
Didžioji dalis Lietuvos gyventojų yra lietuviai, tačiau mūsų šalyje gyvena ir daugiau tautų. Atsigręžę į Lietuvos istoriją turime nepamiršti, kad Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė buvo daugiatautė valstybė. Viena labai įdomi tauta, nuo seno gyvenanti Lietuvoje, – tai totoriai, kurie Lietuvos istorijoje užėmė svarbią vietą, o jų tikėjimas (islamas) taikiai gyvavo greta kitų tikėjimų. Yra žinoma, kad totorių būriai, kaip sąjungininkai arba samdiniai, dalyvaudavo lietuvių rengiamuose žygiuose dar Gediminui valdant. Lietuvoje prieglobstį rado Tamerlano sutriuškintas chanas Tochtamyšas, o jo sūnus Dželal-ad-Dinas dalyvavo Žalgirio mūšyje.
Birželio 26 d. Trakų viešojoje bibliotekoje Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmininkas dr. Adas Jakubauskas pristatė gražiai įrištą, gausiai iliustruotą enciklopedinio pobūdžio knygą „Lietuvos totoriai istorijoje ir kultūroje“ (2012), kurią sudarė kartu su bendraautoriais Galim Sitdykov, Stanislav Dumin. Tai antrasis papildytas leidimas, pirmasis išleistas 2009 m. Medžiaga šiam leidiniui buvo renkama 7 metus. Susitikimo metu autorius pristatė ir savo naują poezijos rinkinį „Būties fugos akordai“, rusų kalba („Аккорды фуги Бытия»).
Adas Jakubauskas - politologas, socialinių mokslų daktaras, Mykolo Romerio universiteto docentas, visuomenės veikėjas, poetas. Gimė Alytaus rajone, Butrimonyse, viename centrų, kuriame sutelktai gyvena Lietuvos totoriai. Jis daugelio mokslinių ir publicistinių straipsnių, paskelbtų Lietuvoje, Lenkijoje, Vokietijoje ir kitose šalyse autorius. Apdovanotas Tautinių mažumų ir išeivijos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės Sidabro ženklu „Už nuopelnus“ (2009), Vyriausybės Tūkstantmečio ženklu (2010), įvairiais Vyriausybės padėkos raštais. Adas Jakubauskas nuo mokyklos suolo domėjosi literatūra, bandė eiliuoti. Įdomu, kad mokydamasis lietuviškoje mokykloje, jis susižavėjo rusų poezija, didelį įspūdį jam paliko A. Bloko, S. Jesenino eilės, o vėlesniais metais ir Rytų poezijos vertimai. Jis taip pat yra ir Lietuvos žurnalistų sąjungos, Tarptautinės rašytojų ir publicistų asociacijos, G. Deržavino rusų literatūrinio klubo narys. 1992 m. išėjo pirmasis Ado Jakubausko poezijos rinkinys „Kelio pradžia“. Pastaraisiais metais jis didesnę laiko dalį skyrė mokslinei veiklai.
Pristatydamas knygą „Lietuvos totoriai istorijoje ir kultūroje“, autorius trumpai priminė totorių atsiradimo Lietuvoje istoriją. Pasak dr. Ado Jakubausko, Lietuvos totoriai, savo gimtąją kalbą praradę dar XVII a., išliko religijos (islamo) dėka. Šioje knygoje surinkta informacija apie žymius Lietuvos totorius, kurie pasižymėjo kaip narsūs kariai, gynę Lietuvos vardą. Ir 1991 m. Sausio 13-ąją už Lietuvą žuvusi Loreta Asanavičiūtė – totorių kilmės.
Autoriaus teigimu, ši knyga turėtų tapti pagrindu rengiant didelį informacinį enciklopedinį leidinį apie Lietuvos totorius.
Susitikimo metu autorius pristatė ir savo naują poezijos rinkinį „Būties fugos akordai“ rusų kalba („Аккорды фуги Бытия»). A. Jakubauskas skaitė savo eiles rusiškai, o taip pat perskaitė ir poeto J.Strielkūno jo poezijos vertimus į lietuvių kalbą. Šilto susitikimo metu autorius noriai atsakė į klausytojų klausimus, dalinosi savo mintimis. Renginyje taip pat dalyvavo ir sveikinimo žodį tarė Trakų seniūnas K. Vilkauskas bei Trakų rajono savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja K. Narkevič. A. Jakubauskas padovanojo enciklopedinį leidinį „Lietuvos totoriai istorijoje ir kultūroje “ Trakų viešajai bibliotekai.
Irena Jocienė
Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė