros ir elektroninėje įrangoje yra antrinių žaliavų, kurias galima perdirbti: juodųjų metalų, spalvotųjų metalų, stiklo, plastikų.
Stambios - Trikampio gatvėje
Baterijas ir akumuliatorius nemokamai priima ir didelių gabaritų atliekų priėmimo aikštelė, esanti Trikampio g. 71, Lentvaryje. Čia asmens dokumentą pateikę Trakų rajono savivaldybės gyventojai gali nemokamai per metus priduoti: stiklo paketus (iki 5 vnt.), langų stiklo duženas (iki 40 kg.), mišrias statybines atliekas (iki 250 kg.), statybines, griovimo, medines atliekas ir senus baldus (iki 500 kg.). Be to, šioje aikštelėje galima palikti ir dienos šviesos lempas (iki 10 vnt.), jos turi būti tvarkingai įpokuotos. Automobilių savininkai taip pat turėtų žinoti, kad pateikus techninės priemonės dokumentą, stambiagabaričių atliekų aikštelėje per metus nemokamai jis gali palikti lengvųjų automobilių padangas (iki 4 vnt.) ir naudotą variklio, pavarų dėžės alyvą (iki 5 l.). Alyva turi būti supilta į švarų sandarų indą.
P.S.
Nekasdienes atliekas mėgstantys kaupti ar kitaip jų atsikratyti bandantys piliečiai turėtų prisiminti, kad tokiu elgesiu jie ne tik sukelia pavojų sau ir šalia gyvenantiems, bet ir netaupo antrinių žaliavų. Pavyzdžiui, sumanęs ugnyje sunaikinti senas padangas veikėjas net nesusimąsto, kad deganti padangų guma kenkia aplinkai ir jo paties sveikatai, nes išskiria kancerogeninės, vėžį sukeliančios medžiagos. O ta pati padanga, pateikta antriniam perdirbimui gali būti pabaudota betono ar guminių trinkelių (klojamų vaikų žaidimų aikštelėse) gamyboje.
Be to, turime įsiminti, kad ne vietoje numestos ir aplinką teršiančios atliekos yra administracinis pažeidimas. Už atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimus gyventojai gali būti įspėjami, jiems skiriamos piniginės baudos.