
Minėdami Pasaulinę pagyvenusių žmonių dieną, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras ir Trakų kultūros rūmai surengė ėjimo su lazdomis pamoką. Renginyje dalyvavo senjorai, šeimos. Jauniausiajai pamokos dalyvei – ketveri.
Ėjimas su lazdomis, dar vadinamas šiaurietiškas ėjimas, yra veiksmingesnė fizinio aktyvumo forma nei paprastas pasivaikščiojimas.
Pamoką vedusi profesionali instruktorė paaiškino, kodėl pradedantiesiems verta pasimokyti technikos ir metodikos, pasitarti su kūno kultūros specialistais dėl nuotolio ir krūvio intensyvumo.
Einant su lazdomis atliekami aktyvūs judesiai rankomis, tad, palyginti su paprastu pasivaikščiojimu, išeikvojama daugiau energijos. Lazdos turi būti tvirtos, lengvos ir su specialios formos dirželiu-įmaute plaštakai. Dirželio konstrukcija yra kitokia, nei slidinėjimo lazdų. Tinkamas lazdų ilgis nustatomas taip: atsistokite tiesiai, sulenkite ranką per alkūnę stačiu kampu, lazdą laikykite už rankenos. Lazdos apačia turi 2-3 cm nesiekti žemės. Lazdos ilgį galima paskaičiuoti ir pagal formulę: lazdos ilgis = žmogaus ūgis x 0,66.
Atkreipkite dėmesį, ar lazdos apačioje esantis antgalis iš kietmetalio. Jeigu jis kitoks, gali greitai sudilti. Vaikštant asfalto danga ar šaligatviais reikalingi minkšti antgaliai, arba vadinamieji „batukai“ – kad amortizuotų judesį ranka ir atsispyrimas lazda būtų veiksmingas. Einant miško ar lauko keliuku, šią funkciją atlieka kietmetalio antgalis, ir „batukas“ tada nuimamas.
Kodėl reikia specialių lazdų?
Lazdos, kurias naudojate slidinėdami, vaikščioti per ilgos. Net ir jas patrumpinus, techniškai eiti kieta danga negalėtumėte. O ir minkštu lauko taku žingsniuoti gali būti nesaugu, nes slidžių lazdos antgalis yra aštrus ir smailas, taigi didelė tikimybė susižeisti ar sužeisti kitus. Tuo tarpu vaikščiojimo lazdos antgalis bukas. Slidžių ir ėjimo lazdų rankenos panašios, bet dirželiai visiškai kitokie. Ėjimo lazdų dirželiai kairiajai ir dešiniajai rankai skirtingi. Dirželio forma primena pirštinę; būtent dirželis lemia lazdos paėmimą ir galimybę eiti techniškai ir patirti judėjimo džiaugsmą.
Avalynė turi būti patogi, uždara, batraiščiai tvarkingai suvarstyti. Netinka atviri sandalai ar šlepetės! Tinka bėgimo, laisvalaikio ar turistiniai bateliai ir lengva, judesių nevaržanti apranga.
Einant taisyklingai, atpalaiduojami kaklo ir sprando raumenys, gerėja širdies ir kraujagyslių sistemos bei kvėpavimo sistemos veikla, treniruojami viršutinės kūno dalies raumenys. Todėl vaikščiojimas su lazdomis rekomenduotinas daugeliui žmonių.
Danguolė Andrijauskaitė
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos administratorė