
Trakų globos ir socialinių paslaugų centras jau antrus metus sėkmingai įgyvendina iš 2007 – 2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansavimo lėšų finansuojamą projektą „Integruotų socialinės globos ir slaugos namuose paslaugų modelis Trakų rajono savivaldybėje‘‘. Projektas vykdomas pagal Sanglaudos skatinimo Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos Kokybiško užimtumo ir socialinės aprėpties prioriteto priemonę „Darbo ir šeimos įsipareigojimų derinimas: integralios pagalbos plėtra“. Šio projekto dėka siekiama plėtoti pagalbos namuose paslaugų įvairovę, įtraukiant į socialinės globos namuose paslaugų teikimą profesionalius slaugos darbuotojus ir tokiu būdu užtikrinti naujos paslaugos – integralios pagalbos (socialinės globos ir slaugos) namuose paslaugų kokybę. Projekto įgyvendinimui skirta 990 261 Lt. Šiuo metu jau pasiekta daugiau nei 70 proc. projekte numatytų tikslinių rodiklių, įsisavinta 734 707,03 Lt. ES lėšų suma.
Pradžia
Trakų rajono savivaldybėje gyvena apie 20 procentų pensinio amžiaus asmenų, be to, mūsų krašte yra 2414 (6,9 proc.) žmonių su negalia. 370 asmenų nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, 72 asmenims - įvairaus tipo dimencijos. Savivaldybėje senyvo amžiaus ir suaugusiems asmenims su negalia buvo teikiamos dienos socialinės globos asmens namuose paslaugos, tačiau slaugos namuose paslaugas gauti buvo sudėtinga, nes savivaldybėje nebuvo šių paslaugų teikimo ir organizavimo nusistovėjusio mechanizmo.
„ Nuo 2008 metų į socialinės globos teikiamų paslaugų sąrašą įtrauktos paslaugos, kurios turi slaugos elementų, bet socialinis centras neturėjo teisės jų teikti, - pastebi projekto vadovė, Trakų globos ir socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotoja Regina Bologovienė. - Galėjome teikti tik tokias primityvias slaugos paslaugas, kaip, pavyzdžiui, sauskelnes pakeisti, kūną apvalyti. Atlikti tai, kas nesusiję su vaistų leidimu ar kraujospūdžio matavimu. Iš esmės, globa ir slauga tiek tarpusavyje susietos paslaugos, kad praktiškai neįmanoma atskirti. Ir nors sveikatos apsaugos sistemoje jau buvo LR Sveikatos ministro patvirtintas slaugos paslaugų namuose sąrašas ir bendras dviejų ministerijų įsakymas dėl slaugos ir globos paslaugų teikimo namuose, tačiau tikrovėje tai nebuvo veiksminga. Realiai buvo taip: slaugos darbuotojas apsilanko kartą ar du pas asmenį, kuriam nustatyti nuolatinės slaugos poreikiai. Pas vienus apsilankydavo, pas kitus – ne, o kad pastoviai būtų prižiūrimas žmogus, to mechanizmo kaip ir nebuvo. Jau 2011 metais kilo mintis, kad reikia inicijuoti galimybę slaugą integruoti į globą, nes tokio paslaugų teikimo modelio Lietuvoje nebuvo. 2012 metais LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija surado likučių iš 2007 – 2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir pasiūlė savivaldybėms dalyvauti pilotiniuose projektuose, kuriant integralios pagalbos modelį“.
Kruopščiai ruošėsi darbui
Sužinoję apie ministerijos kvietimą, Trakų globos ir socialinių paslaugų centro darbuotojai nutarė dalyvauti naujoviško paslaugų teikimo modelio kūrime, juos palaikė ir Trakų rajono savivaldybės taryba. Pusmetį truko paraiškos rengimas, projektas buvo įtrauktas į valstybės finansuojamų projektų programą ir 2012 metų pabaigoje Trakų globos ir socialinių paslaugų centras buvo patvirtintas integralios pagalbos programos vykdytoju.
Projekto įgyvendinimui Trakų globos ir socialinių paslaugų centras pasirengė iš anksto – įgijo higienos pasą ir licenciją, pagal kurią centrui suteikta teisė verstis asmens sveikatos priežiūros veikla ir teikti bendruomenės slaugos paslaugas. Po projekto finansavimo ir administravimo sutarties pasirašymo (2013 m. gegužės 14 d.) iškart buvo pradėtas projekto darbų vykdymas ir jam skirtų lėšų panaudojimas.
Iki 2013 metų pabaigos buvo nupirkti integralios socialinės globos ir slaugos namuose paslaugų teikimo mobilių komandų darbui skirti trys automobiliai. Kokybišką slaugą užtikrinančios techninės pagalbos priemonės – perslinkimo paklodės, pakėlimo diržai, kraujospūdžio aparatai ir t.t. Sanitarinės higienos priemonės – įvairūs tepalai, putos, dezinfekcinės ir kitos sanitarinės kūno priežiūros priemonės.
Tapo slaugytojų padėjėjais
Trakų rajono savivaldybės taryboje patvirtintas Integralios pagalbos (socialinės globos ir slaugos) namuose organizavimo ir teikimo tvarkos aprašas, kuriame aiškiai atskirtos slaugos ir socialinės globos paslaugos. Socialinio darbuotojo padėjėjo funkcijoms priskirta visa socialinio gyvenimo ir buitinės aplinkos priežiūros veikla paslaugų gavėjo namuose (patalpų, drabužių, avalynės tvarkymas, maisto pirkimas ir ruošimas, kuro pirkimo organizavimas, mokesčių apmokėjimas, bendravimas ir kt. ). Apraše nustatyta, kad slaugos paslaugas gali teikti tik slaugytojo licenciją turintys specialistai arba slaugytojo padėjėjai. Tokių paslaugų negali teikti socialinių darbuotojų padėjėjai.
Projekto dėka 20 Trakų globos ir socialinių paslaugų centro darbuotojų padėjėjų įgijo slaugytojo padėjėjų kvalifikaciją. Mokymų dalyviai išklausė mokymo kursą pagal LR Sveikatos ministro patvirtintą programą ir gavo naują kvalifikaciją patvirtinančius pažymėjimus. Kad nenutrūktų darbas ir paslaugų teikimas, darbuotojai buvo paskirstyti į dvi mokymų grupes. Viena išklausė mokymus anksčiau, kita – vėliau. Dviem etapais vykę mokymai truko iki 2013 metų gruodžio mėnesio. Apie pusantro mėnesio centro darbuotojai sėmėsi slaugytojo padėjėjo kvalifikacijai reikalingų žinių Vilniaus Žirmūnų darbo rinkos mokymo centre, o praktinių įgūdžių – Trakų ligoninėje. Suteikus darbuotojams naują kvalifikaciją, nuo šių metų sausio mėnesio Trakų globos ir socialinių paslaugų centro integralios pagalbos namuose paslaugos pradėtos teikti nauju principu, o persikvalifikavę socialinių darbuotojų padėjėjai dirba kaip universalūs darbuotojai, teikiantys ir socialines, ir slaugos paslaugas.
Dirba trys komandos
„Anksčiau strategiškai buvo planuota, kad keturiose Trakų rajono saviavldybės zonose būtų nors po vieną įstaigą, kuri teiktų socialinės globos namuose paslaugas įvairioms socialinėms grupėms, - teigia projekto vadovė. – Iki projekto pradžios, tokias paslaugas Trakų rajono savivaldybės teritorijoje teikė mūsų centras ir Čižiūnų socialinių paslaugų centras. Tačiau vienas iš numatytų reikalavimų pareiškėjams buvo tai, kad integralią pagalbą gali teikti tik viena įstaiga. Kadangi buvo toks reikalavimas, Čižiūnų centras perdavė mums savo du darbuotojus ir du paslaugų gavėjus. Buvo suplanuota, kad integralios pagalbos namuose paslaugas teiks suformuotos trys darbuotojų komandos, kurios aptarnaus paslaugų gavėjus trijose savivaldybės teritorijos zonose: I- Trakų ir Senųjų Trakų seniūnijose, II- Lentvario ir Paluknio, III – Rūdiškių, Grendavės, Onuškio ir Aukštadvario“.
Minėtose komandose dirba slaugos ir socialinio darbo specialistai: socialinis darbuotojas, slaugytojas, slaugytojo padėjėjas ir socialinio darbuotojo padėjėjas. Kiekvieną dieną su žmogumi, kuriam teikiamos slaugos ir globos namuose paslaugos, būna slaugytojo padėjėjas ir socialinio darbuotojo padėjėjas. Be to, kiekvieną savaitę, pagal iš anksto numatytą savaitės planą ir maršrutą, žmogų su negalia aplanko ir slaugytojas.
Mokė savanorius
Viena iš projekte numatytų priemonių – savanorių mokymas.
„Nors savanoriaujantys patys negali būti paslaugų teikėjai, jie gali ateiti pabendrauti su slaugomu žmogumi tuo metu, kai darbuotojui reikia atsitraukti svarbiu reikalu, pavyzdžiui: nueiti į polikliniką išrašyti vaistų ar panašiai, - teigia projekto vadovė R. Bologovienė. – Tam reikalui apmokėme trisdešimt savanorių iš visų seniūnijų. Be to, propaguodami naują integruotų socialinės globos ir slaugos namuose paslaugų modelį, organizavome susitikimus su bendruomenių nariais. Tokie susitikimai jau vyko Trakuose, Lentvaryje, Aukštadvaryje, Rūdiškėse. Artimiausiu metu planuojame susitikti dar kartą su mokymus lankiusiais savanoriais“.
Pliusai ir minusas
Teikiant paraišką, Trakų globos ir socialinių paslaugų centras buvo numatęs, kad projekte dalyvaus 50 integruotų socialinės globos ir slaugos namuose paslaugų gavėjų ir 45 šeimos nariai, kuriems bus teikiamos slaugos konsultacijos. Dabar projekte dalyvauja 43 paslaugų gavėjai ir 37 šeimos nariai. Faktiškai šie projekto rodikliai įgyvendinti 70 procentų, tačiau projekto vadovė nė kiek neabejoja, kad projekto metu naują paslaugų modelį išbandys 50, o gal ir daugiau paslaugų gavėjų, nes poreikis yra.
„Norinčių gauti tokias paslaugas yra, jau sudaromos eilės, tačiau susiduriama su darbuotojų problema, - teigia Trakų globos ir socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotoja R. Bologovienė. - Projekte dirbantis socialinio darbuotojo padėjėjas turi turėti ir slaugytojo padėjėjo kvalifikaciją. Nors šią problemą galima būtų išspręsti, tačiau neatsiranda norinčių arba ateina tokie, kuriems negalima tokio darbo patikėti. Jau bandėme per darbo biržą apmokyti naujus darbuotojus, tai iš keturių dirba tik dvi. Vieną teko atleisti, nes piktnaudžiavo alkoholiu, o kita visai neatėjo. Dabar maloniai laukiame norinčių dirbti mūsų komandoje socialinio darbuotojo padėjėjais, kurie gaus ir slaugytojo padėjėjo kvalifikaciją. Tam stengsimės rasti lėšų, nes tai, ką investuoji į žmogų, ateityje atsiperka trigubai. Tobulėjantys specialistai teikia kokybiškesnes paslaugas“.
Kaip veikia
Turintis teisę gauti integruotų socialinės globos ir slaugos namuose paslaugas pasirašo sutartį su Trakų globos ir socialinių paslaugų centru. Apie tai informuojamas paslaugų gavėjo šeimos gydytojas, nustatomi slaugos poreikiai. Paslaugų gavėjui priskiriamas konkretus socialinis darbuotojas, slaugytojas, socialinio darbuotojo padėjėjas ir slaugytojo padėjėjas. Aptariama kokių ir kiek paslaugų reikia, konkretizuojama kiek slaugos ir kiek globos paslaugų norima gauti.
„Projekto esmė – pagalba žmogui. Slauga 100 procentų finansuojama iš ES struktūrinių fondų, - patikslino projekto vadovė. - Tačiau kiekvienam paslaugų gavėjui nustatoma skirtinga paslaugų teikimo trukmė . Kiekviena paslauga įvardijama ir aptariama slaugos ar globos paslaugų reikia daugiau. Mokama tik už globos dalį. Pavyzdžiui: žmogui numatoma teikti per dieną 4 slaugos ir 4 globos valandas. Už globos paslaugų teikimo valandas žmogus moka, o už slaugos – ne. Be to, namuose lankosi slaugytojas, kurio konsultacijos šeimos nariams taip pat nemokamos. Žmonės patenkinti, Trakuose tokio modelio paslaugų teikimui jau susidaro eilė“.
Projektas „Integruotų socialinės globos ir slaugos namuose paslaugų modelis Trakų rajono savivaldybėje“ bus vykdomas iki 2015 m. rugsėjo 1 d.
Gražina Noreikienė